Reportáže v regionech
Voroplavba v Českém Krumlově
Bylo to řemeslo velmi nebezpečné, ale krásné a úctyhodné. Voraři, či přesněji plavci, museli být mimořádně fyzicky zdatní, odvážní, spolehliví, pracovití, a nezbytné pro ně bylo dokonale znát a číst řeku. U nás sice ukončila v 60. letech tuto tradici výstavba přehrad, ale slavné časy připomínají dodnes různé spolky. Jejich členové společně s kolegy v dalších 5 zemích loni požádali o zápis voroplavby do Seznamu UNESCO, výsledek jejich snažení se dozvíme koncem letošního roku. Plavení na vorech si ale můžeme připomenout už teď, například v Českém Krumlově.


Voroplavba v Českém Krumlově
Český Krumlov
Okázalé slavnosti, ceremonie, triumfální, korunovační nebo svatební průvody i zábavné hry patřily k životu urozených. Nahlédnout, zvláště do barokních časů zlatého věku tohoto dění můžeme v Českém Krumlově. Národní památkový ústav tam ve zrekonstruované mincovně shromáždil unikáty z vlastních expozic a depozitářů, knihoven, archivů i ze soukromých sbírek.


Český Krumlov
Otáčivé hlediště
Divadel s otáčivým hledištěm je na světě jako šafránu. Konkrétně pět. A hned dvě z nich vyrostla v Čechách. Zatímco scénu v českokrumlovské zámecké zahradě zná většina z nás, o té druhé, která stojí v Týně nad Vltavou, se tolik nemluví. I ona je přitom unikátem. Slouží totiž jako jediná na planetě ochotnickému souboru. A jeho členové se taky výraznou měrou v roce 1983 podíleli na budování neobvyklého prostoru pro diváky. Místo, kde každé léto už bezmála čtyřicet let hrají, bude naší poslední zastávkou.


Otáčivé hlediště
Zoo Tábor
Zoologická zahrada byla v části Větrovy v Táboře založena v roce 2011, jenže už po čtyřech letech měla namále. Původní majitel zbankrotoval a stovkám podvyživených zvířat hrozilo rozprodání nebo dokonce utracení. Na katastrofický scénář nakonec naštěstí nedošlo, zařízení se tehdy ujal přírodovědec Evžen Korec. Jeho zásluhou zoo doslova vstala z popela. Dnes v ní žije na tři stovky savců i opeřenců, přičemž víc než třetina z nich patří k chráněným druhům. S některými obyvateli areálu vás seznámíme.


Zoo Tábor
Orlík
Jedním z našich nejkrásnějších zámků je bezpochyby Orlík nad Vltavou. Na vysoké strmé skále nad řekou stála už ve 13. století pevnost, která sloužila k výběru cla a zároveň k ochranně důležité obchodní trasy v Čechách. Na přelomu 13. a 14. věku byla přestavěna na gotický hrad, který se v 16. století proměnil v renesanční zámek, aby se mu o 300 let později dostalo romantického neogotického hávu. Sídlo, které patřilo hned několika významným rodům, si prohlédneme.

