Reportáže v regionech
Rožmberk
V době výlovů jsme vydali k největšímu rybníku u nás, Rožmberku u Třeboně. Připomeneme si, jak před víc, než čtyřmi stovkami let vznikl. V letech 1584 - 1590 ho vybudoval Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan a pracovaly na něm stovky poddaných. O významu díla svědčí i to, že jim byly k dispozici kuchařky, takzvané báby herdové, které na staveništi vařily. A z místního rožmberského pivovaru jim dokonce vozili husté bílé pivo, kterému se říkalo pracovní. Rozloha rybníku byla tehdy ještě větší než dnes, přesto stále se svými 650 hektary zůstává naším rekordmanem. Budeme ale samozřejmě sledovat velkolepou podívanou, jakou pravidelně výlov je. Bude nás zajímat třeba to, co má na starosti fišmistr.


Rožmberk
Benešova vila
V rámci oslav stých narozenin naší samostatné republiky si připomeneme i jednoho z mužů, který stál u jejího zrodu. Vypravíme se do Sezimova Ústí do vily, kterou si pořídili manželé Benešovi. Její část se proměnila v památník druhého československého prezidenta. Připomeneme si jeho soukromý život i politickou kariéru.


Benešova vila
Zbudovská blata
K chloubám České republiky patří jihočeská lidová architektura. Zejména pak statky ve stylu takzvaného selského baroka. Nejznámější jsou ty holašovické, ale najdeme je třeba taky v oblasti Zbudovských Blat. Kupříkladu v Plástovicích. Obec vznikla už ve 14. století a setkat se s ní můžete mimo jiné v románu Karla Klostermanna Mlhy na Blatech. Dozvíte se v něm, jak se tu dřív žilo a hospodařilo. Zdejší půda byla vhodná především pro pastviny. A tak se místní stali úspěšnými chovateli. Velké úspěchy slavili se svými husami a zájem byl taky o jejich koně. Tyhle časy už sice patří minulosti, ale ve vesničce je rušno i dnes. O tom se přesvědčíme při naší návštěvě, kterou jsme si naplánovali na dožínky.


Zbudovská blata
Bitva u Sudoměře
Na strategické místo mezi rybníky Markovec, Prostřední a Škaredý zavedl své lidi 25. března roku 1420 hejtman Chval Řepický. Mezi nimi zaujal pozici Jan Žižka. Na hrázi se postavilo 12 bojových vozů a začal boj proti přesile královských vojáků. Šlo o první velkou bitvu husitských válek, po níž se začalo formovat vojsko, kterému velel slavný vojevůdce. Slavnou událost připomíná 16 metrů vysoká socha. Pro stavbu pomníku se rozhodla okolní města po vzniku Československé republiky. Autorem projektu byl Emanuel Kodet a stavitelem František Kulíř. Zapojili se místní obyvatelé, kteří vozili materiál - písek, vápno. Kámen pochází z blízkých Mladějovic. Legendární bitvu, v níž kališníci porazili mnohem početnější a vyzbrojenější vojsko, připomínají v sudoměřském areálu taky novodobé sochy – husitští bojovníci ze dřeva.


Bitva u Sudoměře
Na kole kolem Hluboké nad Vltavou
Dřív, než nás podzimní plískanice zaženou ke kamnům, vydáme se na výlet v sedle kola. Vyrazíme od zámku v Hluboké nad Vltavou. Původně na tomto místě stával strážný hrad zvaný Froburg, který vybudoval král Václav I. ve 13. století. Býval používán jako zástava, takže často měnil majitele. Cestou se zastavíme taky u zámečku Ohrada, který byl postaven na počátku 18. století rodem Schwarzenbergů. V roce 1842 v něm bylo založeno lovecké muzeum. Jedno z prvních muzeí u nás. Prohlédneme si taky malebná stavení v obci Bavorovice. Naše putování skončíme na břehu Vltavy v Českém Vrbném. V areálu, který slouží vodákům. Byl vybudován v 80. letech, před šesti lety prošel rozsáhlou rekonstrukcí.

