Reportáže v regionech
Železniční muzeum
Pokud patříte k milovníkům železnice, parních lokomotiv i jejich následovníků, pak si určitě nenechte ujít společný výlet do největšího železničního muzea u nás. Kde ho najdete? V bývalé výtopně Buštěhradské dráhy v Lužné u Rakovníka. K vidění je tu víc než stovka vzácných exponátů z různých období. Nejstarším mezi těmi, kteří by ještě dokázaly vyrazit na koleje, je vůz Komárek, který pochází z roku 1903. V Ringhofferově továrně vyrobili tehdy jen dva kusy, takže tenhle poklad jezdí obdivovat návštěvníci nejen tuzemští. K nejstarším exponátům vůbec patří parní lokomotiva z firmy Kraus, která poprvé vyfoukla páru už v roce 1876. Kromě lokomotiv a vozů najdete v muzeu taky řadu modelů a dokonce i historických dokumentů a fotografií z éry páry.


Železniční muzeum
Kácov
Ve středočeském Kácově se vypravíme na místní zámek. Jeho velkolepé pojetí bylo dílem velkovévodkyně Anny Marie Toskánské, která sice na zámku často nepobývala, ale protože si potrpěla na luxus, na stavbě ani výzdobě nešetřila. Už na první pohled příchozí upoutají slepá okna, vyzdobená tak, aby všichni poddaní měli pocit, že je panstvo neustále sleduje. Zavítáme i do zámecké kaple, jejíž výzdobu poznamenalo to, že přízemí bylo svého času přebudováno na byt. Pozornost si zaslouží i fresky Karla Moraviniho, které jsou ovšem z velké části ještě před zraky návštěvníků ukryty. A na své si přijdou i milovníci technických vymožeností. Čeká nás prohlídka muzea radiopřijímačů a taky veteránů na dvou kolech, kteří pocházejí ze sbírek Petra Kuřete.


Kácov
Letadla
Pokud patříte mezi milovníky historických strojů dobývajících oblohu, pak si na své přijdete při naší návštěvě v Mladé Boleslavi. Parta nadšenců tu totiž vyrábí repliky starých letadel. Všechno začal před třemi desítkami let Vladimír Handlík. Vyrobil si repliku vzdušného korábu z roku 1913. Později se spolu s kamarády pustil do repliky prvního našeho aeroplánu konstruktéra Metoděje Vlacha. A do jejich sbírky postupně přibývaly další kousky. Jenže pánům se zdálo málo nechat je odpočívat v hangáru. A tak se rozhodli pořádat letecké dny. Ten, který se uskuteční letos, bude v pořadí už desátým. Představí se na něm samé vzácné stroje, kupříkladu anglický Pub, francouzský Neuport nebo německý Pfalz z období první světové války a taky pár pokladů éry meziválečné.


Letadla
Hradešín
Hradešín na Kolínsku se pyšní jednou unikátní historickou pamětihodností. Místní kostel zasvěcený svatému Jiří patří k nejstarším dochovaným stavbám ve středu Čech. První zmínky o něm pocházejí z druhé poloviny 14. století, ale možná pamatuje ještě víc. V průběhu staletí se jeho podoba mnohokrát měnila, každý z historických stavebních slohů na něm zanechal své stopy. Od gotiky až po baroko. Prohlédneme si společně celou stavbu a prozkoumáme její postupné proměny. Na místě, kde kostel stojí, stávala zřejmě už před ním románská rotunda obehnaná valem s palisádou. Celý objekt připomínal pevnost, však měl taky v případě ohrožení posloužit místním jako útočiště. Po prohlídce svatostánku se ještě vydáme na naučnou stezku, která nám představí i další místní zajímavosti.


Hradešín
Nové Dvory
Nové Dvory nedaleko Kutné Hory proslavil básník Jaroslav Vrchlický, který tu s rodinou strávil kus svého života. A taky místní panstvo z rodu Věžníků. Hrabě Bernard se tu v druhé polovině 17. století pustil do stavby barokního sídla a zároveň do rozsáhlých úprav okolní krajiny. My si společně prohlédneme to, co se z jeho velkolepého díla dochovalo. Začneme návštěvou zámku, který se pyšnil bohatou výzdobou. Přilehlý zámecký park zase krášlila celá řada soch. Do práce se zapojili slovutní mistři té doby. Za pozornost stojí i kostel svaté Anny, ke kterému patřila dominikánská rezidence. Významnou technickou památkou je vodárenská věž, kterou pan hrabě nechal vybudovat pro napájení zámeckých kašen a vodotrysků. A připomeneme si i poslední majitele panství, kteří dokonce odpočívají na místním hřbitově.

