Reportáže v regionech
Hrad Kokořín
Hrad Kokořín je typickou ukázkou středověké architektury lucemburského období. Už v roce 1320 byste v historických pramenech našli zmínky o poplužním dvoře Kokorzin. Tehdy ho získal jeden z nejmocnějších šlechticů té doby Hynek Berka z Dubé a Lipého a právě jemu je přisuzováno i vybudování stejnojmenného šlechtického sídla poblíž onoho statku. Jenže důkazy chybějí a neví se ani, jak památka přišla ke svému názvu. O dalších osudech hradu se toho ale naštěstí ví víc, tak se zaposloucháme do jeho příběhu.


Hrad Kokořín
Belveder u Kutné Hory
Belvedery, tedy pavilony, které nabízejí hostům krásné výhledy do kraje, se budovaly zejména v éře renesance. Jeden z nich vyrostl na konci 17. století na kopci v obci Vysoká na Kutnohorsku. U jeho zrodu stál hrabě František Antonín Špork. Poté, co v Karlových Varech vyhrál tisíce zlatých v kartách, se totiž rozhodl, že peníze investuje do něčeho prospěšného. Jeho dílo sloužilo k zábavě i vzdělávání chudých, v dalších stoletích ale dlouho chátralo. Dnes znovu rozkvétá a ožívá.


Belveder u Kutné Hory
Rožďalovice
Severovýchodně od Nymburka leží malé město Rožďalovice. Původně v těchto místech pravděpodobně stály dvě osady stejného jména. Později byly spojeny do jedné obce, kterou roku 1340 Jan Lucemburský povýšil na město. To v 1622 získali Valdštejnové a drželi ho až do roku 1760. Právě za jejich vlády, roku 1666, Rožďalovice zcela zničil rozsáhlý požár. Po něm následovala velká stavební obnova, a všechny významné stavby pocházejí především z této doby. Letos si v Rožďalovicích připomínají 800. výročí od první zmínky o obci, a tak se připravují na velkou slávu.


Rožďalovice
Pískovcové labyrinty
Pískovcovými labyrinty prosluly zejména Český ráj nebo Adršpašsko-teplické skály. Méně známé je Skalní bludiště nedaleko Mšena u Mělníka. Mezi kamenné soutěsky a komíny můžete z města, které je považováno za vstupní bránu do Kokořínska, vyrazit po 9 km dlouhé Cinibulkově naučné stezce, která vám navíc na pěti zastaveních přiblíží místní historii i okolní krajinu. Počítejte ale s náročnějším terénem, takže si v následujících minutách dáme trochu do sebe.


Pískovcové labyrinty
Naučná stezka Mcely
Francouzské Lurdy jsou po celém světě proslulé zjevením Panny Marie. staly se dokonce jedním z nejvýznamnějších římskokatolických poutních míst. Málokdo ale ví, že ještě o 9 let dřív, v roce 1849, se Bohorodička zjevila ve středočeských Mcelích, a to hned několikrát. Tyto události a místa, kde se staly, připomíná nedávno otevřená stezka, která vás navíc seznámí i s místními památkami a krásnou okolní přírodou. Společně se po ní projdeme.

