Reportáže v regionech
Naučná stezka v Zahradách
V Zahradách nedaleko Českého Brodu na Kolínsku se projdeme po několikakilometrové naučné stezce. Její nenáročný terén si užijí i děti a děti se podílely i na informačních tabulích stezky. Je jich celkem pět a dozvíte se na nich řadu zajímavostí o okolní přírodě, ale také o historii. K nejzajímavějším zastávkám patří zbytky hrádku Tuchoraz. Zachovala se z něj vstupní věž, která stojí za prohlídku. Váží se k ní hned dvě pověsti, které vám naše průvodkyně samozřejmě prozradí. A pozveme vás také na zdejší historické slavnosti, které ozdobí konec prázdnin.


Naučná stezka Zahrady u Českého Brodu
Údolí Šembery
Údolí říčky Šembery ve středních Čechách nedaleko Doubravčic nepatří k největším turistickým atrakcím kraje. My vám ale ukážeme, že za návštěvu určitě stojí. Těšit se můžete nejen na krásnou romantickou přírodu, ale také na exkurzi do starých časů. Při naší procházce si prohlédneme zbytky valů připomínajících, že tu naši předci žili už v osmém století. Ve století čtrnáctém tu pak vyrostl hrad Šember. Ten ovšem nepřežil ani husitské války a později už ho nikdo neobnovil. V historii mnohem mladší, někdy za první republiky se ve zdejší krajině zalíbilo trampům, kteří tu vybudovali osadu.


Údolí říčky Šembery
Chrustenická šachta
Kdysi tu býval největší a nejvýznamnější důl mezi Prahou a Plzní. Železná ruda se tu začala těžit v druhé polovině 19. století. Dosahoval až do hloubky 436 metrů, tedy 120 metrů pod úroveň hladiny moře. Dnes je přístupná jen jeho malá část a je v ní zřízeno muzeum. Kam vás zavedeme? Přece do Chrustenické štoly. Muzeum tu vlastně vzniklo z nouze. Parta nadšenců totiž neměla kam ukládat předměty, které získala různě, třeba na burzách. Tak je proměnila v exponáty, které dokumentují, jak vypadal život v dole a co všechno pomáhalo havířům při jejich práci.


Chrustenická šachta
Zámek Radim
Zámek Radim letos slaví čtyřsté narozeniny. Při této příležitosti otevřeli majitelé novou prohlídkovou trasu. K jejím největším atrakcím patří černá kuchyně. Dozvíme, se jak a co se v ní kdysi připravovalo a třeba i to, jak se tu udilo maso. Zajímavá je i kuchyně bílá, ve které se pro změnu připravovalo třeba sladké pečivo. A když už jsme u tak pravidelné činnosti, jako je příprava jídla, nesmíme zapomenout ani na takzvanou denní hygienu. Na zámku jsou vystavena i různá lavaba a také toalety. Projdeme si i panské pokoje, v nichž od naší poslední návštěvy přibyly mnohé exponáty. A samozřejmě si alespoň některé z nich také představíme.


Zámek Radim
Křižovnický špýchar
Do Prostřední Lhoty na Příbramsku nás přilákala jedna zajímavá pamětihodnost. Starý křižovnický špýchar. Řád křížovníků s červenou hvězdou získal zdejší panství ve druhé polovině 17. století a o zhruba sto let později vybudoval již zmiňovaný špýchar. Ten se nedávno dočkal velké rekonstrukce a proměnil se v muzeum. To připomíná časy zlaté horečky v téhle oblasti. S těžbou zlata tu totiž začali už Keltové před naším letopočtem. A ještě za druhé světové války se v okolí vydolovalo asi 50 kilogramů cenného kovu. Takže je o čem vyprávět.

