Reportáže v regionech
Poklady z historie Mělníka
Každý, kdo někdy zavítal do Mělníka, nejspíš navštívil tamní zámek a možná i jeho vinné sklepy. My vás tentokrát zavedeme do muzea, které schraňuje poklady z historie města a představuje je hned ve dvou budovách. Nejprve se vydáme na výstavu věnovanou Merkuru. Ale nemyslete si, že nás čeká známá stavebnice. Pod značkou Merkur se prodávaly taky vláčky a my se podíváme i na další hračky spojené s železnicí, které se za první republiky u nás vyráběly. Porozhlédneme se i po budově muzea, kterou dřív obývali mniši z řádu kapucínů. A pak se přesuneme do další muzejní expozice, která připomíná slavnou místní tradici – výrobu dětských kočárků značky Liberta. Dozvíme se, kdy takřka legendární továrna vznikla, a prohlédneme si nejzajímavější vystavené typy.


Poklady z historie Mělníka
Zámek Brandýs nad Labem
Zámek v Brandýse nad Labem dnes nepatří k našim nejznámějším památkám, ale v historii rozhodně sehrál svou roli. Zejména v dobách, kdy naší zemi vládl rod Habsburků. Řada z nich na zámku pobývala, kupříkladu císař Rudolf II. nebo císařovna Marie Terezie. Té právě tady v šesti letech dokonce představili jejího budoucího chotě Štěpána Lotrinského. V Brandýse také sloužily dragounské pluky, a ne ledajaké. Proto tu žádnou vzácností nebyly císařské inspekce. Sloužil tu dokonce i náš poslední král Karel I. Rakouský, který na trůn nastoupil v roce 1916. Při prohlídce zámku si jednotlivé osobnosti trochu blíž představíme, prohlédneme si kupříkladu historické zbraně a dozvíme se, jakou roli sehrál zámek v dobách třicetileté války.


Zámek v Brandýse nad Labem
Výstava domečků pro panenky
Myslíte si, že domeček, do kterého mohou dívenky ukládat své panenky, jsou vymožeností posledních desítek let? Omyl, na výstavě v muzeu v Jílovém u Prahy se dozvíme, že nejstarší malé obydlí pro malé slečny objevily archeologové už ve starém Egyptě. Konkrétně pak v hrobě královského kancléře v Thébách. Další zmínku o tomto doplňku bychom našli v 16. století, kdy jeden velmi luxusní domeček nechal zhotovit bavorský vévoda Albrecht V. pro svou dceru. Jenže jí ho nedal a raději si ho nechal ve sbírce. Sběratelskou kuriozitou byly domečky i v Anglii. A to ještě v 19. století. Abychom nezůstali u teorie, jeden anglického původu z té doby si taky prohlédneme. A vedle něj řadu dalších vzácností. Vedle domečku taky kočárky a chybět nemohou ani panenky.


Domečky pro panenky
Zámek Mělník
„Vím, kde se stýká, tam u Mělníka…“ Nejspíš všichni milovníci lidovek i zeměpisu vědí, že tam se potkávají Labe s Vltavou. Krásný výhled na spojení nejznámějších českých řek se nabízí obyvatelům i návštěvníkům mělnického zámku, který si společně prohlédneme. Dopřejeme si samozřejmě krátkou výpravu do historie a dozvíme se mimo jiné to, kdy se zdejšími zámeckými pány stali příslušníci jednoho z našich nejstarších žijících šlechtických rodů. Nebudeme vás napínat, určitě víte, že mluvíme o rodu Lobkowiczů, který má své kořeny už v časech Václava IV. Povíme si, jaký osud potkal zámek i panstvo v minulém století a pak se zaměříme na současnost. K té patří nejen obnovené zámecké komnaty a sály, ale taky po staletí udržovaná tradice vinařská.


Zámek Mělník
Magdalena Dobromila Rettigová
Víte, kde se narodila snad nejslavnější česká kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová? A víte, že své dětství prožila v zámeckém areálu? Zavedeme vás do Všeradic kousek od Prahy. Tamní rodačkou Magdalena je. Na svět přišla jako Artmannová, její otec byl vrchnostenským úředníkem, správcem místního panství. A právě na zámku najdeme muzeum, které paní Magdalenu připomíná. Dozvíme se v ní, kdy a proč k Magdaleně přibylo jméno Dobromila a prohlédneme si taky některá kuchařská díla. Hlavním cílem snažení autorky bylo, aby žena byla vzornou pečovatelkou o teplo rodinného krbu. Pořádala proto rovněž kurzy, vaření i stolování. Své literární pokusy ovšem neomezila jen na recepty, bývá považována taky za zakladatelku české červené knihovny a věnovala se i poezii či povídkám.

