Reportáže v regionech
Dendrologická zahrada Průhonice
V Průhonicích u Prahy už jsme spolu byli. Vzpomínáte si? Prošli jsme se po tamním vyhlášeném parku, v němž každé jaro vykvétají stovky rododendronů. Vzácné dřeviny z různých koutů světa najdete ale i na jiném místě této obce. V Dendrologické zahradě. Kromě pěti tisíců druhů dřevin a trvalek tam na vás teď čeká i expozice balkónových květin.


Dendrologická zahrada Průhonice
Zámek Mníšek
Končit budeme pár kilometrů za Prahou, na zámku v Mníšku pod Brdy. Ten nechal zbudovat Servác Engel po třicetileté válce, aby zhodnotil své peníze. Zámek vystřídal spoustu majitelů, dokonce ho získalo Ministerstvo vnitra. Péčí památkářů se zámek otevřel veřejnosti se všemi svými zajímavostmi a krásami.


Zámek Mníšek
Kostnice
Ve třetí reportáži vás pozveme do Kutné Hory. Ta si své místo na slunci vydobyla už ve středověku v souvislosti se stříbrem, které se tady těžilo. My jsme ale navštívili místní dvojkapli, v jejíchž útrobách vznikla už před čtyřmi staletími kostnice. Projdeme se nejen kostnicí, ale celým objektem a obdivovat budeme výzdobu a architektonické řešení kaple.


Kostnice
Lány
Pak zavítáme do křivoklátských hvozdů. Lánský známek jako sídlo českých prezidentů proslavil T. G. Masaryk a samozřejmě i Václav Havel, který už v jiné době tady pracoval i odpočíval. Lánskou oboru založili na začátku 18. století Valdštejnové, později byla určena i pro chov vysoké zvěře. Jiří Landa, ředitel Lesní správy, nás provede tímto největším českým „revírem“ a ukáže nám i místa, která běžně přístupná nejsou, nebo rostliny, jejichž výskyt je ojedinělý.


Lány
Botanicus
V předposlední reportáži se podíváme do malé obce Ostrá. Tu najdeme kousek od Lysé nad Labem. A my jsme se sem vypravili, protože v historickém městečku Botanicus jsme si chtěli prohlédnout řemeslný um třeba výrobců mýdla, tkalců, bylinkářů a dalších. Pokud Botanicus navštívíte i vy, můžete si některou z profesí vyzkoušet a zjistit, jak zruční či obratní byste ve středověku byli.

