Reportáže v regionech
Zámek Stránov
Jaké to je mít vlastní zámek? Bez šlechtického predikátu nebo s ním – asi to je jedno. Ať tak či tak, starosti s takovým stavením jsou velké. Své o tom ví i pan Šimonech. Tomu totiž vrátili zámek Nový Stránov u Mladé Boleslavi. Cenné sbírky sice za komunismu trochu prořídly, ale pořád je na co se dívat. Jeho dědeček byl velký sběratel a specializoval se na živočišné exempláře – třeba medvědy. Na zámku filmaři dokonce natáčeli i detektivní příběh Záhada modrého pokoje.


Zámek Stránov
Brandýs nad Labem
Prvním císařem na brandýském trůnu byl český král Ferdinand I. Pak se tady střídali až do roku 1918 všichni panovníci habsbursko-lotrinské dynastie. A my se podíváme na místo, kde se to všechno odehrálo. Zavedeme vás na zámek v Brandýse nad Labem. Původně středověká tvrz se změnila v renesanční skvost, aby poté upadla v zapomnění... ale víc už nám poví místní kastelán.


Brandýs nad Labem
Chrám sv. Barbory
U zrodu kutnohorského chrámu svaté Barbory stál Jan Parléř, syn stavitele svatovítské katedrály Petra Parléře. Její budování sice zbrzdila husitská drancování, v roce 1558 byl chrám dostavěn v místech současné chrámové kruchty, do té původní zamýšlené podoby však už dostavěn nikdy nebyl. Chrám, který byl budován i ke cti patronky horníků svaté Barbory, má velmi zajímavou freskovou výzdobu zachycující motivy života horníků. Gotický klenot ročně navštíví čtvrt milionů turistů – a vědí, že je co obdivovat. Svatá Barbora – patronka horníků, chrám svaté Barbory v Kutné hoře – náš první cíl.


Chrám sv. Barbory
Lázně Bohdaneč
Lázeňské město Bohdaneč najdete ve východních Čechách. O jeho velký vzrůst se zasloužil Vilém z Pernštejna, který se rozhodl založit tady rybniční soustavu. Lázně otevřel Jan Veselý – hodně lidí ho od záměru zrazovalo, a on si proto nechal kvalitu tamní slatiny prozkoumat. Nápad vyšel. Do lázní zavítal třeba i T. G. Masaryk. A za zmínku určitě stojí i kubistický Léčebný dům Gočár. I tam jsem s kamerou zavítali.


Lázně Bohdaneč
Voskařství na Příbramsku
Možná ani nevíte či netušíte, kde stojí Vimrovna. Jde o starý dům a najít ho můžete v Březových horách na Příbramsku. Kousek od něj se pak místní pyšní Hornickým muzeem. A proč jsme se vypravili právě sem? V obou najdeme stopy zaniklého řemesla – voskařství. Voskařství tady má dlouhou tradici a k jeho vzniku prý došlo vlastně zázrakem, a to už roku 1632. V druhé reportáži se samozřejmě dozvíte, o jakou záhadu šlo. Seznámíme vás i s Alenou Čákovou, jedinou, která umí vyrobit tzv. voskovou obětinu.

