Reportáže v regionech
Židovský Kolín
Kolínu se kdysi přezdívalo „Jeruzalém na Labi“. Židovští obyvatelé jsou tu zmiňováni už ve 14. století a například v šestnáctém právě tady žila druhá nejpočetnější židovská komunita u nás. Židovské ghetto dodnes připomíná staré časy a láká k návštěvě. My se nejprve zastavíme v ranně barokní synagoze, která je opravdovým unikátem. Prohlédneme si svatostánek sloužící k uložení tóry, výzdobu i nápisy na stěnách, ale také výstavu na jižním ochozu. Ta je vzpomínkou na místní židovské obyvatele, kteří nepřežili druhou světovou válku. Zajdeme také na židovský hřbitov, který je po tom pražském druhým nejstarším u nás. Najdeme tu například náhrobek syna slavného rabího Löwa i hroby dalších rabínů.


Židovský Kolín
Výstava loutek
Loutky a loutkové divadlo jsou doslova naším fenoménem. Divadlo dřevěných herců k nám dorazilo z Itálie a Anglie v průběhu 16. století. V 19. století se hodně rozmohlo a o pár desítek let později pak získalo takovou oblibu, že skoro v každé rodině měli vlastní malé divadélko. Typicky českými loutkovými hrdiny jsou například kašpárek nebo třeba vodník. Díky oblibě loutek u nás najdeme i hodně jejich sběratelů. Jedním z těch nejvytrvalejších byl Josef Vorel. V jeho sbírce bychom našli přes 2000 kousků, celých herců, ale i samotných hlaviček nebo třeba kulis. Nedožité osmdesátiny Josefa Vorla a jeho velkou vášeň si připomeneme na výstavě ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy.


Výstava loutek
Petrovická stezka
Sedlčansko bývá nazýváno krajem kamenů. A my se po stopách několika zajímavých vypravíme. Vyrazíme z Petrovic po okružní stezce, která měří sedmadvacet kilometrů. Zastavíme se nejprve u Čertova kamene. Tenhle balvan prý upustil čert, když stavěl v Obděnicích tvrz Jakuba Krčína. A nutno podotknout, že je to největší viklan ve Středních Čechách. Když už zmíníme Jakuba Krčína, vydáme se také do obděnického kostela. Tam by měl být slavný rybníkář pochován, ale odborníci zatím místo jeho posledního odpočinku neobjevili. A pak vás ještě zavedeme k Husově kazatelně. Tady se prý scházel se svými věrnými Jan Hus po vypovězení z Prahy a dnes se tu každoročně na výročí Husova upálení koná bohoslužba.


Petrovická stezka
Ostrov
Okolí řeky Sázavy nabízí celou řadu zajímavých míst. My se tentokrát zastavíme nejprve ve Zruči nad Sázavou, kde nás čeká rytířská stezka. A pak se přesuneme za jedním rytířem do Ostrova. Rytíř Perkelt, který byl majitelem Ostrovského panství, sice už dávno nežije, ale Ostrovu se ještě dlouhá staletí po jeho smrti říkalo Perkeltův. Tohle malé panství mělo kdysi vlastní pivovar, cihelnu, ale taky sklárnu. Jedním z osmi stovek tehdejších obyvatel byl i nestor českého sklářství Antonín Rückl. V opraveném zámečku si navíc připomeneme jednu zdejší pověst. A ty, kteří nebudou mít putování kolem Sázavy pořád dost, ještě pozveme do nedaleké Bohdanče.


Ostrov
Muzeum stříbra
Kutnou Horu proslavilo nejvíc ze všeho stříbro. Konkrétně naleziště stříbrné rudy pod zemí. Ta už sice dávno horníci opustili, ale na památku stříbrných časů zůstala ve městě celá řada velkolepých staveb i honosných domů tehdy bohatých měšťanů. A také muzeum, které mapuje historii města ve spojitosti se vzácným kovem i cestu stříbra od vytěžení rudy až po vyražení mince, které se v Kutné Hoře rodily od časů Václava II. až do 18. století. A právě to si prohlédneme. Jeho hlavní expozici s dvěma prohlídkovými okruhy najdeme na Hrádku, kde kdysi žil jeden z vlivných rudokupců Jan Smíšek z Vrchovišť.

