Reportáže v regionech
Výstava Alfonse Muchy
Do dílny Alfonse Muchy nahlédneme ve Středočeské galerii GASK v Kutné Hoře. Tam se právě snaží představit dílo slavného umělce z trochu neobvyklého úhlu pohledu. Věnují se hlavně ženským tvářím, do nichž Mucha vkládal svůj ideál krásy. Připomeneme si rané období jeho tvorby, v němž si získal věhlas a obdiv v Paříži. Tvorbou série plakátů pro Théâtre de la Renaissance město na Seině doslova nadchnul. A úspěch slavil se svými plakáty komerčními. Navzdory těmto úspěchům toužil po návratu domů, kde se pak nadšeně vrhl do služeb ve prospěch vznikající republiky. Svou tvorbou ozdobil řadu staveb a připomeneme si i jeho nejslavnější dílo Slovanskou epopej.


Výstava Alfonse Muchy
Beroun
Středočeské město Beroun je v historických pramenech poprvé zmiňováno už v časech Přemysla Otakara II. Úplně nejstarší období existence města připomínají dodnes městské hradby, jedny z nejzachovalejších u nás. Fakt, že město stávalo na významné obchodní stezce mezi Plzní a Prahou zase dokazuje brána, která se jmenuje Plzeňská. Její současná podoba je barokní a ještě v osmnáctém století se u ní vybíralo clo. Na bráně najdeme i městský znak s medvědem. A o kus dál pak dokonce medvědy živé. Slavné hrdiny večerníčkovského seriálu o huňatých brášcích. Pravda, dnes už jsou z Vojty, Kuby a Matěje velcí chlapi, ale návštěvníky lákají pořád. Na závěr vás zavedeme na výstavu, která všechny návštěvníky vrací do dětství.


Beroun
Škoda Auto Muzeum
Pohled na staré automobily potěší jistě nejen milovníky motorismu. Ve Škoda Auto Muzeu v Mladé Boleslavi je úctyhodných veteránů k vidění celá řada. My k jejich prohlídce přidáme i vzpomínku na počátky slavné české automobilky. Pánové Laurin a Klement, první strojní zámečník, druhý knihkupec, nejspíš od dětství neplánovali, že výraznou měrou zasáhnou do vývoje motorismu. Nicméně učinili tak, převratný byl už jejich motocykl, zejména nápad umístit motor doprostřed rámu a ovládání na dosah řídítek byl v té době nevídaný. Úspěch slavili i se svými automobily. Při procházce muzeem si připomeneme, že ostudu zakladatelům nedělali ani jejich následovníci, kteří na svět přivedli celou řadu úspěšných automobilů značky Škoda.


Muzeum Škodovky
Váchův špejchar
Špejchar statku, na kterém v Drážkově ve středním Povltaví už nejméně od dob třicetileté války hospodaří rodina Váchových, patří k novým turistickým lákadlům obce i celé oblasti. Zajímavý je už sám o sobě, a to nejen proto, že je dominantou Drážkova. Při jeho velké opravě se pod barokní omítkou objevily gotické portály. Nejspíš jsou pozůstatky tvrze, o které bychom ovšem jakékoliv záznamy hledali marně. Obnovené prostory uvnitř zaplnily exponáty, které většinou nanosili sami místní lidé. Všechny připomínají časy našich předků a hlavně jejich nelehký život v tomhle kraji. Jako bonus přidáme zastávku u místní synagogy a starého židovského hřbitova.


Váchův špejchar
Historická letadla
Letadla jsou pro nás už takřka běžným dopravním prostředkem a přitom to není až tak dávno, kdy byli příznivci létajících strojů velkými dobrodruhy a obdivovanými průkopníky. Jedním z nich byl Metoděj Vlach. A jeho legendární jednoplošník okouzlil Vladimíra Handlíka a jeho kamarády natolik, že se rozhodli ho postavit. Od potomků slavného průkopníka získali dobové fotografie a pustili se do takřka nekonečné práce. V roce 2002 se se svým dílem představili na prvním Dobovém Leteckém dnu v Mladé Boleslavi. Dnes už mají historických letadel devět a vystavují je v hangáru na letišti Belveder.

