Reportáže v regionech
Včelí svět
Do světa včel vás pozveme v Hulicích u Zruče nad Sázavou. Mají tam expozici těmhle pracovitým tvorům věnovanou. Dozvíme se v ní spoustu zajímavostí o tom, jak vypadá život v úle. Pokud si myslíte, že med vytvářejí pro naše potěšení, pak vás vyvedeme z omylu. Zjistíme, čím se včely živí, jaká privilegia má v jejich společenství matka a jak jsou na tom kluci, tedy trubci. Věděli jste, že pokud včelstvo o matku přijde, dovedou si dělnice vypiplat novou? Povídat si budeme i o tom, jak dlouhý život je dopřán dělnicím a o co je na tom lépe jejich královna. A nezapomeneme ani na různé včelí produkty. V expozici si totiž návštěvníci, jejichž velkou část tvoří děti školou povinné, mohou taky vyrobit svíčku z pravého včelího vosku. A my vám poradíme, jak byste to mohli zvládnout i sami doma.


Včelí svět
Vavřinecký potok
Užít si s námi ještě mohou i vodáci. Společně vyrazíme k rybníku Vavřinec a potoku, kterému se tady říká Vavřinecký a během jeho víc než šedesátikilometrové pouti krajinou taky Kouřimka nebo Výrovka. Zajímat nás ale bude zajímat hlavně klání nadšenců, kteří se vydají do jeho vod pod rybníkem a končí v místech terénního zlomu u Toušic. Dozvíme se, jak tenhle nápad vznikl, která část je pro účastníky nejtěžší a budeme jejich boj s vodním živlem taky sledovat. Zastavíme se i v místech, kde zřejmě už ve 14. nebo 15. století vyrostla Trmalova tvrz, bude nás zajímat, kdo ji nechal vystavět a jak se z ní stala tvrz ostrovní. Pak si prohlédneme barokní kamenný most vybudovaný v 17. nebo 18. století, přes který vedla kdysi významná cesta do Kouřimi.


Vavřinecký potok
Sázavská huť
Město Sázava je kromě jiného neodmyslitelně spojeno se sklářským řemeslem. Hutě tu začaly vznikat v 19. století. Zakladatelem té první byl František Kavalier, druhou přidal jeho syn Josef, který ji po otci pojmenoval František. Tahle huť fungovala až do přelomu tisíciletí, pak ale zdejší pece vyhasly a s celým areálem to vypadalo bledě. To bylo líto i místnímu starostovi a duší i tělem skláři Josefu Vieweghovi. A když pak vážně onemocněl, rozhodl se založit nadaci a huť zachránit. Na splnění jeho přání pracovalo hodně lidí řadu let a letos konečně mohli konstatovat, že to dokázali. V huti zase zavládl čilý ruch. Scházejí se tu začínající i renomovaní skláři a zkoušejí různé techniky. A pro návštěvníky je tu připravena i unikátní expozice.


Sázavská huť
Para Zoo
Míst, kde se můžete potkat se zvířaty, která z různých důvodů nemohou žít ve volné přírodě, u nás najdete řadu, paraZOO ovšem jedinou. Ve Vlašimi. Čekají vás v ní zejména ptáci, dravci a taky sovy, kteří doplatili na srážku s elektrickým proudem a nemohou létat. Na první pohled byste na nich ale žádný handicap nenašli. Společnost jim dělají i zvířata, která odchovali lidé. Ta se bohužel do lesů nebo řek taky vrátit nedokážou. To je případ vydry Bubliny nebo rysa Míši. Najdete tu i čápy, volavky, želvy a třeba hned u vchodu vás přivítá krkavec Bob. Když bude mít dobrou náladu, zakřičí na vás čau. Několik obyvatel z vlašimské paraZOO našlo azyl i na nedaleké farmě Blaník. Tam návštěvníci ovšem jezdí hlavně za všemi zvířaty, která dřív žila s lidmi, ale dnes je mnohé městské děti vůbec neznají.


Para Zoo
Kokořín
Hrad Kokořín vyrostl pravděpodobně už ve 14. století zásluhou Hynka Berky z Dubé. Získal si pověst stavby nedobytné, protože odolal i náporu husitských vojsk. Ale právě zmiňovaná nedobytnost přispěla málem k jeho záhubě. Císař Ferdinand III. ho prohlásil za prokletý a chtěl ho nechat zbořit. Naštěstí na realizaci jeho rozhodnutí nedošlo. Během staletí se tu vystřídalo hodně majitelů, k těm nejslavnějším patřil císař Rudolf II. a taky vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Podle legendy se tu dokonce jeden ze zdejších pánů zjevuje i dnes. Za svého života býval rytíř Ruprecht obávaným krutým vládcem, ale po smrti se prý proměnil v ochránce hradu. Možná chce odčinit své hříchy. Dnes o hrad pečují potomci předválečného majitele z rodu Špačků.

