Reportáže v regionech
Zámek Kačina
Zámek Kačina je velmi cennou ukázkou empírového slohu. Coby své reprezentační sídlo si ho nechal postavit nejvyšší purkrabí Království českého Jan Rudolf Chotek v první třetině 19. století. Nechybí na něm rozsáhlá knihovna, divadlo, v němž se panstvo bavilo, a dochovala se taky lékárna. Zajímavé je ovšem i těsné propojení obytných prostor s těmi hospodářskými. Vzhledem k tomu, že pan hrabě miloval jízdu v sedle bujných ořů, nemohl zapomenout na konírnu. A chtěl ji mít pěkně nablízku. Zjistíme, jak se mu to podařilo vyřešit a jak se v ní jeho oblíbeným koním žilo. Čeká nás v ní i zajímavá expozice.


Zámek Kačina
Brandýs nad Labem
Nepřehlédnutelnou památkou Brandýsa nad Labem je renesanční zámek. Původní gotický hrad býval oblíbeným loveckým místem Karla IV. Od poloviny 16. století patřilo sídlo Habsburkům, velmi rád na něm pobýval Rudolf II. nebo později Marie Terezie. Letos bylo vyhlášeno Národní kulturní památkou. Zajímavé je ovšem i podzámčí. Přechod přes řeku byl významný už od raného středověku – procházela tudy důležitá zemská cesta z Prahy na sever. Najdeme tu hned tři svatostánky. Barokní kostel sv. Vavřince, renesanční Obrácení sv. Pavla i ten nesoucí jméno sv. Petra, jednu z nejstarších staveb svého druhu u nás. Zajímat nás bude rovněž historie zdejší židovské komunity, kterou připomíná mimo jiné synagoga.


Brandýs nad Labem
Statek u Merlina
Helena Cynková s manželem chovali koníky, pejsky, velblouda a dvě malé lamy už v Praze. V roce 2009 se pak přestěhovali na statek do středočeské obce Chyňava. A hned začali budovat výběhy pro další přírůstky. V současnosti byste v nich napočítali víc než sedmdesát dospělých zvířat a k tomu řadu mláďátek. Nechybí ani spousta drůbeže nebo živočichů obývajících terária. Helena chová taky papoušky, mimo jiné ty největší na světě. Druh ara ararauna zastupuje roční sameček Max, těšit se můžete i na aru zelenokřídlou. Všichni zdejší obyvatelé mají svá jména. A nejen to, lidí se nebojí, jsou na ně zvyklí a na zavolání si přiběhnou pro nějakou dobrotu. Nejrychlejší prý obvykle bývá kozel Ferda.


Statek u Merlina
Český ráj
Když se řekne Český ráj, většině z nás se nejspíš vybaví hlavně Prachovské skály, Trosky nebo třeba Hruboskalsko. Tenhle malebný kout naší země, kterému poetické pojmenování dali už na konci 19. století hosté lázní Sedmihorky, ale nabízí i řadu méně známých míst, kde voda, vítr, sníh a led vymodelovaly z pískovce nejroztodivnější skály, rokle, jeskyně i celá skalní města. Okružní trasa nedaleko Mnichova Hradiště na samém okraji chráněné krajinné oblasti propojuje hned několik zajímavých lokalit. Start i cíl přibližně desetikilometrového okruhu je v obci Boseň a po cestě nás čeká například studánka, které se říká Hrdinka nebo Hynšta, na níž ve středověku vyrostl hrádek. Podzemní prostory v tomto kraji skýtaly útočiště českým bratřím, kteří je využívali v 17. století jako modlitebnu a ukrývali se v nich před svými pronásledovateli.


Český ráj
Větrušické rokle
Národní přírodní rezervace Větrušické rokle nedaleko Prahy patří k oblíbeným cílům turistů. Vyhlášena byla v 60. letech a předmětem ochrany jsou suchomilné a teplomilné rostliny, například zámraza a koniklec luční. Každé jaro se pak tmavé skály rozzáří žlutými květy tařice. A narazit tu můžete i na spoustu zajímavých živočichů. Nicméně klidu si v téhle oblasti moc neužijete, vede tudy řada stezek, které s oblibou využívají milovníci procházek i výletů na kole. Toulat se můžou dole u Vltavy, zajímavým zastavením je pseudokrasová jeskyně Drábovna nacházející se na a jihu Větrušických roklí a za trochu námahy při výšlapu stojí i výhled do kraje. My se na závěr zastavíme v obci Větrušice a zjistíme, proč má ve znaku klíč a boha větru.

