Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Aerovky

Aerovky Kterému milovníkovi starých aut by se nezrychlil puls při setkání s pamětnickými vozy značky AERO. Leoši Prokopcovi se staly bez nadsázky osudem. Jeden takový poklad byl jeho prvním vlastním dopravním prostředkem a právě on se stal příčinou vzniku sběratelské vášně. Víc než tři desítky vzácných kousků z dlouho vznikající sbírky si mohou prohlédnout návštěvníci Podbrdského muzea v Rožmitále pod Třemšínem. A my k prohlídce přidáme pár osobních vzpomínek nadšeného sběratele a samozřejmě také zajímavosti o vzniku automobilové legendy, která v roce 1929 nahradila v sortimentu továrny AERO původně vyráběná letadla.

MapaAerovky
videoAerovky
...
video video

Aerovky

Šachy na Karlštejnsku

Šachy na Karlštejnsku Příznivce šachových partií pozveme na Karlštejnsko. Připravte se ovšem na to, že nás mezi jednotlivými figurami čekají pořádné štreky. Černou královnu najdeme v Karlíku, kde mívaly hrádek chotě Karla IV., bílou věž pak v Tetíně, kde kdysi stávala hned dvě hradiště. A mohli bychom pokračovat. Autoři téhle neobvyklé šachové hry chtějí návštěvníkům Karlštejnska ukázat, že v tomhle regionu je toho k vidění mnohem víc než slavný hrad. Každá obec, která se zapojila do projektu, má svou figurku a také atribut, který prozradí něco z její historie či současnosti. Na trasu můžete vyrazit autem nebo třeba na kole. A na své si přijdete jistě i v případě, že vám královská hra nic neříká.

MapaŠachy na Karlštejnsku
videoŠachy na Karlštejnsku
...
video video

Šachy na Karlštejnsku

Ozdoby z orobince

Ozdoby z orobince Pletení z orobince bývalo v okolí Mnichova Hradiště kdysi celkem běžnou záležitostí. Místní obyvatele tuhle techniku naučili mniši, kteří přišli na konci 17. století ze severní Itálie do kláštera založeného hrabětem Arnoštem z Valdštejna. Tradiční výrobu udržuje i dnes při životě Iveta Dandová. A v jejím sortimentu najdeme i vánoční ozdoby. Přestože je orobinec celkem běžnou rostlinou zdobící břehy našich rybníků, není vůbec jednoduché upravit ho do podoby potřebné k pletení. Co všechno je potřeba udělat a jak dlouho to trvá, na to se pochopitelně zeptáme. A také se podíváme, jaké ozdoby Iveta Dandová vytváří.

MapaOzdoby z orobince
videoOzdoby z orobince
...
video video

Ozdoby z orobince

Papírové betlémy

Papírové betlémy Betlémy se u nás staly oblíbenou ozdobou předvánočního i vánočního času už v 16. století. Díky císaři Josefu II., který je zakázal vystavovat veřejně, se pak narodila velmi rozšířená a ojedinělá tradice tvorby betlémů v rodinách. Manželé Lochmanovi z Peček si různá zpracování příběhu o narození Ježíška oblíbili natolik, že jich doma nashromáždili už kolem sto padesáti. Jejich sbírka je největší v České republice. Nejvíc se vždycky těší na práci při vystřihování a sestavování. Pro ni se Věra Lochmanová nadchla už v dětství, kdy si vystřihovala a slepovala modely hradů a zámků. Své betlémy manželé Lochmanovi také pravidelně vystavují. Letos budou k vidění ve Všeradově u Hlinska.

MapaPapírové betlémy
videoPapírové betlémy
...
video video

Papírové betlémy

Hornické Vánoce

Hornické Vánoce Letité tradice a zvyky si připomínáme v adventním období každý rok. Tentokrát se za nimi vypravíme do Hornického muzea v Příbrami, kde i letos připravili bohatý předvánoční program. Staré zvyky návštěvníkům nejen připomenou, ale umožní jim vyzkoušet si některé na vlastní kůži. Každý zájemce si tu může vyrobit malý vánoční dárek pro někoho ze svých blízkých. Děti třeba nejvíc láká vytlačování perníčků do forem. Vláčkem se pak přesuneme do Prokopské štoly, nejhlubší ve zdejším revíru, kde horníci nezřídka trávili svůj Štědrý den. A snažili se udělat si ho co nejhezčí.

MapaHornické Vánoce
videoHornické Vánoce
...
video video

Hornické Vánoce

Další stránky:« 88 89 90 91 92 »