Reportáže v regionech
Kokořínsko
Pozdně podzimní výlet si dopřejeme na Kokořínsku. Naše putování začneme v Mělníku, v jedné z nejzajímavějších kostnic, v níž byly uloženy ostatky více než deseti tisíc lidí. Pak se porozhlédneme po městě i okolí z věže kostela sv. Petra a Pavla a vyrazíme do přírody. Cestou se ještě chvíli zdržíme v nedaleké Lhotce, která je známá skalními byty. Byla jich tu vybudovaná víc než stovka a poslední obyvatelé tu žili ještě v roce 1982. A pak už nás čekají krásné skalní útvary. Krásy Kokořínska pro turisty objevil před zhruba sto lety učitel Josef Bedřich Cinibulk, který celou oblast zmapoval a vytvořil dvanáct turistických stezek, které také sám v terénu vyznačil. My se projdeme po devítikilometrovém okruhu kolem města Mšena, na kterém nás čeká například skalní bludiště.


Kokořínsko
Budeč a Zákolany
Budeč nedaleko Zákolan je spjata s nejstarší historiíí naší země. Pobýval tu totiž v dětství kníže Václav. Učil se tady základům psaní a čtení. Společně se zastavíme v rotundě zasvěcené sv. Petrovi a Pavlovi, která připomíná dlouhé dějiny tohoto místa a kde malý Václav sedával, ale vyšlápneme také na vršek, kde prý rád odpočíval. Začneme ale rotundou. Je nejstarším dosud stojícím kostelem u nás, vystavět ji nechal strýc sv. Václava, kníže Spytihněv na konci 9. století. V dalších časech ji samozřejmě čekaly různé stavební úpravy, ve 12. století přibyla kupříkladu románská věž. K památnému místu dodnes míří poutníci. Nepotkáme tu sice velká procesí, ale zato můžeme prohlásit, že tradice zdejších poutí nebyla nikdy přerušena. Zastavíme se samozřejmě i v obci pod vrchem, v Zákolanech.


Budeč a Zákolany
Karlštejn
Karlštejn asi netřeba příliš představovat. Patří k nejznámějším českým hradům a k významným stavebním počinům Otce vlasti Karla IV. Napsáno a natočeno toho o něm bylo už hodně, ale při každé návštěvě se dá objevit spousta zajímavostí. My naši prohlídku začneme v kapli sv. Kříže, která byla pro Karla IV. nejen místem modliteb. O tom, jak významným místem byla, svědčí i výzdoba. Strop připomíná oblohu s hvězdami, Měsícem i Sluncem, stěny pak zdobí nejucelenější soubor gotické deskové malby vytvořený Mistrem Theodorikem. Kaple je v zimním období uzavřená, ale do dalších prostor návštěvníci mohou i v této době. Třeba tam, kde jsou k vidění repliky říšské i české královské koruny. Nebo do míst, kde císař přijímal návštěvy.


Karlštejn
Cyklo z Kněževse do Lužné
V chmelařské oblasti mezi Žatcem a Rakovníkem nemyslí jen na zelené zlato, ale také na cyklisty. Budují tu síť cyklostezek, díky níž mohou milovníci výletů na bicyklech poznávat zdejší krásy. My se vydáme na cestu z Kněževse. Zastavíme se na náměstí, které je druhým největším u nás, pak v depu kolejových vozidel muzejní železnice Kolešovka. Prozradíme vám vše podstatné o historii této trati a dozvíte se i to, kdy a čím se na ní můžete svézt v současnosti. Pak se přesuneme do Chrášťan. Víte jak přišly ke svému jménu? Tak o tom vypráví jedna zajímavá pověst, která souvisí s kapličkou svaté Barbory. A putovat budeme i kolem Olešné. Když se budeme pečlivě rozhlížet, určitě narazíme na sošku některého ze svatých, které kraj zdobí a určitě i chrání. Naši cestu pak můžeme ukončit třeba v Lužné, kde bychom asi neměli minout velké železniční muzeum.


Cyklo z Kněževse do Lužné
Na kole přes Konopiště
Před blížící se zimou si dopřejeme ještě jeden z posledních výletů v sedle bicyklu. Tentokrát se projedeme z Týnce nad Sázavou přes Konopiště až k Benešovu. V Týnci si prohlédneme hrad. Jeho základem byla románská rotunda, vystavěná v 11. století. K ní pak přibyly další části. Zavítáme i do expozice místního muzea, která připomíná mimo jiné úspěšnou historii výroby kameniny. Ta se vyráběla v 19. století přímo na hradě. Po procházce nasedneme na kola a vyrazíme směrem ke Konopišti. Místo, které učarovalo i následníkovi trůnu Františkovi Ferdinandovi d´Este, který tu až do atentátu v Sarajevu se svou rodinou žil, láká návštěvníky nejen na prohlídky historických prostor, ale také na pávy a medvěda. Z Konopiště zajedeme ještě do Benešova. Pozveme vás například k bývalému minoritskému klášteru, židovskému hřbitovu a do pivovaru.

