Reportáže v regionech
České Budějovice
K chloubám Českých Budějovic patří kašna se Samsonem. Už od první poloviny 18. století. Pro vodu se k ní dávno nechodí, ale v její blízkosti se stále pořádají trhy, zábavy a další akce. Do půvabné fontány přitékala životodárná tekutina z Vltavy a později z čistší Malše dřevěným potrubím. Cestou jí pomáhala vodárenská věž. Ani ta dnes svému původnímu účelu neslouží. Zato je oblíbeným výletním cílem, který překvapí i mnohé místní. Pořádně ji prozkoumáme taky my. Zjistíme, jak fungovala a nezapomeneme se z výšky porozhlédnout po jihočeské metropoli.


České Budějovice
Tismenické údolí
Jedním z nejzajímavějších míst ve městě Tábor je Tismenické údolí. Je spojnicí mezi Jordánem, tedy nejstarší evropskou údolní nádrží, a řekou Lužnicí. Na přelomu 18. a 19. století bylo pro místní společenským i podnikatelským centrem, scházeli se v něm drobní řemeslníci, ale lákalo rovněž k procházkám. Později bohužel tenhle kouzelný kousek země na dlouhá léta takřka upadl v zapomnění. Zarůstal, a nakonec se stal doslova neprostupnou džunglí. Naštěstí se ale dočkal záchrany. Dnes slouží pěším i cyklistům a díky stezce, kterou tu místní vybudovali, se můžete při procházce přenést proti proudu času. Trasa totiž spojuje několik starých mlýnů. Společně se údolím projdeme i my a bude nás zajímat, na co nového se jeho návštěvníci můžou těšit v blízké budoucnosti.


Tismenické údolí
Dřevěné hračky
Hračky, které v zimních měsících vyřezávali šumavští hospodáři ze dřeva svým dětem, bývaly hodně oblíbené. Pak ale takřka upadly v zapomnění. Naštěstí tuhle tradici před čtyřmi desítkami let obnovil Jiří Drhovský ze Zvěrkovic u Temelína. Vyučil se dřevomodelářem a jeho šikovnosti si všimli i v Ústředí lidové umělecké výroby, kde se snažili udržet při životě mizející řemesla. Vyzvali ho, aby se ujal záchrany tradičních hraček ze Šumavy, konkrétně těch, které vyráběl rod Kantorů z Vlkonic. A tak se v jeho dílně rodí třeba koníci ze smrkového dřeva, ale taky různí myslivci, vojáčci nebo ptáčci s píšťalkou. Na své si tu ale přijdou i malé slečny, pro které vyrábí například nábytek do pokojíčků pro panenky. Se svými výrobky slaví úspěch doma i ve světě.


Dřevěné hračky
Velikonoční pečení
Ke svátkům jara patří odnepaměti i kynuté pečivo. Nejznámější jsou klasické mazance, ale z jednoduchého těsta leckde připravují třeba jako symbol jara ptáčky. A zapomínat bychom neměli ani na tradiční jidášky. Tohle pečivo má připomínat Jidášovu zradu Krista. Najdeme v něm ale řadu dalších symbolů. Některým bývá připisována i magická moc. Základem jsou různé ochranné, tedy kupříkladu kruh, spirála, ležatá osmička, sluníčka, žebřík do nebe. Nejen takové kousky nám přichystá Ivana Stará, za kterou se vypravíme do jihočeských Netěchovic. Při pečení se dozvíme mimo jiné to, proč naši předci mazali pečivo medem nebo sypali mákem? A taky zjistíme, z čeho všeho se připravovala takzvaná hlavička, která na svátečním stole v tomhle kraji rovněž nemohla chybět.


Velikonoční pečení
Kraslice
Nejspíš už se doma i vy připravujete na svátky jara. Pokud si je neumíte představit bez různě zdobených vajíček pro koledníky, možná najdete inspiraci pro jejich dekorování při návštěvě u Vlasty Bardové z Branic na jihu Čech. Ta už má celé roky v předjaří den co den celkem jasný program. Vytváří totiž madeirové kraslice. A taky ty oplétané drátkem. Budeme ji sledovat při práci, ke které používá, pro mnohé překvapivě, vrtačku. Podělí se s námi mimo jiné o svůj recept na vyfukování vajíček bez hrozby prasknutí a taky o zkušenosti se sušením prázdných skořápek. Prozradí nám i to, která používá pro svou tvorbu nejraději. Kromě klasických slepičích byste u ní v ošatkách narazili taky na kachní, velká husí, ale dokonce i na bažantí.

