Reportáže v regionech
Římský legionář
Mocná Římská říše se rozprostírala na jih Dunaje a Rýna. Její vojáci podle archeologických nálezů pobývali i na Moravě. Na českém území zatím historici jejich stopy neobjevil, přesto si tu jejich časy můžeme připomenout. Konkrétně ve Zlivi u Českých Budějovic, kde žije Václav Škopek. Ten ve své dílně vyrábí šupinovou zbroj, kterou tehdejší legionáři používali a společně s několika nadšenci na různých akcích předvádí i to, jak bojovali.


Římský legionář
Čertova stěna
Čertova stěna je sráz nad údolím řeky Vltavy posetý nahodile rozmístěnými žulovými balvany. Najdete ho nedaleko vodní nádrže Lipno, kousek od hlavní silnice spojující Vyšší Brod a Loučovice. Jedna z nejnavštěvovanějších skalních lokalit jižních Čech snad každého ohromí tajemnou atmosférou. Legenda o jejím vzniku kdysi inspirovala Elišku Krásnohorskou k napsání libreta ke stejnojmenné opeře Bedřicha Smetany.


Čertova stěna
Třeboňská vodárna
Buddhismus patří mezi nejrozšířenější světová náboženství, i v našich muzejních sbírkách jsou k vidění umělecké předměty s ním spjaté. Celou řadu si jich můžete prohlédnout v Třeboni. Nenajdete ji tam však v galerii nebo na zámku, ale v bývalé vodárně, která zároveň slouží i coby místo k rozjímání. Prozradíme vám, jak neobvyklé spojení vzniklo i spoustu zajímavostí o stavbě.


Třeboňská vodárna
Voroplavba v Českém Krumlově
Bylo to řemeslo velmi nebezpečné, ale krásné a úctyhodné. Voraři, či přesněji plavci, museli být mimořádně fyzicky zdatní, odvážní, spolehliví, pracovití, a nezbytné pro ně bylo dokonale znát a číst řeku. U nás sice ukončila v 60. letech tuto tradici výstavba přehrad, ale slavné časy připomínají dodnes různé spolky. Jejich členové společně s kolegy v dalších 5 zemích loni požádali o zápis voroplavby do Seznamu UNESCO, výsledek jejich snažení se dozvíme koncem letošního roku. Plavení na vorech si ale můžeme připomenout už teď, například v Českém Krumlově.


Voroplavba v Českém Krumlově
Český Krumlov
Okázalé slavnosti, ceremonie, triumfální, korunovační nebo svatební průvody i zábavné hry patřily k životu urozených. Nahlédnout, zvláště do barokních časů zlatého věku tohoto dění můžeme v Českém Krumlově. Národní památkový ústav tam ve zrekonstruované mincovně shromáždil unikáty z vlastních expozic a depozitářů, knihoven, archivů i ze soukromých sbírek.

