Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Jablonná nad Vltavou

Jablonná nad Vltavou Zámek v Jablonné nad Vltavou připomíná život drobné šlechty. Na jeho místě stávala už ve čtrnáctém století vodní tvrz, kterou v osmnáctém století přestavěl na barokní zámek hrabě Jan Josef Kinský. Poslední větší přestavbu – neoklasicistní mu v 19. století dopřál bankéř Johann Schebek. Pokud by stavba mohla vyprávět, nevynechala by jistě ani trochu smutnou zmínku o časech, kdy v ní nacisté uložili svůj archiv a ani časy, kdy pomalu chátral. O dost veselejší období zažívá teď, kdy ho nové majitelky rekonstruují a zpřístupňují veřejnosti.

MapaJablonná nad Vltavou
videoJablonná nad Vltavou
...
video video

Jablonná nad Vltavou

Zámek Jemniště

Zámek Jemniště Zámek Jemniště je v historických záznamech poprvé zmiňován už v roce 1381. Rod současných majitelů, Sternbergů, se tu zabydlel v roce 1868. Zaznamenána je i kupní cena – 500 tisíc zlatých. Za druhé světové války ale Sternbergové o zámek přišli. Tehdy ho zkonfiskovali nacisté. A o pár let později komunisté. Až v roce 1995 se do péče svých bývalých pánů zase vrátil. V doprovodu dnešního zámeckého pána Jiřího Sternberga se celým zámkem projdeme. Zavítáme například do hlavního reprezentačního sálu s freskovou výzdobou, ale také do rozlehlého parku.

MapaZámek Jemniště
videoZámek Jemniště
...
video video

Zámek Jemniště

Královský průvod

Královský průvod Karel IV. pobýval na Pražském hradě a často i na svém milovaném Karlštejně. Pravidelně tedy jeho průvod putoval z hradu kolem Berounky ke Karlštejnu i zpátky. Jedním z důvodů cesty býval také přesun císařských korunovačních klenotů. Ty byly na Karlštejně pečlivě uloženy, ale císař je pravidelně nechával vystavit na Pražském hradě, aby si je mohli poddaní prohlédnout. Časy, kdy je okázalý početný průvod převážel zpátky do bezpečí karlštejnských zdí, si můžeme připomenout začátkem června, kdy se tradičně vypraví panovníkova družina na dvoudenní cestu. V tomhle průvodu, který má za cíl hlavně připomenout historii a pobavit přihlížející, najdete nezvykle po boku otce vlasti i jeho choť a dočkáte se také spousty zábavy.

MapaKrálovský průvod
videoKrálovský průvod
...
video video

Královský průvod

Dobrovice

Dobrovice Poslední dvě století jsou v městě Dobrovice vzdáleném jen několik kilometrů od Mladé Boleslavi spojené s cukrem. V 19. století se v okolí začala pěstovat cukrová řepa a záhy ve městě v areálu starého hospodářského dvora vyrostl také cukrovar. Ten je ve svém oboru nepřehlédnutelným unikátem – funguje nepřetržitě dodnes. Za sousedy má teď nově hned čtyři muzea. Jejich expozice jsou věnovány právě cukrovarnictví, řepařství, lihovarnictví a také samotnému městu. My si prohlédneme hlavně to cukrovarnické. Dozvíme se vše podstatné o zpracování cukrové řepy a uvidíme mimo jiné velkou kostku cukru, která nás reprezentovala i v Evropské unii.

MapaDobrovice
videoDobrovice
...
video video

Dobrovice

Bitva u Kolína

Bitva u Kolína Nedaleko Kolína u silnice spojující Prahu s Vídní se v roce 1757 střetly rakouská a pruská armáda. Bitva byla největší jezdeckou srážkou své doby. Padlo při ní přes 13 000 vojáků. Jejich boj připomíná dnes nejen pomník, ale také tradiční rekonstrukce bitvy. Při ní se u Kolína scházejí desítky nadšenců z Čech, Rakouska i Německa a pouštějí se v dobových uniformách do boje. Atmosféru tehdejší bitvy si můžete doplnit historickým informacemi při zastávce v Regionálním muzeu v Kolíně.

MapaBitva u Kolína
videoBitva u Kolína
...
video video

Bitva u Kolína

Další stránky:« 94 95 96 97 98 »