Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Muzeum stříbra

Muzeum stříbra Kutnou Horu proslavilo nejvíc ze všeho stříbro. Konkrétně naleziště stříbrné rudy pod zemí. Ta už sice dávno horníci opustili, ale na památku stříbrných časů zůstala ve městě celá řada velkolepých staveb i honosných domů tehdy bohatých měšťanů. A také muzeum, které mapuje historii města ve spojitosti se vzácným kovem i cestu stříbra od vytěžení rudy až po vyražení mince, které se v Kutné Hoře rodily od časů Václava II. až do 18. století. A právě to si prohlédneme. Jeho hlavní expozici s dvěma prohlídkovými okruhy najdeme na Hrádku, kde kdysi žil jeden z vlivných rudokupců Jan Smíšek z Vrchovišť.

MapaMuzeum stříbra
videoMuzeum stříbra v Kutné Hoře
...
video video

Muzeum stříbra v Kutné Hoře

Vrchlice

Vrchlice Josef Kajetán Tyl tu čerpal inspiraci pro text budoucí hymny, básník Emil Frýda, nám známý jako Jaroslav Vrchlický, tu našel svůj pseudonym. Zavedeme vás do údolí říčky Vrchlice, kterým se můžete vydat od Kutné Hory k Velkému rybníku. Najdete tu krásné skály nebo průzračnou vodu, ve které se líbí i rakům a pstruhům. Ale také vzpomínky na časy dávno minulé. V těchto končinách se totiž lidé usadili už v období kultury řivnáčské. Později tu pak vyrostla dvě hradiště, z nichž jedno – Cimburk – sloužilo až do raného středověku.

MapaVrchlice
videoVrchlice
...
video video

Vrchlice

Hrnčíř Petr Volf

Hrnčíř Petr Volf Petru Volfovi učarovalo jedno z nejstarších řemesel – hrnčířina. Kameninu, kterou používaly hospodyňky v kuchyni běžně ještě na počátku 20. století, vypaluje pěkně postaru, ve velké kasselské peci. Pustil se také do výroby kachlových kamen. Ta bychom našli na řadě hradů a zámků, ale třeba také v čáslavském muzeu. V Hamousově statku ve Zbečně zase můžeme obdivovat jeho pícku, repliku té, která tu kdysi opravdu stávala. A v muzeu v Novém Strašecí se dokonce pyšní zmenšenou kopií pece keltské, samozřejmě také z dílny Petra Volfa.

MapaHrnčíř Petr Volf
videoHrnčíř Petr Volf
...
video video

Hrnčíř Petr Volf

Stránov

Stránov Zámek Stránov na Mladoboleslavsku pamatuje hodně historických událostí i majitelů. Tím posledním před znárodněním byl podnikatel Josef Šimonek, který ho zakoupil pro svého syna. Šimonkovi se na Stránov vrátili v roce 2003 a hned o rok později ho zpřístupnili veřejnosti. My si prohlédneme zajímavou architekturu připomínající dlouhou existenci bývalého šlechtického sídla, které v podobě gotického hradu vyrostlo na místě původní tvrze v 15. století. Ale také například výstavu kočárků a panenek, která dokumentuje vývoj oblíbených vozítek a hraček za posledních 150 let.

MapaStránov
videoZámek Stránov
...
video video

Zámek Stránov

Muzeum smaltu

Muzeum smaltu Troška vzpomínání nás čeká při prohlídce muzea smaltu. Vypravili jsme se kvůli němu do Netvořic na Benešovsku. Výtvarnice Jindra Šmídová začala nejprve sbírat smaltované nádobí a podobné předměty jen pro potěšení, ale pak se její sbírka rozrostla natolik, že stodolu s manželem přebudovali na expozici. Paní domácí vás sama provede a kromě potěšení pro oči nabídne také spoustu zajímavostí o smaltu a technologii jeho výroby. Dozvíme se třeba, že smalt je vlastně jakási skleněná poleva, která už ve středověku zdobila hlavně barevné drahé kovy a v 19. století se začala uplatňovat i na železe.

MapaMuzeum smaltu
videoMuzeum smaltu
...
video video

Muzeum smaltu

Další stránky:« 90 91 92 93 94 »