Reportáže v regionech
Beroun
Středočeský Beroun vznikl na obchodní stezce z Prahy do Plzně v místech, kde se dala nejsnadněji překonat řeka. Zřejmě už někdy v 11. století ho založil rytíř jménem Ursus, písemně je ale poprvé zmiňován až v roce 1165 v jedné z listin vydaných Přemyslem Otakarem II. Osada se rozrůstala a nabývala na významu, a tak jí král Václav II. už v roce 1303 udělil městská práva. Minulé časy si můžete připomenout při procházce historickým centem, na kterou vás zveme.


Beroun
Kojetice
Kojetice nedaleko Neratovic mají velmi dlouhou historii. Obci vévodí středověká církevní památka, ale v 19. století v ní vyrostl také zámek. Po válce ho využíval statek, takže zchátral a v osmdesátých letech byl stržen. Zůstal jen park s rybníkem, který se nyní revitalizuje, a měly by tu vzniknout značené výletní trasy. My se zaměříme hlavně na kostel nesoucí jméno sv. Víta. Před 50 lety v něm byly objeveny unikátní fresky, které vyrazily dech i odborníkům.


Kojetice
Třebíz
Středočeskou vesničku Třebíz najdete v kladenském okrese, asi deset kilometrů od Slaného. Je výjimečná tím, že zčásti funguje jako skanzen. Stojí v ní řada malebných lidových stavení a v interiérech několika z nich si můžete připomenout, jak se kdysi na venkově žilo. Malebnou obec ovšem proslavil především místní rodák Václav Beneš Třebízský, spisovatel a kněz, autor historických povídek a románů. Děj mnoha z nich je zasazen právě do jeho milovaného rodného kraje.


Třebíz
Bylandia
Bylany jsou malou vesnicí u Českého Brodu nedaleko Kolína. V roce 2004 si je vyhlédli majitelé Národního cirkusu Originál Berousek a zřídili si v ní zimoviště. A nakonec v obci zakotvili natrvalo. Aby zůstali v kontaktu se svými příznivci, otevřeli v červnu tohoto roku velký rodinný park. Ten na ploše 10 hektarů spojuje prvky zoologické zahrady, muzea a cirkusu. Hlavní roli v něm hrají pochopitelně zvířata, kterých v parku mají zhruba 150.


Bylandia
Rakovník
Kdy přesně vznikl Rakovník, není jasné. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1252. O 34 let později ho Václav II. povýšil na město, které pak Rudolf II. obdařil výsadami svobodného města královského. V té době Rakovník zažíval velký rozvoj, a to nejen stavební, ale i kulturní a hospodářský. Úspěch slavilo místní chmelařství a také pivo, které se vozilo na královský dvůr i do zahraničí. Za víc než 800 let vyrostla řada významných staveb. K některým z nich vás zavedeme.

