Reportáže v regionech
Z Opatovic do hlubocké zoo
Když se řekne Hluboká nad Vltavou, většina z nás si vybaví tamní proslulý novogotický zámek. My se ale vypravíme do podzámčí. I v okolí honosného sídla totiž najdete spoustu míst, která stojí za návštěvu. My vás zavedeme do takřka neznámé vísky Opatovice. Vznikla už někdy ve středověku, současnou podobu ovšem získala až v 19. století. Díky zachovalé lidové architektuře byla dokonce před bezmála třiceti roky vyhlášena vesnickou památkovou zónou. A doputujeme do hlubocké zoologické zahrady, která letos slaví obdivuhodné kulaté narozeniny, a zjistíme, jaké novinky v ní pro návštěvníky přichystali.


Z Opatovic do hlubocké zoo
Zvíkov
Hrad Zvíkov patří k nejvýznamnějším památkám středověké architektury u nás. Na kamenném ostrohu nad soutokem Vltavy s Otavou ho nechal už na počátku 13. století vybudovat král Přemysl Otakar I. Jeho nástupci na českém trůnu pak pokračovali ve zvelebování sídla. Cela stavba byla dokončena krále železného a zlatého. Až do roku 1960 se památka tyčila zhruba 80 metrů nad říčním údolím. To bylo poté zatopeno vodou Orlické přehrady, které dnes dosahují až ke zdem areálu. Společně se podíváme do míst, kde byly svého času uloženy korunovační klenoty, do věže, které se říká Markomanka a zjistíme, kde bychom mohli narazit na pověstného zvíkovského raráška.


Zvíkov
Třístolíčník
Jedním z nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy a Bavorského lesa je Třístoličník. Nachází se přímo na česko-bavorské hranici, navíc na trase Zlaté stezky. Jméno prý dostal podle uskupení žulových skal, které eroze vymodelovala do podoby tří kamenných věží s miskovitými prohlubněmi. Ty s trochou fantazie připomínají trůny, a tak vznikla legenda, že se na nich scházeli panovníci Čech, Bavorska a Rakouska, tedy zemí, jejichž hranice se stýkají nedaleko odtud. Za dobrého počasí je Třístoličník i skvělým místem pro milovníky výhledů do kraje. Cestou k vrcholu narazíme na zajímavé památky, ale taky třeba na motýly, které u nás příliš často neuvidíte.


Třístolíčník
Z Hluboké lodí a na kole
Přestože většina návštěvníků Hluboké nad Vltavou míří na proslulý zámek, my se vydáme jinam. I okolí totiž nabízí nevšední podívanou a navíc umožňuje zkombinovat cestu na kole a po vodě. Čeká nás úzká soutěska mezi skálami na řece, tajemná zákoutí, vzpomínky na slavnou vorařskou historii i zřícenina gotického hradu z doby vlády Karla IV. Třiadvacetikilometrová trasa do bývalé vorařské vesnice Purkarec a zpět začíná a končí na břehu Vltavy nedaleko zmiňovaného zámeckého areálu. Ještě než šlápneme do pedálu, poplujeme parníkem a krásy zdejší krajiny budeme obdivovat z jeho paluby.


Z Hluboké lodí a na kole
Zlatá stezka Kvilda
Jedním z velkých lákadel letošní sezóny je na jihozápadě republiky Zlatá stezka, tedy nová síť pěších dálkových tras, která převzala jméno po své historické předchůdkyni. Ta kdysi spojovala Čechy s Bavorskem a kupci po ní vozili vzácnou sůl, ale i další cenné zboží. Měla hned několik větví. Po jedné z nich se vydáme. Konkrétně si projdeme úsek trasy Kašperskohorské, která už od poloviny 14. století vedla z Kašperských Hor do Pasova. Naše toulky odstartujeme v Kvildě a vyrazíme směrem k Bučině. Připomeneme si časy, kdy krajem vedly ostnaté dráty oddělující dva světy. Ty jsou naštěstí dávno minulostí, takže si můžeme prohlédnout mimo jiné i skanzen ve Finsterau.

