Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Železniční modelář

Železniční modelář Pokud patříte mezi milovníky železnice a zejména parních mašin, pak byste si neměli nechat ujít výlet do Podhrádí nedaleko Bakova nad Jizerou. Právě tam totiž navštívíme železničního modeláře Jana Bartoně. Koleje a vláčky si zamiloval už jako malý kluk, dokonce už tehdy začal stavět první modely. A láska k tomuhle koníčku mu vydržela dodnes. Přehlédnout rozhodně nemůžete jeho model parní lokomotivy, které se říkalo Šlechtična. Po kolejích jezdila dlouhé roky, sloužila pro nákladní i osobní dopravu a vystrnadily ji až její dieselové nástupkyně. Krasavice, kterou vytvořil pan Bartoň, dokonce jezdí po kolejích, které pro ni její stavitel vybudoval. A pokud vás tohle parní zastavení nadchne, určitě vás potěší zpráva, že brzy budete mít šanci obdivovat nový model z dílny Jana Bartoně, lokomotivu zvanou Kafemlejnek.

MapaŽelezniční modelář
videoŽelezniční modelář
...
video video

Železniční modelář

Na kole z Radotína do Kosoře

Na kole z Radotína do Kosoře Pokud si myslíte, že vypravit na cyklovýlet v hlavním městě je nemožné nebo snad málo zajímavé, vyvedeme vás z omylu. Do sedla se vyhoupneme u radotínského nádraží a vyrazíme na trasu podél Radotínského potoka. Údolí je dlouhé jednadvacet kilometrů a kdysi v něm stávalo dvacet dva vodních mlýnů. Do dneška se dochoval jediný, v Chotči. Mlynář ho občas spustí, ale hlavně tu mají návštěvnické centrum mlýnů na potoce. Vypravíme se ale ještě o kus dál. Našim cílem bude obec Kosoř. Její název vznikl podle geologického umístění, jde náhorní plošinu, ostrou nebo kosou horu. Dolů se nám naskytne úchvatný pohled na Černou rokli, národní přírodní památku. Prozradíme vám, co všechno můžete v rokli objevit, že bývala oblíbeným cílem skautů i to, jak v době, kdy sem mířili, vypadala.

MapaNa kole z Radotína do Kosoře
videoNa kole z Radotína do Kosoře
...
video video

Na kole z Radotína do Kosoře

Semtěš

Semtěš Starobylá vesnička Semtěš leží na úpatí Železných hor. Zdejší informační středisko se rozhodlo všem návštěvníkům nabídnout procházky obcí, při nichž se mohou dozvědět to nejdůležitější o její dlouhé historii. Podle archeologických výzkumů sídlili v těchto končinách naši dávní předci už v mladší době kamenné. O hodně později se tu zalíbilo i Keltům a Slovanům. V historických pramenech bychom první zmínku o držitelích Semtěše našli v souvislosti s rokem 1322. Ve starých záznamech můžeme najít i zprávu o tom, že právě tady se kdysi střetla vojska Jiřího z Poděbrad a Matyáše Uherského. Úspěšnější byl tehdy český král, který svého soka přiměl k uzavření příměří. Staré časy připomíná gotická tvrz, kterou si prohlédneme, stejně jako evangelický kostel z 19. století. A dopřejeme si i procházku v okolí.

MapaSemtěš
videoSemtěš
...
video video

Semtěš

Nejdelší řopík v Česku

Nejdelší řopík v Česku Před vypuknutím druhé světové války vyrostlo na západ od Prahy víc než sedm stovek obranných bunkrů, které měly chránit metropoli. Této obranné linii se říkalo Pražská čára. Objekty lehkého opevnění, tzv. řopíky, začali nacisté likvidovat hned po svém vstupu do naší země. Některé odstřelovali, jiné alespoň zaplnili kamením a zalévali betonem. Parta nadšenců se pustila do jejich odhalení, vyčištění a zpřístupnění. My vás zavedeme do jednoho, který najdeme mezi Bratronicemi a Dolním Bezděkovem. Pyšní se označením nejdelší a proměnil se v malé muzeum. Dozvíte se tu, jak vznikl i čím byla vybaven a jak to tu mělo v případě ohrožení fungovat. Pokud budete mít chuť putovat vojenskou historií dál, pozveme vás ještě do dvou dalších znovu objevených objektů.

MapaNejdelší řopík v Česku
videoNejdelší řopík v Česku
...
video video

Nejdelší řopík v Česku

Zámek Mnichovo Hradiště

Zámek Mnichovo Hradiště Zámek v Mnichově Hradišti máme všichni spojený především s pány z Valdštejna, kteří na něm bývali doma. Z tohoto rodu samozřejmě proslul nejvíc vojevůdce Albrecht, ale vliv rodu byl velký i dlouho po jeho smrti. Nejspíš i díky tomu se právě tady v roce 1833 sešli tři významní panovníci – ruský car Mikuláš, rakouský císař František I. a pruský korunní princ Bedřich Vilém. Potřebovali v klidu probrat tehdejší situaci v Evropě a dohodnout se, jak dál. Kousek od Prahy se domluvili na potlačení demokratizačních procesů na starém kontinentě a tahle dohoda jim vydržela až do roku 1848. Na zámku strávili tři týdny a kromě státnických jednáni si samozřejmě také užívali zábavy. K ní patřila i představení v novém klasicistním divadle, která pro ně odehráli herci Stavovského divadla. Divadlo se dochovalo dodnes a my si ho prohlédneme, stejně jako některé další prostory.

MapaZámek Mnichovo Hradiště
videoZámek v Mnichově Hradišti
...
video video

Zámek v Mnichově Hradišti

Další stránky:« 67 68 69 70 71 »