Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Budeč a Zákolany

Budeč a Zákolany Budeč nedaleko Zákolan je spjata s nejstarší historiíí naší země. Pobýval tu totiž v dětství kníže Václav. Učil se tady základům psaní a čtení. Společně se zastavíme v rotundě zasvěcené sv. Petrovi a Pavlovi, která připomíná dlouhé dějiny tohoto místa a kde malý Václav sedával, ale vyšlápneme také na vršek, kde prý rád odpočíval. Začneme ale rotundou. Je nejstarším dosud stojícím kostelem u nás, vystavět ji nechal strýc sv. Václava, kníže Spytihněv na konci 9. století. V dalších časech ji samozřejmě čekaly různé stavební úpravy, ve 12. století přibyla kupříkladu románská věž. K památnému místu dodnes míří poutníci. Nepotkáme tu sice velká procesí, ale zato můžeme prohlásit, že tradice zdejších poutí nebyla nikdy přerušena. Zastavíme se samozřejmě i v obci pod vrchem, v Zákolanech.

MapaBudeč a Zákolany
videoBudeč a Zákolany
...
video video

Budeč a Zákolany

Karlštejn

Karlštejn Karlštejn asi netřeba příliš představovat. Patří k nejznámějším českým hradům a k významným stavebním počinům Otce vlasti Karla IV. Napsáno a natočeno toho o něm bylo už hodně, ale při každé návštěvě se dá objevit spousta zajímavostí. My naši prohlídku začneme v kapli sv. Kříže, která byla pro Karla IV. nejen místem modliteb. O tom, jak významným místem byla, svědčí i výzdoba. Strop připomíná oblohu s hvězdami, Měsícem i Sluncem, stěny pak zdobí nejucelenější soubor gotické deskové malby vytvořený Mistrem Theodorikem. Kaple je v zimním období uzavřená, ale do dalších prostor návštěvníci mohou i v této době. Třeba tam, kde jsou k vidění repliky říšské i české královské koruny. Nebo do míst, kde císař přijímal návštěvy.

MapaKarlštejn
videoKarlštejn
...
video video

Karlštejn

Cyklo z Kněževse do Lužné

Cyklo z Kněževse do Lužné V chmelařské oblasti mezi Žatcem a Rakovníkem nemyslí jen na zelené zlato, ale také na cyklisty. Budují tu síť cyklostezek, díky níž mohou milovníci výletů na bicyklech poznávat zdejší krásy. My se vydáme na cestu z Kněževse. Zastavíme se na náměstí, které je druhým největším u nás, pak v depu kolejových vozidel muzejní železnice Kolešovka. Prozradíme vám vše podstatné o historii této trati a dozvíte se i to, kdy a čím se na ní můžete svézt v současnosti. Pak se přesuneme do Chrášťan. Víte jak přišly ke svému jménu? Tak o tom vypráví jedna zajímavá pověst, která souvisí s kapličkou svaté Barbory. A putovat budeme i kolem Olešné. Když se budeme pečlivě rozhlížet, určitě narazíme na sošku některého ze svatých, které kraj zdobí a určitě i chrání. Naši cestu pak můžeme ukončit třeba v Lužné, kde bychom asi neměli minout velké železniční muzeum.

MapaCyklo z Kněževse do Lužné
videoCyklo z Kněževse do Lužné
...
video video

Cyklo z Kněževse do Lužné

Na kole přes Konopiště

Na kole přes Konopiště Před blížící se zimou si dopřejeme ještě jeden z posledních výletů v sedle bicyklu. Tentokrát se projedeme z Týnce nad Sázavou přes Konopiště až k Benešovu. V Týnci si prohlédneme hrad. Jeho základem byla románská rotunda, vystavěná v 11. století. K ní pak přibyly další části. Zavítáme i do expozice místního muzea, která připomíná mimo jiné úspěšnou historii výroby kameniny. Ta se vyráběla v 19. století přímo na hradě. Po procházce nasedneme na kola a vyrazíme směrem ke Konopišti. Místo, které učarovalo i následníkovi trůnu Františkovi Ferdinandovi d´Este, který tu až do atentátu v Sarajevu se svou rodinou žil, láká návštěvníky nejen na prohlídky historických prostor, ale také na pávy a medvěda. Z Konopiště zajedeme ještě do Benešova. Pozveme vás například k bývalému minoritskému klášteru, židovskému hřbitovu a do pivovaru.

MapaNa kole přes Konopiště
videoNa kole přes Konopiště
...
video video

Na kole přes Konopiště

Brdské Jince

Brdské Jince Brdy už jsme několikrát navštívili, ale jak uvidíte, pořád jsme nestihli představit všechny zajímavosti. Našim dnešním výchozím bodem budou Jince. V uplynulých desítkách let byly centrem správy vojenského výcvikového prostoru, nás ale bude zajímat historie starší. Počátky života v téhle oblasti souvisí s prvohorami. Tehdy tu bývalo moře a po něm zbylo hodně trilobitů. Rád sem jezdil i Joachim Barrande a jeden dávný živočich, konínský ráček našel dokonce své místo ve znaku Jinců. Později se tady dobývala a zpracovávala železná ruda. Tyhle časy připomíná dodnes vysoká pec Barbora. Z Jinců se vydáme na Plešivec. Líbilo se na něm už našim keltským předkům. Vybudovali tu své oppidum, jedno z největších u nás. Dopřejeme si krásný výhled do kraje a přidáme pár pověstí, které jsou s Plešivcem spojené.

MapaBrdské Jince
videoBrdské Jince
...
video video

Brdské Jince

Další stránky:« 74 75 76 77 78 »