Reportáže v regionech
Železniční modeláři
Pokud patříte k milovníkům malých železnic a vláčků na nich, tak se s námi určitě vypravte do Peček na Kolínsku. Členové Sdružení železničních modelářů nachystali úžasnou podívanou. Několikrát ročně připravují výstavy a jednou za rok pak se svými modely zaplní plochu 1200 metrů čtverečních. Co nás všechno čeká? Zabrousíme samozřejmě do historie, dozvíme se například, kdy si děti začaly hrát s vláčky a kdy se první začaly dovážet taky k nám. A pak se hlavně budeme rozhlížet. Na kolejišti se prohánějí různé unikáty. Třeba oblíbený motoráček Hurvínek, který má dokonce nainstalovanou kameru. Prohlédneme si i armádní vagón z doby druhé světové války. A nechybí ani život kolem železnice. Třeba chatová osada, hvězdárna, kouřící tovární komín, autobus, který dovede i zastavit na stanici a samozřejmě silnice s auty.


Železniční modeláři
Řezbář a pivní stezka
Libor Daenemark měl prodle rodinné tradice být nejspíš lékařem, ale už jako malému klukovi mu učarovala práce se dřevem. A v dospělosti si splnil svůj sen a stal se řezbářem. Tahle profese se ale před čtyřmi desítkami let nikde neučila, tak se musel učit sám. V jeho dílně se rodí malé figurky i velká díla. Vyřezal například loutky pro představení rakovnického divadla. A protože to byly vesměs záporné postavy, a ty se podle něj tvoří líp, moc si to užil. Rád tvoří taky betlémy a i na nich je vidět jeho osobitý přístup. Nedávno pak s keramikem Jiřím Duchkem udělali radost všem pžíznivcům pěnivého zlatavého moku nejen na Rakovnicku. Dali vzniknout takzvané Pivní naučné stezce, která představuje historii i technologii výroby piva v regionu. Má deset zastavení a na každém vás čeká dřevěná skříňka plná figurek.


Řezbář a pivní stezka
Bauerova vila
Do Libodřic na Kolínsku se vypravíme za místním klenotem, který je zároveň skvostem české kubistické architektury. Bauerovu vilu vystavěl Josef Gočár pro zdejšího velkostatkáře Adolfa Bauera v letech 1912 a 1913 a nutno dodat, že jde o jedinou vilu ve stylu kubismu u nás mimo velká města. Exteriér nenechá nikoho na pochybách, k jakému stylu patří, ale do interiérů si pan velkostatkář dopřál změnu. Kubismus tu připomínají pouze dveře a sloupky na schodišti. A řada zajímavých exponátů. Některé kousky připomínají původní vybavení, jiné pak patří k ukázkovým dílům stylu, který dal Bauerově vile vzniknout. Určitě vás zaujme například židle z roku 1911, kterou navrhl Pavel Janák nebo jeden z nejvzácnějších exponátů – kubistická váza od Vlastislava Hofmana.


Bauerova vila
Ladův kraj
Hrusice, milovanou vísku malíře Josefa Lady, zná snad každý. A nejinak na tom jsou slavné obrázky zasypané sněhem, z nichž pravá zima dýchá i po desítkách let. Pokud patříte k obdivovatelům obého, měli byste se vypravit do Ladova kraje, tedy do Hrusic a okolí, kde na vás čekají nejen malebná zákoutí, ale také třeba muzeum věnované oblíbenému malíři a milovníky sportu také kilometry běžeckých tratí. Navíc v rámci ladovské zimy tu pravidelně probíhá celá řada zajímavých akcí. Zapojit se můžete do velké sněhové bitvy a spousta dobrot vás zase čeká na tradiční zabíjačce. Na takové, kterou taky znáte z Ladových obrázků. Zastavit byste se mohli také u zámku Berchtold a my vám při našem putování připomeneme, že se v tomhle kraji narodily i další významné osobnosti.


Ladův kraj
Muzeum v Lánech
Lány ve Středočeském kraji proslavil asi nejvíc místní zámek, který se už v časech T. G. Masaryka stal rezidencí našich prezidentů. My ale tentokrát zavítáme do muzea. I v něm si prvního československéo prezidenta, který měl Lány tak rád, pochopitelně připomeneme, ale nebudeme se věnovat politice. Řeč bude o jeho zálibě v jízdě na koních i jeho oblíbených čtyřnohých parťácích včetně toho nejznámějšího, Hektora. A dozvíme se také, jaké měl pan prezident rád jídlo. Věnovat se budeme i technickému vývoji, například automobilům. Dámy bezpochyby potěší nahlédnutí do prvorepublikového šatníku, kterému vládly elegantní modely, rukavice, klobouky a krásné boty. My ale nahlédneme ještě hlouběji a dozvíme se, jaké trendy přinesla paní Móda u spodního prádla.

