Reportáže v regionech
Zámek Nelahozeves
Zámek v obci Nelahozeves vystavěl bavorský šlechtic Florian Griespek z Griespachu ve druhé polovině 16. století. Na budování a výzdobě se podíleli italští mistři, kteří pracovali i na Pražském hradě. Reprezentativní objekt od jeho potomků zakoupila v roce 1623 Polyxena z Pernštejna a Lobkovic. Po celou dobu, co zámek vlastnili Lobkovicové, nebyl až do 2. poloviny 19. století využíván jako sídelní rezidence. Na jedné straně byl tudíž odsouzen k postupnému chátrání, ale díky tomu, že nebyl nikdy přestavován, se dochoval ve své původní renesanční podobě. A navíc ukrývá velkou část unikátních lobkovických sbírek.


Zámek Nelahozeves
Vlašský dvůr
Vlašský dvůr v Kutné Hoře býval ve středověku centrem finanční moci naší země. Díky tomu, že se ve městě dobývalo stříbro, v něm vznikla centrální královská mincovna. I proto býval také místem, kde pobývali panovníci při svých návštěvách. Už v roce 1994 si areál vysloužil zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V červnu letošního roku v něm pak byla otevřena nová expozice, která má za pomoci moderních technologií návštěvníky seznámit s dávnou historií památky. Při prohlídce si připomeneme časy, kdy bývala Kutná Hora jedním z nejvýznamnějších českých měst.


Vlašský dvůr
Zámek Brandýs nad Labem
Zámek v Brandýse nad Labem patří k našim významným renesančním památkám. Oblastí v raném středověku procházela důležitá zemská stezka z Prahy na sever. Na přelomu 13. a 14. století u ní páni z Michalovic vybudovali tvrz, jejíž osádka měla střežit kupce po cestě putující. V 15. věku se dočkala přestavby ve stylu pozdní gotiky. A v tom následujícím zahájil rod Krajířů z Krajku její proměnu v duchu tehdejších módních trendů, tedy renesance. V následujících časech na zámku často pobývali panovníci naší země z rodu Habsburků. I oni tu zanechali své stopy. Alespoň některé si připomeneme.


Zámek Brandýs nad Labem
Hořovice
Středočeské Hořovice nazval Jan Neruda v jednom ze svých fejetonů českým Betlémem. K tomuto označení ho prý inspirovala poloha města a malebné domy. Nejzajímavější místní památky jsme si nedávno společně prohlédli. Až na jednu, barokně klasicistní areál Nový zámek. V minulém roce se jeho interiéry dočkaly velkých změn a nových expozic. Připomeneme si nejvýznamnější majitele i to, kdy do panských komnat mohli poprvé nahlédnout turisté. Pozornost si ale zaslouží i park, který bývalé šlechtické sídlo obklopuje. A tak si dopřejeme malou procházku.


Hořovice
Bartolomějské návrší v Kolíně
Soubor historických objektů na takzvaném Bartolomějském návrší v historickém jádru Kolína byl v roce 1995 zapsán na seznam národních kulturních památek. Až na kostel svatého Bartoloměje ale nebyly zdejší stavby širší veřejnosti známé a ani přístupné. To se ovšem změnilo před půl rokem, kdy se po mnohaleté rekonstrukci pro návštěvníky otevřely nejen hradební parkány, ale i interiéry všech budov. Město získalo zelenou oázu přímo ve svém centru a místní šanci dopřát si výlet do minulosti. Zavítáme například do nejstarší zdejší školy, kde v lavici sedával i rybníkář Jakub Krčín.

