Reportáže v regionech
Zrcadlový labyrint
Víte, kdo a kde vybudoval první labyrint? Podle řecké mytologie to byl legendární Daidalos. A udělal ho pro krétského krále. Jeho dílo mělo zadržet Minotaura, tvora, který byl napůl zvířetem a napůl člověkem. Dnes jsou tyhle stavby především oblíbenou atrakcí. Nejstarší nám známá vznikla v sultánově paláci v dnešním Istanbulu na konci 19. století. Nedlouho poté se v téhle zábavě zhlédli i Pražané a postavili si slavné petřínské bludiště. My se ale vydáme do jednoho z nejnovějších u nás. Cestu ven z něj musíte hledat mezi sedmi desítkami zrcadel, které vás rozhodně nepustí snadno. Zároveň tu ale máte šanci odhalit několik kouzelnických tajemství. Nebo se vydat na představení. Labyrint se totiž nachází v divadle známého iluzionisty Pavla Kožíška.


Zrcadlový labyrint
Přírodní poklady kolem Suchdola
Ze Suchdola přes Roztoky, Tichým údolím a dál podél Únětického potoka vede půvabná naučná stezka. Připomíná přírodní poklady oblasti a taky její bohatou historii. Před staletími kupříkladu těmito místy mířili z Levého Hradce na Hradčany a Vyšehrad první Přemyslovci. O hodně později zase zdejší krajinu objevili bohatí Pražané, kteří sem v létě jezdívali na výlety a v Roztokách si pořizovali letní sídla. Některá z nich si prohlédneme, ale věnovat se budeme hlavně okolním lesům, rostlinám a živočichům, kterým se v nich daří. A zavzpomínáme i na mlýny, které tu kdysi klapávaly. Zatouláme se například k tomu, který možná znáte z televizních obrazovek. Hospodařili v něm totiž hrdinové seriálu Byli jednou dva písaři.


Přírodní poklady kolem Suchdola
Dobříšská lesní stezka
Dobříš a její naučnou stezku centrem města jsme obdivovali nedávno. Dnes zastavěné území opustíme a namíříme do okolní přírody. Vede tudy totiž Lesní stezka o délce 28 kilometrů. Na 15 zastaveních návštěvníka seznamuje s časy, kdy lesy v době 2. světové války poskytovaly úkryt partyzánům, z měst do nich rádi utíkali trampové a kdy se tudy podle pověsti dokonce proháněli obři. Vede po zpevněných i úzkých terénních lesních cestách i vojenských silnicích bez provozu, a je tak pro výlet na kole doslova jako dělaná. Bicykl si navíc můžete zapůjčit v dobříšském infocentru. Vyšlápneme až na Studený vrch, odkud se pokocháme krásami zdejšího kraje.


Dobříšská lesní stezka
Kytín
Úpatí Brdské vrchoviny se pyšní krásnou krajinou. Staří trampové dobře věděli, proč si právě v téhle oblasti od 20. let minulého století zakládali své osady. I dnes tu stojí spousta chat, hlavně v části zvané Chouzavá a Kytínská louka. Někteří chataři se tu dokonce zabydleli napořád. Obě zmíněné osady patří do katastru obce Kytín, z níž se můžete vydat na výlety do okolí. Na kole i pěšky. My si ale nejdřív prohlédneme ji. Zastavíme se u studánky, o níž se vypráví zajímavá pověst a kterou místní nedávno obnovili. Prozkoumáme i historické stavení, které připomíná časy dávno minulé. A zeptáme se taky na to, jak se tu žije dnes.


Kytín
Muzeum balonů
Psal se rok 1783, když bratři Montgolfierové sestrojili první balón poháněný horkým vzduchem. Jen pár týdnů poté představil ve Versailles za přítomnosti krále podobný vynález Jacques Charles. Jeho vznášedlo ovšem létalo díky plynu, konkrétně vodíku. Od té doby se horkovzdušným balonům říká montgolfiéry a plynovým charliery. V Chotilsku u Slapské přehrady mají tyto vzdušné koráby své muzeum. Jediné ve střední Evropě. Bude nás zajímat, kdo stál u jeho zrodu a co v něm všechno najdeme. A nenecháme si ujít ani příležitost sledovat obrovské barevné koule s koši ve vzduchu. Dozvíme se přitom i to, kdy se balóny ujaly u nás a že z nás najdeme výrobce, kteří si vydobyli věhlas daleko za hranicemi naší země.

