Reportáže v regionech
Archevita Roztoky
Ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy minulý rok vznikla stálá expozice Archevita – Stopami věků. Mapuje jedno z nejstarších obdobích našich dějin a vytvořili ji zdejší archeologové na základě svých výzkumů pravěkých sídlišť a pohřebišť. Návštěvníci se mohou seznámit s životem lidí od Mladší doby kamenné až do raného středověku. Najdou tu mimo jiné rekonstrukce obydlí z různých období, ale i repliky předmětů denní potřeby.


Archevita Roztoky
Holubická rotunda
Kraj Podřipska je velmi úzce spjat s naší nejstarší historií, doloženou, i tou, kterou známe jen z legend. Nepřehlédnutelný Říp, Budeč, spojená se svatým Václavem, Levý Hradec i Tursko, kde se měla odehrát bitva mezi Čechy a Lučany. My se vypravíme do Holubic severozápadně od Prahy. Dominantou obce je památkově chráněná rotunda Narození Panny Marie z první poloviny 13. století. Dozvíme se, kdy vyrostla a prohlédneme si také její interiér.


Holubická rotunda
Muzeum kočárků v Mělníce
Mělník, město na soutoku Labe s Vltavou, není spojen pouze s vínem a kněžnou Ludmilou, ale od 20. let 20. století také s podnikem Liberta, neboli TDV, továrnou dětských vozidel. Ta se po znárodnění stala nástupcem všech výrobců kočárků a od roku 1955 monopolním producentem tohoto artiklu v celém Československu. Není proto divu, že právě v Mělníce před 20 lety v prosinci roku 2003 otevřeli muzeum věnované těmto vozítkům. Ve stylizovaných interiérech se tu představují kočárky od počátků sériové výroby až do konce 80. let minulého věku.


Muzeum kočárků v Mělníce
Lošany
Lošany na Kolínsku vznikly v období vnitřní kolonizace ve 13. století. Na jeho konci jsou zmiňovány jako majetek místního zemana Ctibora z Lošan. Pyšní se celou řadou historických památek od středověkých až po ty připomínající nedávnou minulost. Třeba v bývalém statku rodiny Mašínových byl loni otevřen památník tří odbojů, do kterých se tato zdejší rodina v průběhu 20. století zapojila. Dnes ho spravuje Regionální muzeum v Kolíně, které v něm současně zajišťuje průvodcovskou službu.


Lošany
Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi
Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi založila před osmi lety parta nadšených aviatiků v čele s Vladimírem Handlíkem. Dnes v něm vystavují 28 aeroplánů, z nichž 22 je letuschopných. Chtějí navázat na slavnou tradici létání na Mladoboleslavska. Už v roce 1912 se totiž nad město vznesl ve svém jednoplošníku zmíněný Metoděj Vlach. Byl prvním Čechem, který se od země odlepil ve stroji vlastní konstrukce. Nejen jeho si při prohlídce expozice připomeneme.

