Reportáže v regionech
Cyklovýlet Vodňany – Pražák
Na kole se vydáme na jihu Čech na výlet po takzvané rybářské trase. Jmenuje se tak proto, že vede krajem mnoha rybníků. Projedeme si okruh jihozápadně od města Vodňany. Rybníky se tu začaly zakládat ve 2. polovině 15. století a od té doby jsou typickým znakem zdejší krajiny. Samotné Vodňany na první pohled zaujmou velkým náměstím, lemovaným historickými domy. Má rozlohu jednoho hektaru a nepříliš obvyklý tvar čtverce. Cestou se zastavíme u několika zajímavých památek v okolí a také u starého dubu, který byl oceněn titulem Strom hrdina. Zavedeme vás rovněž na místo, kterému se říká Pražák.


Cyklovýlet Vodňany – Pražák
Borovany
První zmínku o Borovanech na Českobudějovicku byste našli v listině knížete Bedřicha z roku 1186, která je dnes uložena v klášteře v rakouském Zwettlu. Ve 13. století byly v držení rodu slavného rodu Vítkovců. Pro samotné městečko byl ale nejspíš nejvýznamnějším majitelem Petr z Lindy, který tu v roce 1455 založil augustiniánský klášter. Ten je i v současnosti největší chloubou místních obyvatel. Do prostor, kde dřív řeholníci žili a oddávali se modlitbám, se společně vypravíme. Připomeneme si ovšem také další borovanské zajímavosti.


Borovany
Jakobínka
K dominantám jihočeského Rožmberku patří hlásná a strážní věž Jakobínka. O jejím stáří vedou odbornici diskuse. Podle některých je součástí hradního komplexu už od přelomu 13. a 14. století. Jiní se domnívají, že je zhruba o dvě stovky let mladší. V inventáři šlechtického sídla je poprvé uvedena dokonce až v roce 1723. Zub času se na ní podepsal natolik, že v minulém věku už byla ve velmi žalostném stavu. Naštěstí se nedávno dočkala rekonstrukce, a to natolik unikátní, že si ji společně připomeneme. Těšit se můžete například na dřevěný jeřáb sestavený podle skic legendárního Leonarda da Vinciho.


Jakobínka
Český Krumlov
Český Krumlov ročně navštíví až dva milióny turistů z celého světa. Teď je ale všechno jinak. Ulice osiřely a my jsme si v klidu mohli prohlédnout stavby, které bychom možná jindy minuli bez povšimnutí. Zavítáme i do zámeckého areálu, abychom zjistili, jak se tam připravují na opožděné zahájení letní sezóny.


Český Krumlov
Šperkařka Olga Vondráková
Galvanizaci, technologii známou od poloviny 19. století využívají především v průmyslu – strojírenském, gumárenském, automobilovém, ale i v letectví a kosmonautice. Umělcům slouží při pokovování soch nebo na nanášení stříbra na skleněné vázy. Olga Vondráková z Českého Krumlova s její pomocí dokonce pokrývá kovem, především mědí, listy, květy a další části rostlin. Poté usedá k lupě a nástrojům, s jejichž pomocí výtvor brousí a leští. Dotváří ho například kamínky, zvýrazňuje struktury, žebrování. Pájkou pak připojí úchyty pro řetízky, ouška a špendlíky, aby vznikly třeba náušnice, náramek nebo brož. Zjistíme, jak na neobvyklý nápad přišla, kde pro své výtvory čerpá inspiraci a budeme ji také v její dílně sledovat při práci.

