Reportáže v regionech
Zvonková
Malebná obec Zvonková těsně u hranice s Rakouskem se do roku 1947 jmenovala Glöckelberg, protože v ní žili převážně Němci. Po válce ji nejprve poznamenal odsun původních obyvatel a pak vznik zakázaného hraničního pásma. Přijela těžká technika a vesnici vymazala z mapy. Zaniklou obcí byla prohlášena roku 1952. To, co se z ní dochovalo, i krásná okolní příroda však neustále přitahují spoustu turistů. A to i v zimním období.


Zvonková
Kameník R. Rudovský
Richard Rudovský pochází z Příbramska, kde se odedávna daří betlémářství. Už jako kluk s tátou a dědečkem vyřezával figurky, modeloval je i z hlíny. Později se pak rozhodl pro práci s kamenem. Po studiu na proslulé odborné škole v Hořicích a práci v předních památkářských firmách po boku špičkových machrů se učil i od mistrů v Itálii. Před časem se usadil v Holašovicích, odkud nyní vyjíždí především do různých koutů jižních Čech. Ukáže nám, čemu se věnuje v poslední době.


Kameník R. Rudovský
Hrad Osule
Hrad poblíž jihočeských Prachatic dostal podle kopce nedaleko obce Vitějovice, na kterém stojí, jméno Osule. Ale nečekejte, že už zdálky spaříte dominantu, která majestátně shlíží na okolí. Naopak. Když se vyškrábete do strmého kopce, zjistíte, že dodnes se ze stavby dochovaly jen romantické ruiny zarostlé křovím. Hrad založil s největší pravděpodobností český král Přemysl Otakar II. na sklonku své vlády, tedy v druhé polovině 13. století. Dozvíme se, jaký byl jeho osud a projdeme se i obcí.


Hrad Osule
Zdobení rybími šupinami
O rybnících a rybách se nejvíc mluví právě v čase předvánočním. My se ovšem nebudeme věnovat výlovům, ale hlavně kapřím šupinám. Ludmila Dominová z Hluboké nad Vltavou z nich totiž dokáže vytvořit krásné věci. Díky výšivkám rybí šupinou dokonce získala titul Nositelka tradic lidového řemesla. Ale zvládá i spoustu dalších pozapomenutých, zvláště textilních, technik. A my ji budeme sledovat při práci.


Zdobení rybími šupinami
Schwarzenberský kanál
K mimořádným technickým památkám patří Schwarzenberský kanál. Jeho autorem byl lesní inženýr Josef Rosenauer, který dostal za úkol hledat způsob dopravu dřeva z nepřístupných šumavských hvozdů do Vídně. V roce 1775 našel místo, kde bylo možné vybudovat vodní cestu a o čtyři léta později se začalo stavět. V celé své délce bylo jeho dílo v provozu do roku 1916, v některých úsecích sloužilo téměř o půl století déle. Projdeme se podél něj.

