Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Nožíř

Nožíř Výrobě nožů se už takřka tři desítky let věnuje pan Josef Pajl. V jeho dílně se podíváme, jak vlastně taková výroba vypadá. Začneme v kovárně s čepelí, počkáme si na její broušení a pak přijde na řadu to nejzajímavější – rukojeť. Pan Pajl má nejraději nože zavírací a nechává při své práci velký prostor fantazii. Inspirovaly ho třeba už japonské vlny, ale také Měsíc ukrytý za mraky. Požívá dřevo z dalekých krajů, například z Afriky nebo z Austrálie, ale vyzkoušel už i třeba mamutí kel.

MapaNožíř
videoNožíř
...
video video

Nožíř

Cyklostezka Louštín

Cyklostezka Louštín Trochu do těla si dáme při projížďce naučnou cyklostezkou na Louštíně nedaleko Rakovníka. Odměnou za trochu námahy nám bude krásný výhled na křivoklátské lesy. Krásnější prý snad jinde ani nenajdeme. Prohlédneme si také příkopy a zbytky náspů, které tu zbyly po starém hradišti. Přečkaly víc než dva a půl tisíce let. Naši průvodci nám nabídnou také několik pověstí, jedna z nich říká, že pod kamenem pojmenovaným Babinský se dosud ukrývá poklad slavného loupežníka. A zastavíme se i v nedalekých Krušovicích – v muzeu pivovarnictví.

MapaCyklostezka Louštín
videoCyklotrasa Louštín
...
video video

Cyklotrasa Louštín

Okoř

Okoř Na hradě Okoři, světla už nehoří… Ale rušno tam je pořád. Možná i proto, že hrad byl vybudován v rovině a cesta k němu nikoho nevyčerpá. Kdo hrad založil, to se přesně neví, ale faktem je, že už ve 13. století je v listině Přemysla Otakara I. zmiňován objekt s gotickou kaplí. Přestavby se dočkal za Františka Rokycanského ve století čtrnáctém. Naposledy Okoři na lepší časy svitlo díky péči jezuitů v 17. století, ale po zrušení jejich řádu už jen chátral a chátral. Dnes mohou návštěvníci vidět torzo hlavního paláce, ale také například zbytky fresek v kapli nebo sklepení, které sloužilo místnímu pivovaru.

MapaOkoř
videoHrad Okoř
...
video video

Hrad Okoř

Muzeum sportovních vozů

Muzeum sportovních vozů Příznivci rychlých aut si přijdou na své při návštěvě muzea sportovních vozů v Lánech. Muzeum založili bývalí závodníci Antonín Charouz a Jan Trajbold, kteří potřebovali někam uložit vozy, se kterým závodili. Před třinácti lety, v začátcích muzea, v něm bylo k vidění na tři desítky škodovek a Fordů. Dnes se sbírka rozrostla na víc než dvojnásobek. Řada exponátů se může pochlubit získanými trofejemi z domácích i zahraničních závodů. Nejstarším z veteránů je Ford T z roku 1914, nejunikátnějším asi Tatra MTX. Z této řady byly totiž vyrobeny jen čtyři automobily.

MapaMuzeum sportovních vozů
videoMuzeum sportovních vozů v Lánech
...
video video

Muzeum sportovních vozů v Lánech

Umělecký kovář

Umělecký kovář V obci Saky na Kladensku nahlédneme do dílny uměleckého kováře Stanislava Rovného. Vystudoval sice hutní průmyslovku, ale léta strávil u filmařů a znalosti ze studií oprášil až před dvanácti lety. A kovařině docela propadl. K jeho nejznámějším výrobkům patří větrní kohouti, dýky z damaškové oceli a také růže. Stopy jeho práce bychom našli například na Týnském chrámu v Praze nebo na kašně v Jindřichově Hradci. Nahlédnout mu pod ruce můžete v létě při různých akcích, na nichž se scházejí mistři kovářského řemesla.

MapaUmělecký kovář
videoUmělecký kovář
...
video video

Umělecký kovář

Další stránky:« 95 96 97 98 99 »