Reportáže v regionech
Tetín
Podle legend dostala obec Tetín jméno po sestře kněžny Libuše. A my se budeme zajímat o to, co je na tom pravdy a kdy se vlastně Tetín poprvé objevil v historických dokumentech. Dozvíme se, že to bylo v roce 1088, kdy Vratislav II. daroval zdejší pozemky Vyšehradské kapitule. Řeč bude i o slovanském hradišti, které v těchto místech stávalo v 9. století. A naše putování bude bohaté na legendy. Jedna se bude týkat i vrchu Damil, který nabízí krásné výhledy na Tetín, ale taky na údolí řeky Berounky od Berouna až k Srbsku. Když už se budeme po Damilu procházet, povíme si něco o jeho minulosti, o těžbě vápence i malodráze, která byla vybudována na konci 19. století k jeho svážení. No a neutajíme vám ani poklad, který prý vrch ukrývá.


Tetín
Historické boty
V posledních letech přibývá těch, kteří se rádi vracejí do historie. Ať už jsou tu různé soubory historického šermu nebo ti, kteří v duchu časů minulých žijí. Minulost učarovala i Martinovi Říhovi z Praskoles. Pustil se do výroby bot, které se nosívaly v dobách gotických, renesančních, barokních, ale i těch, které obouvali vikingští bojovníci. A přidal k nim i různé doplňky, jako třeba opasky nebo taštičky, které se na ně připevňují. Dokáže vytvořit taky celou zbroj. U jeho dílny se netrhnou dveře se zájemci. K zákazníkům patří i filmaři, kteří potřebují obout hrdiny historických filmů nebo pohádek. Martin nám ukáže, co všechno z kůže dokáže vykouzlit. Dozvíme se, co výroba kupříkladu takové gotické botky obnáší a co je k tomu zapotřebí.

Historické boty
Liteň
Na Karlštejnsku najdeme kromě slavného hradu taky řadu zajímavých obcí. Jednou z těch, jejichž historie se začala psát dřív, než historie oblíbeného sídla Karla IV., je Liteň. Bývala to prosperující obec do doby, než ji při třicetileté válce poničili Švédové. Z jejich řádění se začala vzpamatovávat na konci 17. století, kdy se v ní začali usídlovat Židé. K jejímu novému rozkvětu přispěli pánové z rodu Daubků. Ti si zdejší panství koupili v roce 1850. K známým postavám patřil zejména Josef Daubek, za nímž na zámek jezdila řada umělců a který se oženil se slavnou operní pěvkyní Jarmilou Novotnou. Ji si připomeneme v místním muzeu, kde se ale dozvíme i to, že v Litni taky v dětství žil spisovatel Svatopluk Čech. Pozveme vás na hudební festival, který nese jméno Jarmily Novotné a taky k hrobce, v níž společně s dalšími členy rodu Daubků odpočívá.


Liteň
Stezka Zlatý kůň
Koněpruské jeskyně, jednu z nejzajímavějších lokalit Českého krasu, zná asi každý z nás. My vás ale tentokrát provedeme jejich okolím a dokážeme vám, že zajímavostí nabízí mnohem víc. Povede nás naučná stezka Zlatý kůň, která dostala své jméno podle hřbetu, v němž se jeskyně skrývají. A co nás čeká? Na několika místech se nám může poštěstit objevit cenné zkameněliny z dávných časů. Připomeneme si přitom, že kdysi se v téhle oblasti rozlévalo moře, které tu samozřejmě zanechalo své stopy. A v procházce historií nemůžeme minout ani dávné obyvatele, archeologové našly důkazy o životě v těchto místech například z doby mladšího paleolitu. A na své si přijdou i milovníci přírody, kteří tu mohou obdivovat různé druhy teplomilných květin.


Stezka Zlatý kůň
Drátenice
Velikonoce už klepou na dveře, takže je na čase nachystat výzdobu a začít připravovat výslužku pro koledníky. Pokud hledáte inspiraci, nabídneme vám ji při návštěvě u paní Lady Borecké v Krchlebech u Nymburka. Povoláním je pošťačka, ale volné chvíle věnuje kouzlení s drátem. Drátenické řemeslo bylo po více než třech stovkách let v druhé polovině minulého století takřka na vymření, o jeho záchranu se postarali umělci, kteří se pustili do tvorby dekorativních předmětů. Lada Borecká dokáže vyspravit nádoby, ale taky vytvořit různé pomůcky do kuchyně a navíc dokonce ozdobit i velikonoční vajíčka. Budeme sledovat, jak to dělá a dozvíme se taky, jaké dráty na výrobu neobvyklé kraslice můžeme použít a prozradíme vám jednu zajímavou legendu.

