Reportáže v regionech
Podmalby Jiřího Honnise
Na jihozápadě naší země se od 18. do 19. století velké oblibě těšily takzvané podmalby. Obrázky na skle s takřka výhradně náboženskými motivy tvořili zpočátku hlavně skláři a jejich blízcí. Přivydělávali si jimi na živobytí. A jejich díla slavila úspěch daleko za hranicemi. Putovala i na Balkán nebo do Pyrenejí. Dnes se u nás staré technice věnuje podstatně méně lidí. Patří mezi ně Jiří Honnis z Opalic u Kamenného Újezdu na Českobudějovicku. Od roku 2005 se dokonce pyšní titulem Nositel lidové tradice. A nechá nás nahlédnout do své dílny. Zjistíme, jak se k téhle tvorbě, která je pro něj stále koníčkem, dostal, jak obrázky vznikají a kde všude bychom je mohli obdivovat.


Podmalby Jiřího Honnise
Knoflíky ze Strakonic
Keramické knoflíky se těšívaly velké oblibě. Jejich historie se u nás začala psát na počátku 20. století, kdy s výrobou prvních kolekcí začali v Bechyni v místní keramičce. Tradici už zaniklého řemesla oživila Miloslava Laiblová ze Strakonic, která povýšila nepatrný módní doplněk na malé umělecké dílko. Svůj první kousek vyrobila v roce1991 a s produkty z malé dílny na jihu Čech slavila nebývalý úspěch v tehdy věhlasné pražské Moděvě. Uznání si vydobyla nejen doma, ale i za hranicemi. Její výtvory zdobí oděvy návrhářů v Itálii, Francii, Japonsku, Americe nebo Austrálii.


Knoflíky ze Strakonic
Poutní areál Klokoty
Tábor proslul především coby bašta husitů. Zajímavostí ale nabízí mnohem víc než jen vzpomínky na časy kališníků. K těm méně známým patří poutní areál Klokoty na okraji města. Je s ním spjata legenda o Panně Marii, která se zjevila malým pasáčkům u nedaleké studánky. Po této události začali k prameni, u kterého byl umístěn obraz zachycující zjevení, chodit poutníci. A bylo jich tolik, že pro ně nakonec o kus dál vyrostl kostel obklopený ambity. V chrámu je vystaven uctívaný obraz, k němuž věřící přicházeli se svými prosbami a za jejich vyslyšení děkovali různými dary. Památku si prohlédneme a připomeneme si i její unikátní zvonohru.


Poutní areál Klokoty
Zámek Vimperk
Památky sice zůstávají zavřeny, ale za jejich branami a zdmi je často velmi rušno. To platí i o zámku ve Vimperku. Na letošní rok se totiž chystá jeho otevření po mimořádné rekonstrukci. Díky ní se vůbec poprvé bývalé sídlo kupříkladu Petra Voka nebo Schwarzenbergů představí v plné kráse. Půjde nejspíš o letošní největší jihočeskou událost svého druhu. Práce finišují nejen přímo v areálu, ale také v řadě dílen a ateliérů uměleckých řemesel po celé republice. V jedné z nich připravuje nábytek truhlář Jan Pilný, za kterým vás zavedeme. Stojany z jasanu, které si prohlédneme, jsou určeny pro halapartny ve zbrojnici. Mistr práce se dřevem ale chystá i další kousky. Prozradíme vám, kde získával podklady a na co dalšího se v sezóně můžete ve vimperském komplexu těšit.


Zámek Vimperk
Velký Kamýk
Rozhledny jsou velkým turistickým lákadlem, a tak ve všech částech naší země vznikají nové. Posloužit milovníkům výhledů mohou i moderní technické stavby jako jsou vysílače sloužící k šíření signálu. Jednu takovou věž mají v jihočeské Dobevi pod vrcholem Velkého Kamýku. Ten je druhým nejvyšším v krajině. Je o sto metrů nižší než blízký Mehelník, který dosahuje do 633 metrů nad mořem. Ač jde o lesnatý kopec na samotě, je vlastně středem obce. Tu totiž tvoří pět částí, které ho obklopují: Stará a Nová Dobev, Malé a Velké Nepodřice a Oldřichov. Prohlédneme si i zajímavý historický kostelík.

