Reportáže v regionech
Rakovník
Rakovník proslavila v naší době především výroba užitkové keramiky. Při prohlídce města se ale přesvědčíme, že pozornost si určitě zaslouží i jeho historie a četné pamětihodnosti. Naše putování začneme na náměstí, k jehož chloubám patří románský kostel sv. Bartoloměje. Zdobí ho mimo jiné pro město typická památka – keramický obraz zhotovený metodou řezané mozaiky. Gotické časy nám připomenou dvě městské brány. První se jmenuje Pražská a pro její rozložité tvary se jí říká Selka. Najdete v ní expozici věnovanou rakovnickým ostrostřelcům. Druhá brána se jmenuje Vysoká a bývala součástí obrany města. Zavedeme vás taky do židovské čtvrti ze 17. a 18. století a prozradíme vám, jak vznikla a kde žili židovští obyvatelé města předtím.


Rakovník
Třebíz
Třebíz je nejen místem, kde přišel na svět spisovatel Václav Beneš Třebízský, ale taky si tu můžeme připomenout život v dobách našich předků. Obec totiž částečně funguje jako skanzen. My si při návštěvě připomeneme, jak dřív vypadala příprava na nejoblíbenější svátky v roce a co patřilo k jejich průběhu. V Cífkově statku, který je dominantou návsi, připravila skupina mladých nadšenců programy pro školy i veřejnost, které je do Vánoc časů minulých přenesou. Seznámíme se například s Lucií. Tajemná postava v období před svátky obcházela stavení a kontrolovala, jak mají hospodyně naklizeno. Čeká nás taky štědrovečerní večeře. Skládala se z devíti jídel. Pod stolem přitom bývala sláma, nesměla chybět ani sekera. Proč? Prozradíme vám to.


Třebíz
Popelka ve Ctěnicích
Blíží se Vánoce a nejen ti nejmenší se těší na pohádkovou televizní nadílku. Asi nikdo z nás nepochybuje, že v ní bude i už doslova legendární pohádka o trochu prostořeké Popelce. Její příběh nazvaný Tři oříšky pro Popelku těší diváky už čtyři desítky let. Ke svým kulatým narozeninám dostal dárek v podobě tří výstav. Na jednu se můžete vypravit na hrad Švihov, na druhou do saského Moritzburgu a třetí společně navštívíme na zámku Ctěnice. Můžeme slíbit, že smíte víc než se jen dívat, protože výstava je interaktivní. A my přidáme spoustu zajímavých informací. Víte například, že Popelka s princem netančila na plese v zámeckém sále, ale ve studiu? A že schodiště, kde přišla o svůj střevíček, najdete právě na zámku v Moritzburgu? A slyšeli jste už, že celý příběh se měl natáčet v létě a Popelka s princem se vůbec neměli brouzdat v hlubokém sněhu?


Popelka ve Ctěnicích
Pečení cukroví
Možná už se pomalu připravujete na pečení vánočního cukroví a dalších svátečních dobrot. Nasát tu správnou atmosféru můžete v muzeu v Jesenici na Rakovnicku, kde právě probíhá výstava nazvaná výstižně Formy, formičky a tvořítka. Připomeneme si na ní nejrůznější slavnostní chvíle roku, ke kterým patřily různé sladkosti. Takže začneme samozřejmě koblihami, které nemohly chybět při masopustních veselicích. Pozornost si zaslouží i perník, i když patřil k dobrotám poměrně nákladným a nějakou dobu trvalo, než se z perníkářských krámků přesunul taky do venkovských chalup. A drahé byly i formy na jeho pečení. Zapomenout nemůžeme ani na nádoby na tvarování másla nebo na formy bábovkové. A abychom ten nápor sladkého trochu zmírnili, zastavíme se ještě v další muzejní expozici – staré lékárně.


Pečení cukroví
Etnické hudební nástroje
Exotické hudební nástroje z přírodních materiálů učarovaly Václavovi Martincovi a jeho ženě. Když Václav před dvaceti lety u svého kamaráda poprvé uslyšel bubny a didgeridoo, rozhodl se, že si je doma taky vyrobí. Poměrně rychle o jeho kousky začal být tak velký zájem, že se začal výrobě věnovat profesionálně. Většina jeho výrobku končí v terapeutických centrech, kde pracují s mentálně nebo zdravotně postiženými. A pokud byste chtěli mít podobný nástroj doma, můžete se přihlásit na kurs, při němž si ho třeba zkusíte vyrobit. My vám zatím alespoň ukážeme, jak se rodí. Základem je dřevo a kůže. Ale ovládnout je není vůbec jednoduché, pan Martinec se to učil prý pět let. A prozradí nám i to, jestli zvuk ovlivňuje výběr kůže nebo její tloušťka.

