Reportáže v regionech
Zámek Rataje
Oblast dnešních Ratají byla osídlena zřejmě už v dávnověku, což dokládají nálezy na stráni nad řekou Sázavou. Samotný zámek byl vybudován ve 13. století nejspíš Jindřichem z Lipé jako tzv. Horní hrad. Později byl přestavěn ve stylu renesance a ve finále ještě prošel barokní úpravami. Dnes v něm sídlí Muzeum středního Posázaví, a tak si bývalé panské komnaty můžeme prohlédnout.


Zámek Rataje
Kamberk
Tak zvanou Blanickou brázdou vedla od pradávna slavná solná stezka. Po ní putovali do kraje přišli prospektoři, kteří hledali nová naleziště vzácných kovů. Neuniklo jim, že se tu v naplaveném písku říčky Blanice objevují zlatá zrnka, která bylo možno snadno získat rýžováním. V polovině 13. století tu pak byla založena hornická osada Karremberg, jejíž název byl později počeštěný na Kamberk. Z důvodu prudkého úbytku obyvatel jde dnes o nevelkou obec, která ale návštěvníkům nabízí hned několik pozoruhodností. Společně si je prohlédneme.


Kamberk
Koukolova hora – Kotýz
Národní přírodní památka vrchol Kotýz leží na západním okraji CHKO Český kras. Místo je turisticky známé především dvěma neobvyklými skalními útvary – Axamitovou bránou a Jelínkovým mostem. Vyhlášená je i archeologicky významná Děravá jeskyně. Právě v ní se v 50. letech našly zhruba 15 tisíc let staré rytiny z období Magdalénie. My se navíc vydáme na procházku po naučné stezce k nedaleké Koukolově hoře.


Koukolova hora – Kotýz
Námořní muzeum
Veletov na Kolínsku sice neobklopuje oceán, ale přesto se pyšní jediným námořním muzeem u nás. Omývají ho totiž vody řeky Labe, které je odsud splavné až do Hamburku. V nedalekých Chvaleticích začíná známá labská vodní cesta, která zajišťuje spojení oblasti s celým světem. Před časem se ve Veletově dalo dohromady několik nadšenců, kteří provozují lodě a zároveň se rozhodli zmapovat historii námořní plavby u nás. Letos pak zpřístupnili výstavu, které mapuje dobývání oceánů Čechy i Čechoslováky.


Námořní muzeum Veletov
Těchobuz
Malebná vesnička Těchobuz v západní části Českomoravské má jen zhruba 80 obyvatel, ale jejích deset kulturních památek, zapsaných v oficiálních seznamech, by jí mohlo závidět i leckteré velké město. Do místní historie se také zapsala řada významných osobností, mimo jiné český kněz italského původu Bernard Bolzano. Ten byl za svou otevřenou kritiku mocnářství dekretem císaře Františka I. vykázán v roce 1819 z Karlovy univerzity a musel dokonce opustit i Prahu.

