Reportáže v regionech
Muzeum motocyklů Dobříš
V Dobříši jsme nedávno obdivovali krásný zámek s rozlehlou zahradou a parkem. Neprozradili jsme vám ale, že při jeho návštěvě si přijdou na své i milovníci motorových zázraků na dvou kolech. Pan Václav Šafránek tu představuje svou sbírku. Věnuje se jí už roky, nadšení pro tyhle stroje nejspíš podědil. Soustředí se hlavně na ty s českou značkou, protože chce připomenout, že naši výrobci patřili k vyhlášeným i daleko za hranicemi své vlasti. V expozici tak nemůže chybět slavná JAWA 250 „pérák“, která získala na světové výstavě v Paříži v roce 1946 zlatou medaili. Prohlédneme si i další poklady. Pan Šafránek je všechny zná víc než dobře, většinu z nich totiž i sám renovoval.


Muzeum motocyklů Dobříš
Velikonoce v Kouřimi
Velikonoce jsou svátky prastaré a jejich průběh stále připomíná, že především křesťanské. Nejspíš všichni víme, jak se říká jednotlivým dnům a co symbolizují. I to, že svátkům předchází čtyřicetidenní postní období. Znáte ale také to, jak se jmenují jednotlivé neděle v tomto období? Tak třeba hned té první se říká Černá, druhé pak Pražná. Povíme si, proč. Dozvíme se i to, že jedním z neoblíbenějších dnů postního období byla neděle Družebná, kdy bylo dovoleno bujaře se veselit. Při návštěvě Muzea lidových staveb v Kouřimi, kam se za vyprávěním o Velikonocích vypravíme, nezapomeneme samozřejmě ani na dobroty, bez kterých si ani dnes neumíme představit sváteční stůl.


Velikonoce v Kouřimi
Páni z Kolína
Staré časy učarovaly členům skupiny historického šermu a dobové hudby Páni z Kolína, která letos oslaví dvacet let od svého založení. Její členové se věnují různým historickým obdobím, každý rok se zaměří na jednu významnou událost z učebnic dějepisu. Předvádějí souboje, účastní se bitev, vidět je můžete při řadě vekých slavností. Při našem natáčení povyprávěli o tom, co všechno k jejich koníčku patří. Zbraně i další výzbroj, dobové kostýmy a samozřejmě také znalosti o čase, do kterého chtějí diváky zavést. Velký zájem je například o souboje s meči, ale také o ty mušketýrské. A líbí se i představení se starou hudbou. Pokud byste chtěli Pány z Kolína vidět, máte šanci třeba v kině, v pohádce Čertova nevěsta.


Páni z Kolína
Zámek Dobříš
Současná podoba zámku v Dobříši pochází z druhé poloviny 18. století. Sídlo rodu Manfelsdů vystavěné ve stylu rokoka ale mělo hned několik předchůdců. Tím nejstarším, který stával kousek od dnešního zámku, byl gotický hrad. Vystavět ho nechal Jan Lucemburský a dal mu za úkol střežit Zlatou stezku vedoucí z Pasova přes Šumavu do Prahy. Hrad si oblíbil i Karel IV., který sem přesunusul nejvyšší lovčí úřad Koruny české. Při prohlídce zámku si připomeneme bohatou výzdobu i vzácná umělecká díla. Projdeme se také rozlehlou zahradou, která patří k ozdobám zámeckého areálu. Najdeme v ní mimo jiné oranžérii s dochovanými motivy antických fresek.


Zámek Dobříš
Parní vlaky
Parním lokomotivám ve službách naší železnice odzvonilo už v osmdesátých letech minulého století, čas od času se ale na kolejích některý historický exemplář objeví. Než vyrazí na cestu, je pořeba ho pořádně roztopit, což zabere několik hodin. Pokud byste se chtěli vypravit na delší cestu, musíte počítat s velkými zásobami uhlí a také s dostatečným množstvím vody. Když parní lokomotiva Albatros jezdívala do Bratislavy, vozila s sebou uhlí na 500 kilometrů a vodu musela cestou doplňovat. Dnes takhle dlouhé cesty parním lokomotivám už nehrozí, vozí spíš turisty na výletních tratích. Vyrazit na romantickou cestu můžete už o velikonočním víkendu. Směr? Třeba železniční muzeum v Lužné, kde začíná nová sezóna.

