Reportáže v regionech
Prachatická obchodní cesta
Šumavou kdysi vedly tři staré obchodní cesty, po kterých se z Pasova do Čech přivážela tolik žádaná sůl z alpských nalezišť. Takzvaná „Horní“ končila v Kašperských Horách, „Střední“ ve Vimperku a nejstarší a nejvíce frekventovaná „Dolní“ v Prachaticích. Od počátku 16. století se těmhle cestám začalo říkat „Zlatá stezka“. Stejný název má od letoška síť pěších tras při česko-německé hranici. Nás ale tentokrát k výletu zlákala prachatická větev té původní. Živo je na ní pořád, jen místo soumarů s těžkým nákladem tudy putují rodinky s dětmi k zookoutku u Fefrovských rybníčků.


Prachatická obchodní cesta
Zámek Blatná
Jedním z nejkrásnějších jihočeských zámků je Blatná. Hrdě se vypíná na ostrůvku uprostřed řeky Lomnice. První písemné zprávy o panském sídle v těchto místech pocházejí už z roku 1235 a je v nich zmiňována přestavba hradu jakým si Vyšemírem z družiny krále Václava I. Jméno dostal původně gotický hrad podle okolní krajiny. Blatná se totiž kdysi říkalo blátivé, močálové zemi. Dnes byste tady ovšem blata hledali marně. Půda byla vysušena a přeměněna v rybníky. V minulosti se na sídle vystřídala pěkná řádka majitelů. Ti poslední Hildprandtové ho získali zpět v restituci. Mimochodem zámek rádi využívali i filmaři. Natáčela se na něm například pohádka Šíleně smutná princezna nebo Bílá paní.


Zámek Blatná
Hradišťský vrch
Jednou z dominant okolí Kaplice v Novohradském podhůří je Hradišťský vrch. Na jeho vrcholu, kam dnes vede z města značená turistická trasa, totiž kdysi opravdu pravěké hradiště stávalo. Dozvíme se, komu sloužilo. Zajímavostí nás ale v tamní krajině čeká víc, třeba zbrusu nová originální rozhledna na místě pravěkého opevnění i zříceniny středověkých hradů. O zmiňovanou rozhlednu usilovali lidé z okolních obcí dlouhých deset let a teprve v loňském roce mohli začít s její výstavbou. Pozoruhodný je i hrad Pořešín, první v České republice, na němž zavádějí podle francouzského vzoru prohlídku torzálních objektů pomocí velkoplošných kreseb nebo projekcí.


Hradišťský vrch
Buškův hamr
Jeden ze tří dochovaných funkčních hamrů u nás najdete nedaleko Trhových Svinů v jižních Čechách. Buškův hamr je vlastně kovárna na vodní pohon. Voda je přiváděna z náhonu přímo do dřevěných vantrok a na tři mlýnská kola. Každé z nich je možné spustit zvlášť. První pohání buchar, další brus a třetí měchy, které vhání vzduch do výhně. Hamr je dodnes funkční a čas od času v něm návštěvníci zastihnou při práci s rozžhaveným železem kováře. Dřív tu pracovalo až 10 urostlých a zdatných mužů. Prozradíme vám, co jejich práce obnášela. Na své si tu ovšem přijdou i ženy. Pro ty je připravena ukázka toho, jak fungovala hamernická domácnost.


Buškův hamr
Muzeum venkovského života
Od května přibylo k turistickým cílům na jihu Čech Muzeum venkovského života v Předslavicích u Volyně. Brána, kterou do něj návštěvníci vstupují, patří k tomu nejlepšímu, co bylo vybudováno ve slohu nazývaném selské baroko. Jedinečně zdobené statky v tomto stylu všeobecně patří k chloubám kraje. V Předslavicích ale nemusíte obdivovat jen architekturu. V expozici narazíte na spoustu zajímavostí, které připomínají, jak naši předci na venkově žili, jaké stroje a nářadí používali. Můžete se tu při troše štěstí setkat i s předváděním starých řemesel, programy pro pamětníky a rodiny s dětmi nebo třeba na vystoupení dudáků.

