Reportáže v regionech
Hrnčíř z Mutějovic
Jiří Duchek se vyučil kuchařem, ale před dvaceti lety mu učaroval hrnčířský kruh. Nejen, že začal vyrábět keramiku, ale dokonce se přestěhoval mimo Prahu a v Mutějovicích na Rakovnicku, kde se usadil, vybudoval vedle dílny také galerii. Při práci používá staré technologie, které už upadly takřka v zapomnění a často se nechává inspirovat pro nás exotickými a hlavně historickými motivy. Například asijskou či keltskou kulturou. Neobvyklé je i vypalování, na které používá pec vytápěnou dřevem. A na ojedinělosti přidává jeho výrobkům i zvláštní povrchová úprava. Pokud byste měli chuť prohlédnout si různé misky, šálky a další keramické předměty na vlastní oči, poradíme vám, kde byste měli příležitost.


Hrnčíř z Mutějovic
Třemšínsko
Víte, jak vznikl název vrchu Třemšín? Podle pověsti stojí za jeho zrodem tři zlaté pruty ukryté ve studni. Tři pruty neboli tři šíny a název byl na světě. Ty pruty se prý mimochodem dodnes nikomu ze studny, která zbyla na vrcholku Třemšína po starém hradu, nepodařilo odnést. Pokud dáte před dobýváním pokladu přednost hezkému výhledu, pak vás určitě zaujme stará rozhledna kousek od studny. A po cestě dolů se zastavíme ještě u kapličky, jejíž historie i poslání je dodnes tajemstvím. Připomeneme si i několik slavných osobností z Rožmitálu pod Třemšínem a tradici poutí, které byly velmi oblíbenou událostí nejen mezi věřícími, ale také mezi vlastenci.


Třemšínsko
Muzeum Eduarda Štorcha
K výletu do Lobče na Mělnicku zlákáme určitě hlavně milovníky dávné historie a také příznivce díla Eduarda Štorcha. Právě tady totiž slavný spisovatel dlouhá léta žil a má tu dokonce své muzeum. Eduard Štorch se narodil v Ostroměři u Hořic, vystudoval v Hradci Králové a působil pak i v Praze. Ale protože se zajímal o archeologii a věděl, že u Lobče bývala dávná hradiště, usadil se nakonec tam. Věnoval se zkoumání okolí a získával tam i inspiraci pro svá díla. V Lobči napsal například Minehavu. Do pravěku se na chvíli vypravíme i my, při prohlídce expozice v muzeu. A zastavíme se pak ještě v domku, kde Eduard Štorch žil a také psal.


Muzeum Eduarda Štorcha
Vlašimská expozice zbraní
Klasicistní zámek s rozlehlým parkem patří k ozdobám Vlašimi. Park jsme si před časem společně prošli, tentokrát si užijeme hlavně interiérů. V erbovní síni si připomeneme majitele zdejšího panství. A rozhlédneme se pořádně, tenhle prostor totiž bývá návštěvníkům zpřístupněn jen ojediněle. Po celý rok je naopak možné nahlédnout do kaple z 18. století. Nicméně k největším lákadlům hlavně pro pány a kluky patří expozice nazvaná S přesnou muškou. Asi byste uhodli, že je věnovaná střelectví, takže jen doplníme, že vojenskému, loveckému i sportovnímu a mapuje bezmála půltisíciletí jeho vývoje. Těšit se můžete na různé zbraně, ale také na náboje, střelecké terče a samozřejmě na lovecké trofeje.


Vlašimská expozice zbraní
Muzeum Keltů
Jedno z nejvýznamnějších středočeských keltských pohřebišť bylo na přelomu 19. a 20. století objeveno u Dobšic ve středním Polabí. Není proto divu, že v obci najdeme keltské muzeum. Dozvíme se v něm, že Keltové v oblasti žili mezi pátým a prvním stoletím před naším letopočtem, ale také řadu zajímavostí z jejich života. Třeba to, že byli velmi obávanými bojovníky. Do bojů prý vyráželi nazí, jen výrazně ozdobení barvami a i díky hlasitému pokřiku vzbuzovali postrach. V expozici ale můžeme nahlédnout i do poklidného života jejich osady. Uměli už mlít mouku, měli k dispozici chlebové pece. A ještě přidáme jeden tip na procházku. Z muzea máte šanci se svými ratolestmi vyrazit na naučnou stezku po stopách keltského kluka Dobše.

