Reportáže v regionech
Čapkova vila
Stará Huť u Dobříše, místo, které je navždy spjato s Karlem Čapkem a jeho ženou Olgou Scheinpflugovou. K pobývání zde jim sloužila krásná empírová vila a Čapek tady nejen odpočíval, ale hlavně psal. Stůl, kterého seděl, zůstal dodnes. Na Karla Čapka nejen zavzpomínáme, ale představíme vám ho i jako stavitele. Úpravy domu sice dokončit nestihl, protože poslední měsíce svého života pobýval už jen ve své vinohradské vile, ale jak říká Eliška Kunstová ze Společnosti bratří Čapků: dokud byl zdráv, pátky byly jeho dny. Právě tehdy v podkrovních prostorách empírové vily vítal své hosty.


Památník Karla Čapka
Avia BH 5
A pak se vydáváme směrem k nebi. A to v letounu, který si pořídili dva pánové. Jde o kopii letadla Avia BH 5 z roku 1923. Iniciály BH označují jeho konstruktéry – Beneše a Hejnu a na mladoboleslavské nebe se vznese tahle zdařilá replika na 6. dobovém leteckém dni 16. června. Na stavbě letadla se podílely desítky leteckých nadšenců: laiků i odborníků. Na přehlídce letadel v Mladé Boleslavi budou k vidění i jiné stroje.


Přehlídka letadel v Mladé Boleslavi
Svatá Dobrotivá
Víte, kde najdete Svatou Dobrotivou? Jde o část Zaječova u vojenského újezdu Brdy a my jsme se sem s kamerou vypravili proto, že tudy vede zajímavá cyklostezka. V klášterním kostele jsou uchovány ostatky Svaté Dobrotivé a samo místo je spojeno s legendou o zjevení. Protože ale šlápneme do pedálů, posuneme se pak trochu dál – k chaloupkám směrem na Strašice k Padrťskému potoku. Dřevěný dům bez jediného hřebíku a nápisy psané švabachem – typická podbrdská roubenka na cyklostezce nedaleko Prahy.


Svatá Dobrotivá
Strašidloložka
Víte, že v Pičíně žije strašidloložka? Dům, v němž s manželem žije, proměnila v pohádkovou zemi, kde se vlády ujali skřítkové. Raritou je drak, který sto let spal, a ve sklepě pak narazíte na opravdové peklo. Strašidloložka Klimková vdechuje umně všem pohádkovým postavičkám a troufá si i na víc, třeba na ilustraci knížek.


Pohádkový dům v Pičíně
Zámek Svinaře
Dozvíte se, jaké to je koupit si ve století jednadvacátém zchátralý zámek na Berounsku. Jiří Nosek ze Svinař to udělal. Rod Nosků tady totiž zapustil svou genetickou stopu už v 17. století. Obytný statek i okolní polnosti jim zabavili komunisti. A posloužil jim dobře. Bylo tady JZD, bytové družstvo, inventář byl postupně lidmi rozkrádán a svým majitelům se vrátil až po listopadu 1989. To bylo. A co bude. O tom už naše reportáž. Plná vizí a krásných plánů.

