Reportáže v regionech
Vrbenské rybníky
Doslova ptačím rájem jsou Vrbenské rybníky, které se rozkládají na severozápadním okraji Českých Budějovic. Jsou čtyři: Černiš, Domin, Starý a Nový Vrbenský. Společně zaujímají plochu čítající bezmála 250 hektarů a jsou domovem stovek druhů vodních opeřenců. Díky tomu se taky staly vzácnou přírodní rezervací a patří i do evropské sítě chráněných oblastí Natura 2000. Detaily o obyvatelích rybníků i jejich životě se dozvíte na naučné stezce, která se lokalitou vine.


Vrbenské rybníky
Boletice
V jihočeském pohraničí je mnoho míst se zapomenutými osudy a příběhy. V Boleticích na Českokrumlovsku se dokonce nachází jedna z nejstarších církevních památek na území Čech, kostel svatého Mikuláše. Od roku 1947 až do roku 2016 byl součástí vojenského újezdu, tudíž byl turistům nepřístupný. Přesto svatostánek možná znáte. Tajuplné místo totiž přitahuje filmové tvůrce a vidět jste ho mohli hned v několika snímcích. Společně si památku prohlédneme a připomeneme její historii.


Boletice
Veteran muzeum Jílovice
Emil Roděj měl už jako kluk rád stará auta a motorky. Před víc než 35 lety je pak začal sbírat. Dnes jich má několik desítek a k tomu ještě spoustu historických koloběžek, dětských šlapacích vozítek a různých dobových doplňků. Jeho vozy si rádi půjčují filmaři. Vidět jste je mohli třeba v komediích Špunti na vodě či Babovřesky. Detailně prohlédnout si je ale můžete i v muzeu, které pro ně jejich majitel vybudoval v Jílovicích na Českobudějovicku. Teď nás jím osobně provede.


Veteran muzeum Jílovice
Křižíkova elektrárna
Pokud se vydáme malebnou píseckou ulicí Podskalí k řece, tak dojdeme k nejstarší veřejné vodní elektrárně v českých zemích, Křižíkově elektrárně královského města Písku. Zřízena byla roku 1888, aby napájela pouliční obloukové lampy. Písek se tak navždy zapsal do dějin jako jedno z našich prvních měst se stálým veřejným elektrickým osvětlením. Najdeme tu i vzdělávací ekocentrum i ojedinělou muzejní expozici svítidel a dalších technických exponátů.


Křižíkova elektrárna
Fritschova stezka
Jihočeskou krajinou se mohou turisté toulat po víc než pěti tisících kilometrech značených pěších tras. K těm nejstarším patří takzvaná Fritschova stezka. Měří necelých dvacet kilometrů a dokončena byla těsně před vypuknutím druhé světové války. Vede kaňonem meandrující řeky Vltavy, kolem bukových porostů chráněné krajinné oblasti Blanský les, ale i celé řady památek. Výlet pohodovým terénem zvládnou i méně zdatní výletníci. Společně se cestou zastavíme u zříceniny hradu Dívčí kámen a zjistíme, jak podle pověsti přišel ke svému jménu. Zajímat nás bude i jedna z nejstarších památek v okolí, pozůstatky keltského oppida.

