Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Zvířetice

Zvířetice V reportáži o Zvířeticích pronikneme do zajímavého vztahu mezi historií a moderními technologiemi. Když se českou krajinou toulal Karel Hynek Mácha, musel si vystačit s blokem a tužkou, aby zachytil podobu míst, která navštívil. Kolem roku 1833 ho toulavé boty přivedly i na zříceninu zámku Zvířetice, který byl v té době opuštěn něco málo přes 100 let. Kdyby tam zavítal dnes, tak by se nestačil divit. Díky moderní technologii a trojrozměrné projekci by se mohl vydat proti proudu času a nahlédnout do každého zákoutí zámku, jak asi vypadal v době, když se ještě hrdě a v celé své kráse vypínal nad řekou Jizerou.

MapaZvířetice
videoZvířetice
...
video video

Zvířetice

Týnec nad Labem

Týnec nad Labem Týnec nad Labem býval kdysi v mapách k nalezení pod jmény Týnec nad vršky nebo Labská Tejnice. Lidé tu však sídlili už dávno před tím, než město vzniklo. Terasy nad řekou Labe si vyhlédli v mladší době kamenné. Dokonce už ve 2. století před Kristem zde existoval rušný říční přístav, který byl zázemím pro o 25 metrů výše položené hradiště. Strategická poloha nad řekou pak chránila i středověkou tvrz, kterou si vystavěl Vaněk z Miletínka. Dodnes se z ní dochovaly zbytky obytného paláce. V Kosmově kronice bychom našli zmínku o tom, že právě v těchto místech se 1. května roku 1110 sešel vládnoucí kníže Vladislav se svým bratrancem Otou Olomouckým. Legendární Kosmas u tohohle setkání prý byl osobně přítomen.

MapaTýnec nad Labem
videoTýnec nad Labem
...
video video

Týnec nad Labem

Motýlárium

Motýlárium Skleníky bývalého zahradnictví ve Voticích u Tábora více než čtvrt století chátraly a zarůstaly. Až společnost Ochrana fauny České republiky před dvěma lety napadlo vrátit do nich život. A vybudovali v nich motýlárium. Můžeme v něm obdivovat takzvané létající drahokamy, které se z volné přírody vytrácejí. Celý areál není uzavřenou expozicí, takže si tu motýli můžou užívat volnosti. A zároveň sem můžou přilétat další. Návštěvníci se tu seznámí se všemi fázemi vývoje těchto tvorů, ale zároveň se dozvědí, bez čeho se neobejdou, co ke svému životu potřebují a proč se jim tedy v naší krajině tolik nedaří. Třeba okáčům stačí tráva, ale otakárci fenykloví potřebují byliny, mrkev, kopr, fenykl. Přástevníci kostivaloví se zase živí na kostivalu.

MapaMotýlárium
videoMotýlárium
...
video video

Motýlárium

Historická vesnice

Historická vesnice Pokud zatoužíte přesunout se proti proudu času, může se vám to podařit v Ostré na Nymbursku. V historické vesničce si tu uděláte představu, jak se dřív žilo a pracovalo. Čekají vás tu ukázky tradičních řemesel, která si můžete i vyzkoušet. Navíc se v areálu konají různé historické slavnosti. Keltské, barokní nebo třeba sokolnické. Za procházku rozhodně stojí taky místní zahrady. Najdete tu mimo jiné arboretum Dagmar a Václava Havlových. Tato ojedinělá sbírka stromů sem byla přenesena ze zámeckého parku v Lánech, kde vznikla a postupně rostla díky péči Dagmar Havlové. A prohlédnout si můžete i šeřík, který sem přivezl princ Charles. Je to odkopek z keře, z něhož měla kdysi kytici královna Viktorie. Navíc tu můžete potkat kupříkladu páva nebo pštrosa.

MapaHistorická vesnice
videoHistorická vesnice
...
video video

Historická vesnice

Zámek Kačina

Zámek Kačina Zámek Kačina je velmi cennou ukázkou empírového slohu. Coby své reprezentační sídlo si ho nechal postavit nejvyšší purkrabí Království českého Jan Rudolf Chotek v první třetině 19. století. Nechybí na něm rozsáhlá knihovna, divadlo, v němž se panstvo bavilo, a dochovala se taky lékárna. Zajímavé je ovšem i těsné propojení obytných prostor s těmi hospodářskými. Vzhledem k tomu, že pan hrabě miloval jízdu v sedle bujných ořů, nemohl zapomenout na konírnu. A chtěl ji mít pěkně nablízku. Zjistíme, jak se mu to podařilo vyřešit a jak se v ní jeho oblíbeným koním žilo. Čeká nás v ní i zajímavá expozice.

MapaZámek Kačina
videoZámek Kačina
...
video video

Zámek Kačina

Další stránky:« 32 33 34 35 36 »