Reportáže v regionech
Skanzen Mayrau
Historie černého Kladenska, tedy známé těžební oblasti černého uhlí, se začala psát v roce 1772, kdy při kácení stromů narazili pánové Oplt a Burger na první hromádku uhlí. Určit ale netušili, jak moc černé uhlí Kladensko proslaví. První šachta začala fungovat v sedmdesátých letech 19. století a dostala jméno Mayrau. O zhruba století a pár let navrch později v ní vznikl, ještě v době těžby, hornický skanzen. Dnes už se na Kladensku netěží vůbec, ale v hornickém skanzenu Mayrau u Vinařic se můžete vypravit do časů, kdy zdejší oblast bývala černouhelným rájem.


Hornický skanzen Mayrau
Pivovar Kostelec
V Kostelci nad Černými lesy se stovky let vařilo pivo. Místní pivovar ale koncem 80. let minulého století osiřel a začal chátrat. Před několika lety se ho naštěstí ujala společnost nadšených technologů, kteří v něm budují pivovarské muzeum a doufají, že se jim v brzké době podaří také obnovit vaření piva. Prozatím se snaží postupně obnovovat zachovalou technologii a z rušených pivovarů v různých koutech naší země svážejí zařízení chybějící. Zájemcům umožňují nahlédnout do zákulisí pivovaru – nabízejí procházku jednotlivými – zatím ztichlými a opuštěnými – provozy a zasvěcují je do tajů pivovarské výroby.


Pivovar v Kostelci nad Černými lesy
Moto velo
Především příznivci strojů na dvou kolech si přijdou na své v malém muzeu Tomáše Moravce v Přerově nad Labem. Čekají tam na ně desítky bicyklů i motocyklů. A mezi nimi celá řada opravdových vzácností. Tomáš Moravec má vášeň pro bicykly a motocykly v krvi. Jeho dědeček býval závodník a vnukovi zanechal docela slušný základ dnešní sbírky. Tím nejvzácnějším exponátem zděděným po dědečkovi je kolo značky Laurin a Klement z roku 1895. A stejné značky je i další muzejní chlouba – jednoválcový motocykl. Ale každý z desítek vystavených exponátů je něčím krásný a zajímavý. Uvidíte.


Muzeum Moto&Velo Přerov nad Labem
Wax museum
Už přes deset let se hrad Karlštejn těší vybrané společnosti významných osobností dávné i nedávné historie. Právě tak dlouho totiž existuje muzeum voskových figurín, které založil Zdeněk Kočík. Pro tenhle nápad se nadchl ještě mnohem dřív, ale nějakou dobu trvalo, než zjistil, jak ho realizovat a vytvořil tým autorů. A pak už se začali pod jednou střechou scházet takoví velikáni jako Karel IV., Rudolf II. K vidění ovšem nejsou jen slavné osobnosti, ale také třeba zmenšená podoba městečka z doby, kdy se Karlštejn stavěl nebo expozice představující různá středověká řemesla. A nebudeme jen okukovat. Necháme se také poučit, jak takové figuríny vznikají.


Voskové muzeum na Karlštejně
Krajinou Ringhoffera
V Ladově kraji, tedy ve středu Čech mezi Velkými Popovicemi, Mirošovicemi a Kamenicí, jsme se zastavili poměrně nedávno. Dnes nás tam nepřilákaly osudy Ladova kocoura Mikeše, ale vzpomínky na jednoho z majitelů tamního panství barona Františka Ringhoffera. Projdeme se po naučné stezce, která nás provede místy s tímhle významným průmyslníkem spojenými. A je jich docela dost. Zastavíme se například ve Velkopopovickém pivovaru, který v roce 1874 Ringhofferové založili. Řeč bude o dobré vodě, která při výrobě piva sehrála svou roli a také o velkopopovickém maskotovi – kozlíkovi Oldovi.

