Reportáže v regionech
Kouřim
Kouřim u Kolína je sice malým městečkem, pyšní se ale dlouhou historií. První obyvatelé se tu usadili zřejmě už ve čtvrtém tisíciletí před naším letopočtem. Podle legendy se kdysi praotec Čech usadil na Řípu a jeho bratr Lech došel právě ke Kouřimi. Místu, kde prý tehdy zapálil oheň, aby dal svému sourozenci signál, se dodnes říká Lechův kámen. V polovině 9. století pak v lokalitě, které se říkalo Stará Kouřim, vyrostlo slovanské hradiště. Bylo v té době největším u nás. Dozvíme se, jak zřejmě vypadalo, i to, že odborníci objevili 152 hrobů zdejší elity a v nich vzácné doklady umu našich předků. A zajímat nás bude i současná podoba městečka a jeho další pamětihodnosti.


Kouřim
Muzeum filmových legend
Poděbrady má většina z nás spojené s lázeňskou péčí a taky s českým králem Jiřím z Poděbrad. Stát by se ale mohly i oblíbeným místem milovníků hollywoodských snímků. Vyrostlo v nich totiž muzeum filmových legend. U jeho zrodu stál Jan Vlčko. Před třemi lety si koupil malou sošku z trháku Matrix. A figurka se mu zalíbila natolik, že se začal shánět po dalších. Získat je není snadné, protože jsou vyráběny v malých limitovaných edicích a zájem o ně je velký. Vzácných pokladů má nadšený sběratel už stovky, nejsou to jen nejrůznější hrdinové jako Vetřelci, Terminátor nebo Rambo. Ale taky repliky jejich zbraní. Těšit se tak můžete například na meče z Hvězdných válek a další unikátní kousky.


Muzeum filmových legend
Jmelí
Je sice v podstatě parazitem, ale přesto si bez něj sváteční výzdobu našich domácností neumíme představit. Naši předci ho považovali za posla bohů, který dokázal zbavit všeho zlého. A taky léčit lecjaké neduhy. To všechno platí o jmelí. Rostlině, která podle jedné legendy kdysi bývala stromem. A rozhodně ne ledajakým. Josef z něj prý vyřezal kolébku pro Ježíška. Dnes ji ovšem nejčastěji vídáme v korunách stromů jiných, jimž svými kořeny odsává živiny. Pokud patříte k obdivovatelům jmelí, poradíme vám, jak byste si ho mohli sami vypěstovat. Už čtvrt století to dělá Daniel Bozner ze Smiřic. Prozradí nám, kde se jeho pokladu daří nejvíc, jak se rozmnožuje a poradí, jak s ním zacházet poté, co si pár větviček přineseme domů.


Jmelí
Procházka Českým krasem
Od předvánočního shonu si odpočineme při procházce Českým krasem. Naši výpravu odstartujeme ve Svatém Janu pod Skalou a připomeneme si hned na úvod nejen to, čím je celá oblast unikátní, ale i fakt, že jí vede nejstarší značená turistická cesta u nás. Bývá nazývána cestou Vojty Náprstka. Budeme obdivovat krásy zdejší přírody a zastavíme se u vodopádů na Bubovickém potoce. Jejich hledání nám neusnadní hukot proudící vody, ale i tak stojí za to se k nim vydat. Jde o kaskádu tvořenou jezírky a terasami, na nichž najdeme vysrážený vápenec. Ten sem voda přinesla z nitra krasu. V něm najdeme stovky jeskyní, většinou menších. Mnohé nebudou zřejmě nikdy zpřístupněny veřejnosti, takže si zachovají svou původní podobu a taky dávku tajemnosti.


Procházka Českým krasem
Replika Svatováclavské koruny
V dílně šperkařské rodiny Beldových v Turnově budeme sledovat výrobu repliky Svatováclavské koruny. Dozvíme se, jak jeden z nejcennějších pokladů našeho národa vznikl a proč se jeho repliky vyrábějí. Jak mistři řemesla, které se v rodině Beldových dědí už několik generací, postupují, co všechno musejí zvládnout a co je při jejich práci to nejsložitější. Opravdu náročným úkolem je co nejlépe napodobit drahé kameny, kterými nechal Karel IV. korunovační klenot ozdobit. Dokonce je prý dával měnit. Na repliky se používají barevná sklíčka, která ovšem musejí co nejvíc připomínat originály. V Turnově nevzniká podobný kousek poprvé. Už v roce 1965 vyráběl Jiří Belda přesnou kopii koruny a jeho výtvor nás pak reprezentoval na světové výstavě v Montrealu.

