Reportáže v regionech
Zvířetnice a Michalovice
Navštívíme i dvě zříceniny nedaleko Mladé Boleslavi, stojící jen osm kilometrů od sebe. Jmenují se Zvířetnice a Michalovice a z vyvýšeného místa nad Jizerou shlížejí už od 13. století. Michalovická věž je dokonce mírně nakloněná a navíc rozbořená na dvě části: můžou za to možná hledači pokladů. Nějaký sice údajně našli, ale my půjdeme po značce dál, k zřícenině Zvířetnice. Původní hrad nechal postavit Zdislav z Lemberka, syn svaté Zdislavy.


Zvířetice a Michalovice
Historický tanec a šerm
Spolek historického šermu a dobového tance na domácím zámečku a v jeho přilehlém parku předvádějí své umění. V krásných kostýmech, v ladných, ale bojovných pozicích. Móda určovala trendy vždy a v každém oblasti lidské činnosti, pro šermíře a tanečníky to platí zrovna tak. Dozvíte se třeba to, co byly pachy.


Historický tanec a šerm
Albrecht z Vladštejna
V Chebu byl zavražděn před 373 lety. Pochován je v rodinné hrobce v Mnichově Hradišti – ve městě, které možná nikdy ani nenavštívil. A jeho ostatky tam navíc byly převezeny až 151 let po jeho smrti. Významný šlechtic a bojovník – Albrecht z Valdštejna. Složitý život – složitá smrt. Pražský Valdštejnský palác připravuje velkolepou výstavu věnovanou Valdštejnovi a jeho době, a to už na podzim. My se projdeme kaplí svaté Barbory, kde našel velký vojevůdce místo svého odpočinku, a spolu s ním i jeho manželka.


Hrobka Albrechta z Valdštejna
Konopiště
Na konci třináctého století založil jihovýchodně od Prahy Tobiáš z Benešova zámek ve francouzském stylu. Od dnešních hranic Prahy to je sem 40 kilometrů a jde o jeden z nejnavštěvovanějších hradních areálů. Zámek Konopiště. Jeho prvním majitelem byl Jan Josef z Vrtby, zámek pak na téměř tři staletí patřil Šternberkům. Nesmazatelnou stopu tady ale nechal arcivévoda František Ferdinand d'Este. Tu nechal něco dostavět, tu třeba zbourat, obměnil zahradu i interiéry.


Zámek Konopiště
Vojenské muzeum v Lešanech
Lešany – vojenská posádka, kasárny a dneska taky místo, kde se scházejí fandové vojenské techniky. Důvod je nasnadě. Ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech u Benešova je k vidění bojová válečná technika. Asi čtyři sta kousků, které své zlaté funkční časy prožívaly na začátku 20. století. Většina strojů je ale stále provozuschopná – a to obdivuje i cizina. Návštěvník si může projít simulovanou bitvou, projít se zákopem a prozkoumat třeba tank T34.

