Reportáže v regionech
Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře
Tak jako všechny kulturní objekty, i chrám sv. Barbory v Kutné Hoře nyní zeje prázdnotou. Monumentální stavba katedrálního typu začala růst ve druhé polovině 14. století, dokončení do současné podoby se dočkala až na počátku věku minulého. Zadavateli byli místní měšťané, kteří chtěli demonstrovat moc a bohatství města, které se díky těžbě stříbrných rud stalo po Praze druhým nejvýznamnějším v českém království. Reprezentativní svatostánek byl vybudován mimo původní hradby, na vrchu, proto je dobře viditelný z více stran. Prohlédneme si jeho výzdobu a připomeneme pověst o třech zavalených havířích, které jejich patronka svatá Barbora zachránila.


Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře
Liteň
Litní na Berounsku provede návštěvníky naučná stezka tvořená čtyřmi okruhy. Všechny vycházejí od špejcharu vybudovaného kolem roku 1600. My se vydáváme po zelené trase, po které dojdeme do sadů Svatopluka Čecha. Právě v nich totiž stojí básníkův pískovcový pomník v nadživotní velikosti, který připomíná, že tady prožil několik let. Byla postavena 1938 na místě lípy, kde Svatopluk Čech jako chlapec poslouchal historky místních lidí.S Litní ovšem spojila část svého života i operní pěvkyně Jarmila Novotná, která se přivdala do rodiny místních velkostatkářů Daubků. Rod se nesmazatelně zapsal do zdejšího života svými podnikatelskými a společenskými aktivitami, některé z nich si připomeneme.


Liteň
Palladium
Termín „palladion“ býval používán pro dřevěnou sošku Athény, jež byla ctěna ve starém Řecku. Na počátku 17. století, kdy byl velký zájem o antiku, se poprvé tohoto výrazu použilo pro ochranný obraz. Naše nejcennější Palladium země české je podobizna Madony s děťátkem. Po dlouhá léta byla uchovávána na Arcibiskupství pražském a vždy jednou ročně bývala zapůjčována na Svatováclavské slavnosti do Staré Boleslavi. Ale od 1. ledna je vše jinak. Po rekonstrukci byl slavnostně otevřen chrám Nanebevzetí Panny Marie a Palladium je v něm nastálo. Připomeneme si, co má podle legendy společného s knížetem Václavem, který byl ve Staré Boleslavi zavražděn.


Palladium
Naučná stezka v Úholičkách
Na naučnou stezku Rozhlédni se, člověče, se můžete vydat z Úholiček u Prahy. Vede po levém břehu Vltavy i skalních vyhlídkách v jeho blízkosti. Osm kilometrů dlouhá trasa patří spíš k těm náročnějším, ale nabízí řadu krásných výhledů. Dovede vás mimo jiné k vrchu Řivnáč, který proslavily archeologické nálezy z pravěku. Natolik významné, že podle lokality dostala kultura té doby pojmenování řivnáčská. Dozvíme se, co pro ni bylo typické a kdo tady vzácné vzpomínky na dávnou historii objevil. Naše putování skončíme v muzeu na zámku v Roztokách u Prahy, kde si některé poklady ze starých časů prohlédneme.


Naučná stezka v Úholičkách
Jiří Trnka v GASK
Jiří Trnka se stal legendou našeho animovaného filmu. Jeho díla slavila úspěch po celém světě. Slavného animátora a režiséra si v současné době můžete připomenout v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. Na unikátní výstavu se tam vypravíme i my. A prozradíme vám také něco z mistrova života. Narodil se v roce 1912 do rodiny, v níž se podomácku vyráběly hračky i loutky. Jeho talent objevil věhlasný Josef Skupa na plzeňské reálce, kde učil kreslení a kam docházel i malý Jiří. Časem ho mistr pozval do svého divadla dřevěných herců, které chlapce nadchlo. Pustil se do výroby svérázných postaviček a později do filmové tvorby.

