Reportáže v regionech
Křížová cesta Tábor
Velikonoce jsou pro křesťany největším svátkem v roce. Připomínají si ukřižování a vzkříšení Ježíše Krista. V těch dnech proto často míří na poutní místa nebo křížové cesty, které biblický příběh přibližují. Jedním z nich je i hora Tábor u Lomnice nad Popelkou. Archeologové předpokládají, že se na něm konaly už pohanské bohoslužby při letním slunovratu. Největšímu věhlasu se těšil v období rekatolizace na začátku 17. století. Dnes je velmi oblíbeným cílem nejen pro věřící, ale i pro turisty.


Křížová cesta Tábor
Vodní elektrárna Lipno
Jihočeské moře, tedy lipenská přehrada, je svou rozlohou 4600 hektarů největší vodní plochou v Čechách. A patří k oblíbeným cílům milovníků vodních radovánek. My se ale tentokrát vypravíme pod její hladinu, a to přímo pod hráz, kde se hluboko pod zemí ukrývá vodní elektrárna. Společnost ČEZ, která unikátní technické dílo provozuje, letos v zimním období pořádá exkurze pro veřejnost. Do útrob elektrárny v hloubce 160 metrů tak míří stovky návštěvníků. A na prohlídku unikátních prostor se vydáme i my.


Vodní elektrárna Lipno
Zámek Třeboň
Hlavní sezóna na většině památek teprve začne, ale některé své brány nechávají otevřené i v zimních měsících. Jedním z nich je bývalé šlechtické sídlo v Třeboni. Původně tu stával hrad, který se ve druhé polovině 16. století dočkal přestavby na renesanční zámek. Panstvu sloužil až do druhé světové války, kdy ho zabraly gestapo a škola nacistického letectva. Pak připadl státu a dnes si v jeho komnatách můžete připomenout poslední majitele s modrou krví.


Zámek Třeboň
Zvonková
Malebná obec Zvonková těsně u hranice s Rakouskem se do roku 1947 jmenovala Glöckelberg, protože v ní žili převážně Němci. Po válce ji nejprve poznamenal odsun původních obyvatel a pak vznik zakázaného hraničního pásma. Přijela těžká technika a vesnici vymazala z mapy. Zaniklou obcí byla prohlášena roku 1952. To, co se z ní dochovalo, i krásná okolní příroda však neustále přitahují spoustu turistů. A to i v zimním období.


Zvonková
Kameník R. Rudovský
Richard Rudovský pochází z Příbramska, kde se odedávna daří betlémářství. Už jako kluk s tátou a dědečkem vyřezával figurky, modeloval je i z hlíny. Později se pak rozhodl pro práci s kamenem. Po studiu na proslulé odborné škole v Hořicích a práci v předních památkářských firmách po boku špičkových machrů se učil i od mistrů v Itálii. Před časem se usadil v Holašovicích, odkud nyní vyjíždí především do různých koutů jižních Čech. Ukáže nám, čemu se věnuje v poslední době.

