Reportáže v regionech
Umělecký kovář
V obci Saky na Kladensku nahlédneme do dílny uměleckého kováře Stanislava Rovného. Vystudoval sice hutní průmyslovku, ale léta strávil u filmařů a znalosti ze studií oprášil až před dvanácti lety. A kovařině docela propadl. K jeho nejznámějším výrobkům patří větrní kohouti, dýky z damaškové oceli a také růže. Stopy jeho práce bychom našli například na Týnském chrámu v Praze nebo na kašně v Jindřichově Hradci. Nahlédnout mu pod ruce můžete v létě při různých akcích, na nichž se scházejí mistři kovářského řemesla.


Umělecký kovář
Muzeum Pragovek
Pokud patříte mezi milovníky automobilových veteránů, neváhejte a vypravte se s námi do muzea Pragovek ve Zbuzanech u Prahy. Nápad sbírat staré Pragovky se v hlavě majitele muzea Emila Příhody zrodil už před desítkami let a ve shánění automobilů byl docela úspěšný. Vlastního muzea se ale dočkal až na přelomu 20. a 21. století. Při prohlídce si připomeneme historii slavné továrny, ale také další její výrobky. Pragovka totiž zásobovala trh i třeba pračkami nebo ledničkami. A objevíme samozřejmě i nějaký ten opravdový unikát.


Muzeum Pragovek
Ringelland
Milovníci zvířat a jejich vystoupení si přijdou na své při návštěvě Ringellandu. V areálu statku na kraji Habrkovic u Týnce nad Labem se usadil cvičitel Ivan Ringel se svými „mazlíčky“. Provede nás mezi nimi a povypráví. Například o tom, kolik generací tygrů odchoval a vycvičil. Do cvičení na první pohled roztomilých šelem se pustil i jeho syn Jan. A druhý syn Tomáš zase cvičí další zvířata. Třeba jejich krále – lvy. Výsledky své práce a kumšt svých čtyřnohých svěřenců pánové rádi předvádějí i veřejnosti, a tak na neděle chystají vždycky vystoupení.


Ringelland
Čechův mlýn
Mlýn na elektrický pohon, historicky první v celém Československu, navštívíme na Berounce. V Čechově mlýně ve Šlovicích začala mlýn pohánět elektřina už v roce 1911. A mlýn pak začal elektřinou zásobovat i několik sousedních obcí. Čechovi ve svém mlýně vyrábějí elektřinu s malými přestávkami dodnes. A současný majitel navíc v mlýně vybudoval elektroskanzen. Jsou v něm k vidění staré přístroje, generátory, pojistky a další předměty z časů, kdy sem do kraje jezdíval a se strýčkem dnešního majitele rybařil i slavný spisovatel Ota Pavel.


Čechův mlýn ve Šlovicích
Vojenské muzeum
Díky nadšení členů Klubu vojenských historických vozidel v čele s Ivanem Herákem před pěti lety ožila kasárna ve Zdicích na Berounsku. Nastěhovala se do nich nejen vozidla, která sloužila ve válce, ale také různé součásti armádní výstroje a také zbraně. Při prohlídce si představíme unikátní válečné veterány, ale také vybavení, které sloužilo v armádě až do devadesátých let minulého století. Většinu vozidel museli pánové ze zmíněného klubu nejdřív pořádně opravit a dát do kupy. Zajímavostí je také sbírka kulometů a doslova raritou pak stanice družstva Stráže obrany státu z roku 1939.

