Reportáže v regionech
Vory
Trochu víc mokré bude naše druhé toulání. Společně si totiž sjedeme Vltavu. Ovšem pozor. Ne na lodi nebo na člunu, jak byste možná čekali, ale na voru. Ty se po Vltavě proháněly už od 14. století. První spolehlivá zmínka o nich pochází z roku 1316 a největší slávu zažívaly v 19. a 20. století. Tehdy se plavily až do Německa. Labutí píseň si pak vltavští plavci společně zazpívali v září roku 1960, kdy svůj poslední vor zakotvili před rozestavěnou orlickou přehradou.


Vory
Výroba dřevěných hraček
O dnešních moderních hračkách se našim rodičům a prarodičům, ale vlastně i nám se ani nesnilo. A taky jsme asi všichni nebyli tak nároční a vybíraví, jako dnešní děti. Ale s tím už zřejmě nic nenaděláme. V následujících minutách se přesvědčíme o tom, že i staré dřevěné hračky mají své kouzlo. Vyrábí je pan Jiří Drhovský od Týna nad Vltavou.

Výroba dřevěných hraček
Slavonice
Na pomezí Čech, Moravy a Rakouska leží město, které si díky chudobě zachovalo dnes tolik obdivovanou, renesanční tvář. Ano, slyšíte dobře, ne kvůli, ale díky chudobě. Tak jako italské Pompeje zakonzervovala láva, Slavonice v jejich renesanční kráse uspalo zrušení obchodní stezky. A my se tak dnes můžeme vrátit do doby před několika staletími.


Slavonice
Boubín
První prázdninové toulání začneme na Šumavě. A to přímo na jedné z jejích dominant, na vrcholku Boubína. Majestátní hora tu vůbec neměla být. Kdysi se tu prý dostali do křížku anděl a ďábel. Anděl měl nakonec navrch a tak, aby měl blíž k nebesům, vyzdvihl Boubín do výšin. Z jeho vrcholu je opravdu nádherný rozhled.


Boubín
Muzeum hasičů
Poslední reportáží určitě potěšíme hasiče a jejich fandy a ty ostatní snad taky. Zajedeme si do jihočeské obce Stachy, kde je jedno z našich nejvýznamnějších hasičských muzeí. O jeho vznik se před dvěma lety zasloužila parta nadšených dobrovolných hasičů. Díky nim tak dnes v muzeu můžeme spatřit nejenom řadu uniforem, masek či proudnic, ale také lehkou či těžkou hasičskou techniku.

