Reportáže v regionech
Sakrální památky
Pokud vás pozveme na Slapy, budete nejspíš očekávat koupání či jiné vodní radovánky. Omyl, tentokrát se v téhle oblasti budeme toulat poměrně dávnou historií. Vydáme se za poznáním zajímavých sakrálních památek. Hned ta první bývá často nazývána barokní perlou středního Povltaví. A najdeme ji přímo ve Slapech. Je to kostel svatého Petra a Pavla. První zmínka o slapské farnosti pochází už ze 14. století, o tomhle kostelu se ale z historických pramenů dozvídáme až v souvislosti s třicetiletou válkou, při níž byl pobořen. Jeho současná podoba je dílem mnichů cisterciáků a hlavně slavného stavitele Jana Blažeje Santiniho. Kostel si v klidu prohlédneme a pak poputujeme dál. Zastavíme se také u kaple Nanebevzetí Panny Marie, která bývala významným poutním místem a naši cestu skončíme u Tří křížů a dozvíme se, že původně byly čtyři.


Sakrální památky
Mšeno
Nejstarší zmínky o středočeském Mšenu pocházejí už z 5. až 6. století, kdy se tu usadili Slované. Dávnou historii města připomíná jeho dolní část, bývalá obec Podolec a pak taky náměstí a jeho okolí. I když Mšeno v minulosti postihlo několik velkých požárů, dochovaly se tu zajímavé stavby. Na rozdíl od jiných měst v kraji nevyrostla zástavba Mšena formou budování ulic ústících na náměstí, ale najdeme tu nesourodý pletenec křivolakých uliček. Zajímavostí jsou i stavby z období první republiky – Masarykova škola, sokolovna a lázně. Ty byly vybudovány ve stylu art deco a autorem areálu je pravděpodobně některý z žáků architekta Jana Kotěry. Jedinou srovnatelnou stavbou je dnes kolonáda v Luhačovicích a koupaliště už je opravdovým unikátem.


Mšeno
Chotilsko a okolí
Z rozhledny na Veselém vrchu si dopřejeme pohled do krajiny středního Povltaví. Vzhledem k tomu, že rozhledna je jednou ze zastávek naučné stezky Zlaté psí hory, připomeneme si taky tradici těžby zlata v okolí. A o té bude řeč i v muzeu v Chotilsku, kde otevřeli novou expozici věnovanou historii řeky. Dozvíme se, jak moc byla spojena se získáváním drahého kovu. Svůj doslova zlatý věk prožívala v časech Jana Lucemburského a jeho syna Karla IV. O zhruba dvě století později pak došlo k útlumu těžby. I když nedávný průzkum prokázal, že jsou tu místa, která ještě zásoby drahého kovu ukrývají, k obnovení těžby nakonec nedošlo. Nemineme ani Slapskou přehradu, i když víc než vodní dílo nás tentokrát bude zajímat kostel svatého Fabiána a Šebestiána.


Chotilsko a okolí
Bitva u Lipan
Bitva u Lipan se stala jedním z významných mezníků naší historie. 30. května roku 1434 se tu střetli radikální husité s těmi umírněnými. Jak to tehdy dopadlo, víme už od školních lavic všichni. My vás na místo rozhodující husitské válečné vřavy zavedeme a společně si ho prohlédneme. I když se v různých časech pohled na husitství měnil, místo bitvy bylo a stále je vyhledávaným cílem. V dobách národního obrození se dokonce dočkalo mohyly. A také velkých poutí, na nichž zněla slova o národním uvědomění. Ve dvacátém století se pak ke vzpomínkám přidaly i rekonstrukce bitev. Do dávné historie se u Lipské hory můžete vypravit i dnes. Mnohé zajímavosti o bitvě samotné i dění v husitských dobách na vás pak čekají v netradiční expozici Podlipanského muzea v nedalekém Českém Brodě.


Bitva u Lipan
Noc na Karlštejně
Kdo z nás by neznal Karlštejn? A velmi známý je i filmový muzikál režiséra Zdeňka Podskalského Noc na Karlštejně. Příběh zamilované a trochu žárlivé císařovny a moudrého Otce vlasti slaví letos už čtyřicáté narozeniny. Pokud byste se chtěli symbolicky zařadit mezi gratulanty, vyrazte na jeden z nejoblíbenějších českých hradů. Čeká vás tam výstava kostýmů a rekvizit z úspěšného filmu. Dozvíte se na ní třeba i to, že Zdeněk Podskalský nebyl tím prvním, kdo zatoužil po tom přenést příběh sepsaný Jaroslavem Vrchlickým na stříbrné plátno. A kromě kostýmů, které celé roky pečlivě ochraňují v barrandovských filmových studiích, si můžete prohlédnout nepřehlédnutelnou paruku císařovny, scénáře k filmu a také zajímavé dobové dokumenty. Navíc vám bude dopřáno projít se místy, kde kupříkladu Pešek vyznával lásku své milé.

