Reportáže v regionech
Česká Kanada
Oblast na pomezí Čech a Rakouska poprvé nazval Českou Kanadou jindřichohradecký rodák, novinář a velký propagátor aktivního života v přírodě Jaroslav Arnošt Trpák ve dvacátých letech minulého století. V Národních listech tehdy publikoval článek pod názvem Kousek Kanady v Čechách, kterým chtěl výstižně popsat krásu a přírodní hodnotu jedinečné krajiny. Dnes je oblast, která je současně od roku 1994 stejnojmenným přírodním parkem, vymezena coby území mezi Novou Bystřicí, Kunžakem a Slavonicemi. A právě do okolí posledně jmenovaného města se vypravíme.


Česká Kanada
Ferrata u Hluboké nad Vltavou
V malebném údolí naši nejznámější řeky se mezi Hlubokou nad Vltavou a Purkarcem tyčí přímo z vody strmé skalní stěny. Přejít je můžete po nedávno vybudované Via ferratě, tedy zajištěné cestě pro bezpečné lezení. Je dlouhá necelého půl kilometru a má dva úseky. K jejich zdolání nemusíte být zkušenými horolezci, ale svému tělu zabrat dáte. Místy se budete pohybovat jen desítky centimetrů nad hladinou, ale čeká vás i krásný výhled. K místům, kde trasa začíná se dostanete po břehu pěšky či na kole, ale také lodí po Vltavě. A poslední zmiňovanou variantu jsme si vybrali my.


Ferrata u Hluboké nad Vltavou
Podmalby Jiřího Honnise
Na jihozápadě naší země se od 18. do 19. století velké oblibě těšily takzvané podmalby. Obrázky na skle s takřka výhradně náboženskými motivy tvořili zpočátku hlavně skláři a jejich blízcí. Přivydělávali si jimi na živobytí. A jejich díla slavila úspěch daleko za hranicemi. Putovala i na Balkán nebo do Pyrenejí. Dnes se u nás staré technice věnuje podstatně méně lidí. Patří mezi ně Jiří Honnis z Opalic u Kamenného Újezdu na Českobudějovicku. Od roku 2005 se dokonce pyšní titulem Nositel lidové tradice. A nechá nás nahlédnout do své dílny. Zjistíme, jak se k téhle tvorbě, která je pro něj stále koníčkem, dostal, jak obrázky vznikají a kde všude bychom je mohli obdivovat.


Podmalby Jiřího Honnise
Knoflíky ze Strakonic
Keramické knoflíky se těšívaly velké oblibě. Jejich historie se u nás začala psát na počátku 20. století, kdy s výrobou prvních kolekcí začali v Bechyni v místní keramičce. Tradici už zaniklého řemesla oživila Miloslava Laiblová ze Strakonic, která povýšila nepatrný módní doplněk na malé umělecké dílko. Svůj první kousek vyrobila v roce1991 a s produkty z malé dílny na jihu Čech slavila nebývalý úspěch v tehdy věhlasné pražské Moděvě. Uznání si vydobyla nejen doma, ale i za hranicemi. Její výtvory zdobí oděvy návrhářů v Itálii, Francii, Japonsku, Americe nebo Austrálii.


Knoflíky ze Strakonic
Poutní areál Klokoty
Tábor proslul především coby bašta husitů. Zajímavostí ale nabízí mnohem víc než jen vzpomínky na časy kališníků. K těm méně známým patří poutní areál Klokoty na okraji města. Je s ním spjata legenda o Panně Marii, která se zjevila malým pasáčkům u nedaleké studánky. Po této události začali k prameni, u kterého byl umístěn obraz zachycující zjevení, chodit poutníci. A bylo jich tolik, že pro ně nakonec o kus dál vyrostl kostel obklopený ambity. V chrámu je vystaven uctívaný obraz, k němuž věřící přicházeli se svými prosbami a za jejich vyslyšení děkovali různými dary. Památku si prohlédneme a připomeneme si i její unikátní zvonohru.

