Reportáže v regionech
Kostel sv. Jakuba
V Církvicích na Kutnohorsku stojí jedna z nejznámějších románských staveb – kostel svatého Jakuba. Nepřehlédnutelná památka, přesto jsme donedávna ani nevěděli, kdo ji nechal postavit. Až teprve nález zakládací listiny ukázal, že kostel nechala zbudovat jistá Marie se svými syny. Proč? Ví to Karel Koubský, správce svatojakubského kostela, který nás jím provede, ukáže zajímavé kamenné reliéfy a řekneme nám třeba, kudy se dřív vstupovalo do kostelní věže.


Kostel sv. Jakuba
Zámek Mělník
Tam u Mělníka, tak tam se stýká tok řeky Labe s Vltavou. A nad soutokem krásný zámek stojí. A vlastně už od 10. století, kdy tu čněla a do okolí shlížela tvrz, posléze zámek, v němž našlo domov 23 českých královen nebo kněžen. Svůj vztah si k mělnickému zámku našel i sám Karel IV., za jehož vladaření tady vznikly dnes nejstarší sklepy v republice. Dnes zámek s panstvím patří Lobkowiczům a jeho majitel nás provede nejen vinnými sklepy, z nich někdy prý pro mnohé cesta nahoru obtížná jest.


Zámek Mělník
Výroba františků
Vánoce si mnoho z nás může spojovat s vůní pečeného cukroví. V Roztokách u Křivoklátu potkala Toulavá kamera manžely Matějkovy a dozvěděla se, že u nich to voní jako o Vánocích pořád. A to ne proto, že by pekli a pekli. Tím důvodem je jsou františkové – kuželovitá černá vonítka používající se na vykuřování kostelů. Základem je kvalitní lipové dřevo, říká pan Matějka… a vy dál uvidíte sami, jak takové františky vznikají.


Výroba františků
Rybova mše
Zavedeme vás pak taky do míst, kde poprvé zazněla Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby, a ukážeme vám i varhany, z nichž se roku 1796 poprvé linula její melodie. Skladbu napsal tehdejší regenschori pro kostelní sbor z Rožmitálu pod Třemšínem. Přeštický Jan Jakub Ryba do ní vložil hodně: tajemno, osudovost, melodičnost se snoubí s pocitem radosti a durového optimizmu – hodnotí Rybovu nejznámější skladbu Hubert Hover, který je předsedou Společnosti Jana Jakuba Ryby.


Rybova mše
Sklárna Nižbor
V Nižboru, městečku nedaleko od Berouna, mají pověstnou a vyhlášenou sklárnu. Založil ji rok slavný sklářský rod Rückelů. Nečeské příjmení proslavilo sklářskou tradici. Nás celým areálem provede vnuk zakladatele pan Jiří Rückl a zasvětí nás do výroby sortimentu nejen mezi válkami, ale i dnes. Dát podobu všem těm skleněným krásám je pěkná dřina: těžká práce – křehká krása. Projít se můžete s námi nebo se můžete objednat.

