Reportáže v regionech
Masopust v Nesměni
Pomalu vrcholí masopustní období, v dalším týdnu Popeleční středa odstartuje čtyřicetidenní předvelikonoční půst. A tak si i my trochu veselí a hodování užijeme. Vypravíme se do jihočeské Nesměně, kde tuhle dávnou tradici stále udržují při životě. Představíme si nejdůležitější maškary v rozpustilém průvodu, prozradíme, co symbolizují a co je jejich úkolem při obchůzkách po jednotlivých domech. Bude nás taky zajímat, čemu se říká růžičková koleda a jak probíhá. Připomeneme si pochopitelně rovněž dobroty, které při téhle slávě nesmějí chybět a poradíme vám navíc, kam se ještě můžete vypravit, pokud si oblíbenou zábavu budete chtít užít osobně.


Masopust v Nesměni
Nové Hrady
Rok od roku stoupá počet památek, které své brány po letní sezóně nezavírají. Speciální zimní prohlídky připravili i na bývalém šlechtickém sídle v jihočeských Nových Hradech. V komplexu, který se tyčí na skalním výběžku nad říčkou Stropnicí, můžete nahlédnout do knihovny, archivu, ale taky do bytu správce, kde si uděláte představu o životě bohatých měšťanských rodin na přelomu 19. a 20. století. Zajímat nás bude, kde přijímaly návštěvy, co patřilo k největším chloubám paní domu a připomeneme si i tehdejší módu. Při procházce místy, kde žili příslušníci významných rodů naší historie, se dozvíme, že dějiny tu nepsali jen pánové. Jedna z dam stála u zrodu vyhlášeného Tereziina údolí, další pak významnou měrou přispěla k úspěchu speciálního černého skla – hyalitu.


Nové Hrady
Krokodýlí ZOO
Jihočeský Protivín se pyšní unikátní zoologickou zahradou. V budově, kterou od konce 18. století panstvo z rodu Schwarzenbergů využívalo coby hospodářské zázemí místního zámku, se před jedenácti roky zabydleli krokodýli. Dnes jich tu najdete 150 a zastupují 23 různých druhů. Zdejší odborníci v čele s majitelem Miroslavem Procházkou dokonce patří ke světové špičce v odchovu kriticky ohrožených krokodýlů kubánských, filipínských či gaviálů indických. Mezi jejich poklady patří i několik opravdových unikátů. Jedním z nich je kupříkladu největší krokodýl chovaný v Evropě. Bude nás zajímat i to, co všechno péče o tyhle často obří dravce obnáší.


Krokodýlí ZOO
Museum Fotoateliér Seidel
Českokrumlovský zámecký areál a další památky města znáte nejspíš všichni. Ale možná nevíte o skutečně světovém unikátu – Muzeu Fotoateliér Seidel v Linecké ulici. Krásný secesní dům přinesl během rekonstrukce zcela unikátní a překvapivý objev v podobě tisícovek snímků staré Šumavy – na skleněných destičkách. Vytvořil je talentovaný a činorodý fotograf Josef Seidel a posléze jeho syn František. Společně se domem projdeme a připomeneme si, jak to v ateliéru kdysi fungovalo. Před objektivy měchových přístrojů se v něm střídaly celé rodiny. Často tu zvěčňovali svatby, biřmování, vznikaly tu i podobenky děvčat pro milého. Takové fotografie v autentickém prostředí a kostýmech si velmi rádi nechávají pořídit i současní návštěvníci.


Museum Fotoateliér Seidel
Silvestrovské jízdy
K Boubínu v minulosti turisty lákal především prales, o jehož vznik se v roce 1858 zasloužili lesmistr Josef John a tehdejší majitel oblasti Jan Adolf Schwarzenberg. Od roku 2005 na vrchol jedné z nejvyšších hor české části Šumavy míří zájemci i k rozhledně. A právě u ní se pravidelně v poslední den roku scházejí milovníci výšlapů ze široka daleka. Všichni ti, kteří nechtějí Silvestra prolenošit, se můžou přiblížit vlakem. Zásluhou Stifterova Pošumavského spolku budou letos mezi Vimperkem a Kubovou Hutí pendlovat už podevatenácté mimořádné soupravy plné zábavy, hudby a recese. Připomeneme si, jak všechno probíhalo před rokem.

