Reportáže v regionech
Zámek Brandýs
Zámek v Brandýse nad Labem patří k nejvýznamnějším renesančním památkám u nás. Jako jednu z prvních staveb v zemi ho ozdobila sgrafita, která ho krášlí dodnes. Od poloviny 16. století patřil rodu Habsburků a může se pochlubit tím, že v něm od té doby pobývali všichni panovníci monarchie. Nejvíc je spjatý se dvěma z nich, Rudolfem II. a s posledním českým králem Karlem I. Z časů, kdy vládli, se v interiérech sice téměř nic nedochovalo, jejich životní příběhy si tu ale můžete připomenout. I teď v zimních měsících.


Zámek Brandýs
Zámek Radim
Zámek Radim se nachází ve stejnojmenné obci asi 18 km od Kolína. Vybudovaný byl v roce 1610 Karlem Zárubou z Hustířan ve stylu saské renesanční architektury. Během let se tu vystřídala řada významných šlechtických rodů. V minulém století ale začal objekt chátrat. Záchrana přišla v roce 2006, kdy se dočkal rozsáhlé rekonstrukce a interiéry byly vybaveny mobiliářem z francouzských, italských či anglických zámků. Současný majitel Bohuslav Opatrný už déle než 10 let pokračuje v započatých pracích a pro své návštěvníky vybudoval tři prohlídkové okruhy.


Zámek Radim
Říčany
Říčany jsou malebné městečko s provinční atmosférou. Jejich historie se začala psát před osmi sty lety, kdy tu vyrostl hrad a kolem něj se začala formovat obec. Katastrofou byla třicetiletá válka, kdy se místo vylidnilo. Ještě před 150 lety stálo kolem náměstí jen několik domů. Velkou změnu přineslo zavedení železniční trati v polovině 19. století a od té doby se Říčany rozrůstají. Staly se oblíbeným výletním místem, ale spokojeni jsou i místní obyvatelé. Říčany se opakovaně umístily v anketě o nejlepší město pro život v ČR na prvním místě.


Říčany
Menhiry na Špičáku
Na řadě míst západní Evropy lákají milovníky tajemna uskupení menhirů. Tyto v překladu „dlouhé kameny“, které pravěcí lidé postavili do svislé polohy, jsou vysoké až deset metrů a působí jako zkamenělí obři. Na podobné ale můžete narazit i u nás. Hned několik desítek jich stojí v lese ve svahu kopce Špičák na Rakovnicku, asi 2 kilometry od známých Kounovských řad. Zda jde o pravé menhiry, to zatím s jistotou nevíme, ale i tak má místo neopakovatelnou atmosféru.


Menhiry na Špičáku
Roztoky
Obec Roztoky nedaleko metropole zmiňovaly historické listiny už ve 13. století. Nacházely se tam tehdy vodní tvrz a také opatský dům s poplužním dvorem, který vlastnil břevnovský klášter. Z majitelů panství, kterých byla celá řada, si zmínku zaslouží například rytíř David Boryně ze Lhoty, který v 16. věku nechal přestavět místní středověké sídlo na renesanční zámek. Jedno z nejvýznamnějších období Roztok u Prahy začalo po roce 1850 a my si ho připomeneme

