Reportáže v regionech
Zámek Žleby
Zámek Žleby nepatří sice k nejznámějším bývalým šlechtickým sídlům u nás, ale naši návštěvu si určitě zaslouží. Už na první pohled vám možná bude připadat trochu povědomý, přestože jste k němu nikdy nevyrazili. To proto, že si zahrál v řadě českých pohádek. Třeba v té s názvem Nejkrásnější hádanka. Nás ale bude zajímat jeho historie a vzácné poklady, které tu zanechali zámečtí páni. K těm největším určitě patří nejrůznější kolekce nashromážděné vášnivým sběratelem Vincencem Karlem Auerspergem. Měl rád například sklo, keramiku i barokní nábytek. A taky zbraně. Díky téhle jeho vášni vznikla jedna z největších zbrojnic v naší zemi. Prohlédneme si některé skvosty i unikáty. Třeba vozovou pušku nebo levoruční dýku.


Zámek Žleby
Zámek Koleč
Obec Koleč leží několik kilometrů západně od Kladna. O místním zámku jste pravděpodobně dosud ještě neslyšeli. Není se čemu divit, protože jeho havarijní stav nikoho v minulosti k návštěvě nelákal. To se ale nyní změnilo díky nadšení party dobrovolníků. Díky nim zatím získal novou střechu kostel, aby dovnitř nezatékalo a zůstaly zachovány alespoň poslední zbytky původního kazetového stropu a výmalby z 19. století. Kompletní opravy se už dočkala barokní zvonice. Další prostory stále ještě nesou stopy hospodaření za bývalého režimu, kdy v nich sídlilo zemědělské družstvo. Rekonstrukce ovšem pokračuje. Dočkalo se jí nejstarší část, kterou je západní křídlo. Poté se v ní zabydlelo muzeum připomínající zdejší tradici výrobu pomůcek pro včelaře.


Zámek Koleč
Řevnice
Řevnice leží v půvabném údolí řeky Berounky. Za první republiky bývaly oblíbeným výletním místem Pražanů. Své letní vily tady měla řada velkoobchodníků, právníků i vysokých úředníků. Jedním z hostů, který zanechal v Řevnicích velkou stopu, byl obchodník s klobouky Václav Čekan. Ten zde před více než 100 lety založil známé Lesní divadlo, ve kterém je živo dodnes. Konají se tu i různé festivaly. Na zdejších prknech, která znamenají svět, se vystřídala celá řada hereckých legend. Vydáme se ale nejen k téhle scéně. Zajímavostí ve městě i jeho okolí najdeme víc. Povede nás mezi nimi nová naučná stezka, která dostala jméno podle brdského ducha Fabiána. Je dlouhá jedenáct kilometrů začíná i končí na řevnickém náměstí. Dojdeme po ní například k vrchu Pišťák.


Řevnice
Zámek Stránov
Novorenesanční zámek Stránov najdeme v obci Jizerní Vtelno u Mladé Boleslavi. Původně tu stávala dřevěná tvrz, kterou v 15. století nahradil gotický hrad. A ten pak panstvo přestavělo na zámek. Za dobu své existence vystřídal celou řadu majitelů. Tím posledním byl průmyslník Josef Šimonek, kterému patřil až do druhé světové války. Dnes se o památku starají jeho potomci, kteří ji taky v roce 2004 zpřístupnili veřejnosti. Na adventní čas chystají speciální program určený především dětem. Je věnovaný vánočním zvykům a tradicím. Návštěvníci se při prohlídce kupříkladu dozvědí, jak nejkrásnější svátky v roce prožívalo zdejší panstvo, ozdobí si stromeček, vykrojí pár kousků cukroví a v improvizované dílničce vyrobí vlastní ozdobu.


Zámek Stránov
Křečovice
Obec Křečovice nedaleko Sedlčan většina z vás nejspíš zná, přestože ji nikdy nenavštívila. Právě tady totiž režisér Jiří Menzel natáčel svůj slavný film Vesničko má středisková. Milovníci vážné hudby zase možná vědí, že se tu narodil a současně našel místo posledního odpočinku skladatel a světoznámý houslista Josef Suk. V jeho stopách se vypravíme na okružní výlet okolím vesničky. Na své si při něm přijdou milovníci krásné přírody i historických památek. Vydáme se kupříkladu k zámku Radíč a zjistíme, co na něm návštěvníci můžou všechno vidět. Zdejší krajinou se pokocháme po výstupu na rozhlednu Drahoušek a přidáme jeden příběh o vyzrazené lásce.

