Reportáže v regionech
Nicov
Podle názvu by se mohlo zdát, že v jihočeském Nicově nás žádná zajímavost nečeká. Jenže opak je pravdou. V nejstarších dobách obec patřila benediktinskému klášteru v Ostrově u Davle. Později byla součástí panství hradu Kašperk. V okolí se ve středověku těžilo zlato a křemen pro hutě, v nichž se vyráběly páteříky, známé skleněné korálky k růžencům. I když tyhle časy už patří minulosti, vzpomínek na ně tu dodnes najdeme celou řadu. Jednou z nich je nejvýše položený románský kostelík u nás. Nese jméno svatého Martina a u jeho zrodu stáli už zmínění benediktinští mniši. Společně vyrazíme i ke Královskému kameni a zjistíme, podle čeho tenhle útvar dostal jméno.


Nicov
Křížová hora
Křížová hora nad Českým Krumlovem dostala jméno podle kříže, který tu stál už někdy v 17. století. Jako ochrana proti živelným pohromám, které sužovaly široké okolí. Na začátku 18. století na ní byla vybudovaná kaple, takové menší poutní místo, o které se zasloužil písař Johann Franz Tschernichen. Později českokrumlovští měšťané začali podporovat stavbu drobných kapliček, které vroubily tu přístupovou cestu. U nich se zastavovali nejen místní právě o Velikonocích, kdy putovali k vrcholu. Místu nepřál ani minulý režim, až po revoluci se dočkalo obnovy. I po ní bylo ještě nějakou dobu nepřístupně, ale konečně pomalu ožívá.


Křížová hora
Masopust v Nesměni
Pomalu vrcholí masopustní období, v dalším týdnu Popeleční středa odstartuje čtyřicetidenní předvelikonoční půst. A tak si i my trochu veselí a hodování užijeme. Vypravíme se do jihočeské Nesměně, kde tuhle dávnou tradici stále udržují při životě. Představíme si nejdůležitější maškary v rozpustilém průvodu, prozradíme, co symbolizují a co je jejich úkolem při obchůzkách po jednotlivých domech. Bude nás taky zajímat, čemu se říká růžičková koleda a jak probíhá. Připomeneme si pochopitelně rovněž dobroty, které při téhle slávě nesmějí chybět a poradíme vám navíc, kam se ještě můžete vypravit, pokud si oblíbenou zábavu budete chtít užít osobně.


Masopust v Nesměni
Nové Hrady
Rok od roku stoupá počet památek, které své brány po letní sezóně nezavírají. Speciální zimní prohlídky připravili i na bývalém šlechtickém sídle v jihočeských Nových Hradech. V komplexu, který se tyčí na skalním výběžku nad říčkou Stropnicí, můžete nahlédnout do knihovny, archivu, ale taky do bytu správce, kde si uděláte představu o životě bohatých měšťanských rodin na přelomu 19. a 20. století. Zajímat nás bude, kde přijímaly návštěvy, co patřilo k největším chloubám paní domu a připomeneme si i tehdejší módu. Při procházce místy, kde žili příslušníci významných rodů naší historie, se dozvíme, že dějiny tu nepsali jen pánové. Jedna z dam stála u zrodu vyhlášeného Tereziina údolí, další pak významnou měrou přispěla k úspěchu speciálního černého skla – hyalitu.


Nové Hrady
Krokodýlí ZOO
Jihočeský Protivín se pyšní unikátní zoologickou zahradou. V budově, kterou od konce 18. století panstvo z rodu Schwarzenbergů využívalo coby hospodářské zázemí místního zámku, se před jedenácti roky zabydleli krokodýli. Dnes jich tu najdete 150 a zastupují 23 různých druhů. Zdejší odborníci v čele s majitelem Miroslavem Procházkou dokonce patří ke světové špičce v odchovu kriticky ohrožených krokodýlů kubánských, filipínských či gaviálů indických. Mezi jejich poklady patří i několik opravdových unikátů. Jedním z nich je kupříkladu největší krokodýl chovaný v Evropě. Bude nás zajímat i to, co všechno péče o tyhle často obří dravce obnáší.

