Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Výstava o balónovém létání

Výstava o balónovém létání Je to už 230 let, kdy se k obloze vznesl první balón poháněný horkým vzduchem. Věděli jste, že úplně prvními pasažéry ovšem nebyli lidé, nýbrž beran, kachna a kohout? Možná ne, ale legendární bratry Montgolfiéry znáte určitě všichni. I na ně zavzpomínáme při prohlídce výstavy, která probíhá v muzeu v Roztokách u Prahy. Prozradíme vám třeba to, že v prvopočátcích nepoužívali koš, ale jakýsi ochoz nebo galerii. Zprávy o jejich letech brzy dorazily i k nám, ale trvalo ještě hodně dlouho, než se u nás balóny zabydlely. První pokusy nebyly vždy zdařilé, k těm hodně známým patří let balónu Kysibelka. Ten se při pražské Jubilejní výstavě v roce 1891 zřítil, ale posádce se naštěstí nic nestalo a celá událost paradoxně zvýšila zájem o balóny.

MapaVýstava o balónovém létání
videoVýstava o balónovém létání
...
video video

Výstava o balónovém létání

Sakrální památky

Sakrální památky Pokud vás pozveme na Slapy, budete nejspíš očekávat koupání či jiné vodní radovánky. Omyl, tentokrát se v téhle oblasti budeme toulat poměrně dávnou historií. Vydáme se za poznáním zajímavých sakrálních památek. Hned ta první bývá často nazývána barokní perlou středního Povltaví. A najdeme ji přímo ve Slapech. Je to kostel svatého Petra a Pavla. První zmínka o slapské farnosti pochází už ze 14. století, o tomhle kostelu se ale z historických pramenů dozvídáme až v souvislosti s třicetiletou válkou, při níž byl pobořen. Jeho současná podoba je dílem mnichů cisterciáků a hlavně slavného stavitele Jana Blažeje Santiniho. Kostel si v klidu prohlédneme a pak poputujeme dál. Zastavíme se také u kaple Nanebevzetí Panny Marie, která bývala významným poutním místem a naši cestu skončíme u Tří křížů a dozvíme se, že původně byly čtyři.

MapaSakrální památky
videoSakrální památky
...
video video

Sakrální památky

Mšeno

Mšeno Nejstarší zmínky o středočeském Mšenu pocházejí už z 5. až 6. století, kdy se tu usadili Slované. Dávnou historii města připomíná jeho dolní část, bývalá obec Podolec a pak taky náměstí a jeho okolí. I když Mšeno v minulosti postihlo několik velkých požárů, dochovaly se tu zajímavé stavby. Na rozdíl od jiných měst v kraji nevyrostla zástavba Mšena formou budování ulic ústících na náměstí, ale najdeme tu nesourodý pletenec křivolakých uliček. Zajímavostí jsou i stavby z období první republiky – Masarykova škola, sokolovna a lázně. Ty byly vybudovány ve stylu art deco a autorem areálu je pravděpodobně některý z žáků architekta Jana Kotěry. Jedinou srovnatelnou stavbou je dnes kolonáda v Luhačovicích a koupaliště už je opravdovým unikátem.

MapaMšeno
videoMšeno
...
video video

Mšeno

Chotilsko a okolí

Chotilsko a okolí Z rozhledny na Veselém vrchu si dopřejeme pohled do krajiny středního Povltaví. Vzhledem k tomu, že rozhledna je jednou ze zastávek naučné stezky Zlaté psí hory, připomeneme si taky tradici těžby zlata v okolí. A o té bude řeč i v muzeu v Chotilsku, kde otevřeli novou expozici věnovanou historii řeky. Dozvíme se, jak moc byla spojena se získáváním drahého kovu. Svůj doslova zlatý věk prožívala v časech Jana Lucemburského a jeho syna Karla IV. O zhruba dvě století později pak došlo k útlumu těžby. I když nedávný průzkum prokázal, že jsou tu místa, která ještě zásoby drahého kovu ukrývají, k obnovení těžby nakonec nedošlo. Nemineme ani Slapskou přehradu, i když víc než vodní dílo nás tentokrát bude zajímat kostel svatého Fabiána a Šebestiána.

MapaChotilsko a okolí
videoChotilsko a okolí
...
video video

Chotilsko a okolí

Bitva u Lipan

Bitva u Lipan Bitva u Lipan se stala jedním z významných mezníků naší historie. 30. května roku 1434 se tu střetli radikální husité s těmi umírněnými. Jak to tehdy dopadlo, víme už od školních lavic všichni. My vás na místo rozhodující husitské válečné vřavy zavedeme a společně si ho prohlédneme. I když se v různých časech pohled na husitství měnil, místo bitvy bylo a stále je vyhledávaným cílem. V dobách národního obrození se dokonce dočkalo mohyly. A také velkých poutí, na nichž zněla slova o národním uvědomění. Ve dvacátém století se pak ke vzpomínkám přidaly i rekonstrukce bitev. Do dávné historie se u Lipské hory můžete vypravit i dnes. Mnohé zajímavosti o bitvě samotné i dění v husitských dobách na vás pak čekají v netradiční expozici Podlipanského muzea v nedalekém Českém Brodě.

MapaBitva u Lipan
videoBitva u Lipan
...
video video

Bitva u Lipan

Další stránky:« 66 67 68 69 70 »